Systemy operacyjne

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark - najważniejsze nowości

przeczytasz w 1 min.

Kanał Linux Scoop w krótkim wideo przedstawia nowości w nadchodzącym Ubuntu 17.10 Artful Aardvark

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark

Ubuntu 17.10 Artful Aardvark już można pobrać z oficjalnego serwera firmy Canonical. Od tego wydania dla desktop dostępna jest już tylko wersja 64-bitowa - kilka dni temu pisał już o tym dla Was Wojtek. Kilka specjalistycznych serwisów, w tym między innymi kanał Linux Scoop, przedstawił w skrócie najważniejsze nowości w tej najnowszej dystrybucji Ubuntu. Wszystko co warto wiedzieć i zobaczyć, polecamy w tym wideo:

 

Dla zainteresowanych, wersje Ubuntu 17.10 (Artful Aardvark) można pobrać z oficjalnego serwera ubuntu.com.

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  4
  Pss premiera już jutro :D Niestety tym razem na nią nie czekam. Zastąpienie środowiska Unity, środowiskiem GNOME powoduje, że system przetestuję ale pewnie wybiorę jeden z jego flavorów np. Kubuntu. GNOME jest co prawda środowiskiem całkiem udanym, jednak nie dla wszystkich. Dla mnie jest wręcz odstraszające. Mówię tutaj o wygodzie pracy, to coś jakbym miał pracować lewą ręką (chociaż jestem praworęczny)... Już robiłem próby do Ubuntu GNOME, Fedory 25/26 z GNOME ale mimo wszystko nie pasuje mi to środowisko. Jedyne GNOME jakie akceptowałem to było GNOME2, jeszcze w starym Ubuntu przed wdrożeniem własnego Unity. Sama przesiadka na Unity, była mimo wszystko bolesna przez długi czas, ale z czasem połatali Unity i jakoś je polubiłem. Dzisiaj tej decyzji Canonical nie rozumiem w ogóle. W końcu i tak Unity pod maską wykorzystywał biblioteki GNOME.
  Na całe szczęście w Ubuntu 17.10 znajdziemy jeszcze fallback do Unity - co prawda bez wodotrysków i większego wsparcia, ale będzie czas na spokojnie się przestawić na coś innego.
  • avatar
   Skaza
   3

   Problemem jest nie sam Windows, a polityka Microsoftu...

   To całe wymuszanie przesiadki na Dziesiątkę, coraz krótsze okresy wsparcia i wiele podobnych zagrywek sprawia, że mam coraz większą ochotę przejść na alternatywne rozwiązania. I tyle.

   • avatar
    Damian Szymański
    2
    Dodam, że kto zaktualizował do Ubuntu 17.10 a jest niezadowolony ze środowiska to może je łatwo zmienić na inne. Ubuntu oferuje wiele innych. W tym wciąż dostępne jest stare Unity. Jeżeli aktualizowaliście system to pakiety Unity są na dysku i wystarczy tylko przy logowaniu wybrać sesję Unity. Natomiast, jeśli wykonano czystą nową instalację wówczas trzeba pobrać pakiet "unity-session" i tak powyżej przy logowaniu zaznaczyć sesję Unity. W ten sposób można cieszyć się lekko poprawionym Unity - przynajmniej do wydania 18.04.
    • avatar
     kokosnh
     1
     Do tych co używają 17.10, jest jakiś działający program do mapowania pada xbox 360, obecnie używam qjoypad, ale ma on poważne problemy ponad 14.04 ( np w 16.04 najgorszy to konieczność reaktywacji programu, gdy pad się wyłączy po ok 10 minutach, ew straci zasięg)
     • avatar
      mobil12
      -1
      Uwielbiam dzieciaki co mówią, że "pracują na windows" :P
      co takiego robicie na tym windows, skoro system jest gołą nakładką na sprzęt umożliwiającą dopiero odpalanie programów ...
      Gracie to rozumiem lecz to nie praca, chyba że ktoś jest strasznym grafikiem w paincie lub prowadzi wielkie obliczenia na kalkulatorze windows :P
      Od lat siedzę na linuksie, mam te same przeglądarki co używacie na windowsie, większość tych samych programów, o stabilności i wirusach to nie ma nawet co dyskutować, a teraz możemy zrobić krótki test praktycznego zastosowania ... formatujemy główną partycję i patrzymy w jakim czasie będziecie mieć postawiony i ustawiony system ... który z windowsiarzy ustawi wszystkie programy pod siebie w dwa dni ? ja najwyżej kawę zdążę wypić, a dwa dni mi na prace zostaje...
      • avatar
       darioz
       -1
       Jedyny Linux warty uwagi to Mint! Reszte z Ubuntu na czele powinno się olać ciepłym moczem!!!
       • avatar
        Nazir50
        -6
        Nie widzę sensu instalować już Linux z ciekawości jak za free mam MS win10 najnowszy 1709 na 3 laptopach i 2 tablety
        Epoka pirackich XP i Linux obok dla piraciarzy już raczej mija i ten cały Linux odchodzi w zapomnienie
        • avatar
         michal_229
         0
         Wg mnie standardowy Gnome jest mało wygodny, sytuację poprawiają dodatki typu https://extensions.gnome.org/extension/6/applications-menu/ czy Dash To Dock.
         Ubuntu 17.10 używam od ponad miesiąca i mimo że była to wersja testowa, przez ten czas wszystko działało bardzo ładnie.
         • avatar
          sambaverde
          0
          Czy 17.10 można zainstalować poprzez WUBI?