Systemy operacyjne

Nowe Ubuntu nadciąga - obraz tylko w wersji 64-bit

przeczytasz w 1 min.

Zespół rozwijający dystrybucję Ubuntu doszedł do wniosku, że nie ma już większego sensu tworzenie 32-bitowych obrazów.

Jak podaje OMG! Ubuntu!, 92 proc. użytkowników Ubuntu korzysta z 64-bitowej wersji tej dystrybucji Linux. Jego autorzy uznali, że dla pozostałych ośmiu proc. także nadszedł już czas na przesiadkę (a przynajmniej nie powinni oni spodziewać się, że spokojnie pobiorą sobie 32-bitowe obrazy).

Firma Canonical zapowiedziała, że Ubuntu 17.10 (czyli najnowsza wersja dystrybucji, która ujrzy światło dzienne w październiku) będzie pierwszą odsłoną, która będzie pozbawiona 32-bitowego obrazu. Jak tłumaczy producent, „nie oznacza to, że Ubuntu nie ruszy na 32-bitowych komputerach, po prostu nie będzie można pobrać przygotowanego obrazu Live CD”.

Aktywne pozostaje także 32-bitowe archiwum, co oznacza – ni mniej, ni więcej – że aktualni użytkownicy Ubuntu w takiej wersji będą mogli bez większych problemów, tak jak zawsze, dokonać aktualizacji. 

Skąd więc taka zmiana? Po pierwsze, ze względu na wspomniane już malejące zainteresowanie ze strony użytkowników. Po drugie, ponieważ „nie można już zapewnić odpowiedniej jakości, a testy systemu są utrudnione”. 

Źródło: OMG! Ubuntu!

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  1
  mac os już od kliku lat jest tylko 64-bit teraz ubuntu to ciekawe kiedy windows 10 będzie tylko w 64.
  • avatar
   Raider0001
   1
   Try Ubuntu ? Challenge accepted! ale przysięgam że jeśli obraz będzie znów migotał (freesync), kursor ruszał się zbyt szybko (na minimum), dźwiękowa nie obsługiwała mikrofonu (Strix Soar) i nie będzie sterownika do sieciówki (killer lan) to następny taki Challenge za 10 lat...
   • avatar
    shoken
    0
    Ło matko bosko czestochostko i tylko na 64 bit te Ubuntu ? ooo matko bosko
    • avatar
     blebleble
     -7
     A pójdzie mi na tym 3Ds Max? :D
     • avatar
      shoken
      0
      32 bit -procesory kiedy to bylo z 13 lat temu? bo kiedy wyszlo -pierwsze amd 64 na socket 754 gdzieś 2004 rok.