Systemy operacyjne

Ubuntu 18.04 „Bionic Beaver” do przetestowania

przeczytasz w 1 min.

Oficjalnie udostępniona została ostateczna wersja testowa (Final Beta) najnowszego Ubuntu 18.04 „Bionic Beaver”. Każdy zainteresowany może pobrać ją i zainstalować, by poznać nowości już dzisiaj.

Niedawno publikowaliśmy krótką zapowiedź Ubuntu 18.04 – nowej wersji popularnej dystrybucji linuksowej, która zostanie obdarzona nazwą „Bionic Beaver”. Zamieściliśmy tam informację, że na początku kwietnia udostępnione zostanie ostatnie wydanie beta. Tak też się stało – Canonical zaprasza więc chętnych do testowania.

Co nowego w Ubuntu 18.04 „Bionic Beaver”?

Warto zacząć od tego, że Ubuntu 18.04 będzie istotnym wydaniem między innymi dlatego, że będzie to LTS (czyli wersja z wydłużonym wsparciem) z domyślnym środowiskiem graficznym GNOME. Skoro już przy nim jesteśmy, należy wspomnieć, że wykorzystana zostanie niedawno zaprezentowana wersja 3.28 (choć z pewnymi ograniczeniami).

Nowości możemy doświadczyć już podczas instalacji – pojawiła się bowiem opcja wgrania „czystego” systemu (jedynie z podstawowymi narzędziami i przeglądarką Firefox). Równocześnie jednak zadbano o aktualizację innych aplikacji – jest na przykład LibreOffice w wersji 6.0. Jest także odświeżony motyw i bardziej atrakcyjny wizualnie eksplorator plików.

Ubuntu 18.04 home

Trzeba też zajrzeć pod maskę. Ubuntu 18.04 pracuje na kernelu Linux 4.15, który zawiera poprawki łatające luki Meltdown i Spectre. Poza tym ma zapewniać dłuższy czas pracy (na laptopach) i bezproblemową obsługę kart graficznych AMD. Nie można też nie wspomnieć o aktualizacjach: systemd (327), serwer X.org (1.19.6), biblioteki mesa (18.0) i glibc (2.27) oraz kompilator gcc (7.3 i 8). 

To właśnie poprawa stabilności i aktualizacja składników jest w wersji 18.04 najważniejsza, a nie to, co widać na pierwszy rzut oka. Nic dziwnego – wszak „Bionic Beaver” ma być wspierany aż przez 5 lat.

Pobieranie Ubuntu 18.04 „Final Beta” już możliwe

Podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji (17.10), dostępny jest tylko 64-bitowy obraz. Możecie go pobrać z oficjalnej strony Ubuntu. Podkreślamy jednak, że jest to wersja „Final Beta”, co oznacza, że mogą występować jeszcze mniejsze lub większe błędy. Debiut stabilnego wydania jest zaplanowany na 26 kwietnia.

Źródło: OMG!Ubuntu, Softpedia, Canonical

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  direct39
  1
  Zainstalowałem na chwilę na głównym laptopie i co kilka minut "błąd systemu Ubuntu". 17.10 działa mi niemal idealnie, taki błąd pojawia się bardzo sporadycznie. Może dlatego, że w instalatorze 18.04 wybrałem minimalną instalację?
  • avatar
   kokosnh
   1
   Jedyny problem z nowymi wersjami jaki mam, to brak kompatybilności 2 programów jakich używam do pomocy w urządzeniach wejścia. QJoyPad i Easystroke gesture recognition, nie wszędzie chodzą tak jak mają, przez co siedzę na 14.04... Choć kto wie, przetestuję na 18.04 jak wyjdzie oficjalnie.
   • avatar
    Raider0001
    -1
    Właśnie wróciłem z testów, które trwały całe 15 sekund i stwierdzam że:

    -obraz nadal migocze z artefaktami (Freesync)
    -dźwięku nadal nie ma (sound blasterx ae-5)
    • avatar
     studionti
     -1
     Na załączonym screenie ten Ubuntu taki rozmyty, tekst nieczytelny, jakby ktoś nałożył blur.
     Kiedyś korzystałem z Amiga OS, próbowałem linuxa, ale przy systemie Amigi ten system jest amatorski i ułomny, od zawsze jakby był w wersji alfa.