Technologie i Firma

Uber w Polsce - jeśli popierasz, podpisz petycję

przeczytasz w 1 min.

Autorzy petycji chcą, by powstały regulacje prawne dla Ubera i podobnych usług. Zadowoleni mają być również taksówkarze.

Uber w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem – w ciągu trzech lat obecności na naszym rynku skorzystało z niego już ponad milion osób. Nie wszyscy jednak uważają, że jego działalność jest w porządku i organizują protesty lub biorą w nich udział. W ramach kontry poznańscy kierowcy przygotowali petycję #popieramyUbera.

Organizatorzy petycji #popieramyUbera twierdzą, że jego działalność jest zgodna z prawem, jak również korzystna dla naszego państwa. Argumentują to tym, że dzięki Uberowi powstały nowe miejsca pracy, a od każdego przejazdu płacony jest podatek, co w skali całego kraju składa się na dużą kwotę, trafiającą rokrocznie do krajowego budżetu. Wspominają, że Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem w Europie dla amerykańskiej firmy.

Petycja nie jest kolejną próbą walki z taksówkarzami, a raczej wyciągnięciem dłoni w ich stronę. – „Chcemy, by ta i podobne do niej usługi rozwijały się z korzyścią dla obywateli. Chcemy, by prawo uwzględniało nowoczesne rozwiązania technologiczne, na których się opierają” – piszą jej autorzy. Proponują ponadto ustalenie regulacji prawnych dotyczących usług tego typu oraz wprowadzenia ogólnopolskich licencji dla kierowców wykonujących przewóz osób na nowych zasadach – zarówno dla Ubera, jak i taksówkarzy.

Jeśli zgadzacie się z postulatami (tak jak już ponad tysiąc podpisanych osób) albo też chcecie dowiedzieć się więcej, odwiedźcie stronę akcji.

Źródło: epoznan. Foto: freestocks.org/Pexels

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hex3n
  12
  Większość taksówkarzy uważa, że jeśli Uber zniknie z Polskiego rynku to znów będą mogli "rżnąć" klientów na kasę jak kiedyś. Tym czasem dwóch największych konkurentów Ubera czyli LYFT i CURB też już zauważyły, że Europa to bardzo łakomy kąsek i prawdopodobnie jeszcze w 2017 pojawią się na naszym kontynencie. Cieszy mnie to bardzo, bo my klienci chcemy mieć wybór i przejrzyste zasady opłat za usługę.
  • avatar
   stalkerpl
   4
   co za inicjatywa!? i do kogo?, w sejmie siedzą w większości pieniacze i bezmózgowcy którzy mogą jedynie uchwalić jakiś bubel prawny, jak nie ma dyrektywy unijnej nakazującej nam dostosowanie regulacji krajowych do unijnych to w tym temacie żadne kroki nie zostaną podjęte
   od chwili wejscia Polski do uni rządzący zidiocieli a może takie społeczeństwo się stało, nie wiem
   • avatar
    scoobydoo19911
    3
    Osobiście do ubera nic nie mam, zdarzyło mi się korzystać i zawsze było wszystko tak jak należy. Dla mnie było niewątpliwie taniej jak dryndą ale i do dryndziarzy nic nie mam. Prawdą jest to że taksówkarzowi jest łatwiej oskubać klienta, szczególnie nie znającego miasta lub w stanie takim że ciężko mu się ogarnąć(nie mówię że wszyscy tak robią, żeby nie było).
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Przestanę korzystać z ubera jak taksówkarze wprowadzą apkę gdzie będę mógł zamówić taksę i dowiedzieć się ile zapłacę za konkretny kurs, a tak masz grę w ciemno, w większości taksówek przynajmniej w mieście gdzie mieszkam nie można jeszcze płacić kartą, więc w sumie nie wiesz czy starczy Ci gotówki na przejazd czy nie.

     Zawsze byłem zdania że jeżeli zamawia się konkretną usługę to chcę znać konkretną cenę tej usługi zanim ktoś się zabierze do jej wykonywania, od taksówki oczekiwałbym tego samego, skoro chcę jechać z ul. A na ul. B to cenę powinienem poznać przed przejazdem tej trasy.
     • avatar
      Fenio
      1
      Uber fajna sprawa, jeździłem niedawno tym po Krakowie i zawsze było wszystko OK a ceny wyraźnie niższe od taksówek.
      • avatar
       JAZ99
       1
       POpieeeeeram, ale wyłącznie POd warunkiem opodatkowania kierowców Ubera VAT, PIT i ZUSem.
       Zobaczymy, kto będzie wtedy tańszy.

       Cwaniaczki z miodem w uszach.
       • avatar
        darioz
        -1
        Za niedługo Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uzna że Uber nie jest firmą IT a korporacją taksówkarską!
        Trybunał Sprawiedliwości został poproszony przez hiszpański sąd o pomoc w rozwiązaniu sporu pomiędzy Uberem, a Elite Taxi organizacją zrzeszającą kierowców taksówek w Barcelonie.
        Koniec takiego Ubera jakiego znamy czyli NIELEGALNIE świadczącego usługi taksówkarskie jest już bliski!
        Uber będzie musiał w całej Unii Europejskiej mieć licencje na przewóz osób aby prowadzić swoją działalność. Jeśli się nie podporządkuje będzie musiał zwijać manatki z terenu całej Unii!!!
        • avatar
         interceptor
         -1
         Na BMK dużo o tym Uberze. Tak sobie myślę i w sumie jest mi obojętne czy on jest czy nie. Nie mam ochoty wydawać kilkunastu PLN za przebycie 2 czy 3 km. Nawet w mieście nie mieszkam. Jak już do żadnych miasta jechałem to poruszałem się rowerem publicznym ewentualnie komunikacją miejską. Żadnych taxi czy uberów.

         Natomiast uważam, że zamiast dowalać podatki inne haracze żeby wszyscy mieli źle to lepiej obniżać podatki bądź je likwidować a tym samym zmniejszać ingerencję państwa w życie obywatela. Tylko rząd specjalistów, wojsko, policja, straż, zasiłki tylko dla niepełnosprawnych, może szkoły żeby równy start ludzie mieli. I w zasadzie reszta do prywatyzacji. Podatki mniejsze i obywatel jeśli myśli lepiej te pieniądze rozdysponuje. Jak nie myśli to cóż... selekcja naturalna. Nie lubię takiego myślenia... "mnie jest źle to innym też musi". Taki równanie w dół. Trzeba równać w górę. Dażyć w górę anie innych spłycać do swojego poziomu.
         • avatar
          darioz
          -23
          Nie popieram! Dla Ubera nie ma miejsca w Polsce!
          • avatar
           maker
           0
           Dla mnie to jest w ogóle chore, że wchodzi jakaś zagraniczna firma oferująca trochę lepiej dopracowane usługi transportu w atrakcyjnej cenie i nagle jest wielkie oburzenie bo to niszczy biznes istniejących już firm taksówkarskich, które sprytnie windują swoje ceny i koszt przejazdu jest taki a nie inny. Nie bardzo też rozumiem komentarze w stylu w życiu bym nie wpuścił swojej dziewczyny do auta ubera. Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z ubera to jest tylko alternatywa i moim zdaniem lepiej jak taka będzie na rynku dla nas nieważne czy z niej chcemy korzystać czy nie. U mnie w Poznaniu nagle firma taksówkarska wprowadziła nowe usługi zamawiania taksówek online przez aplikacje. Konkurencja jest zawsze dobra dla rynku bo inaczej jest stagnacja...