Oprogramowanie

Ubuntu: system w wersji na smartfony i tablety jest już opracowywany

przeczytasz w 2 min.

Podczas odbywającej się w Orlando na Florydzie konferencji Ubuntu Developer Summit 2011, Mark Shuttleworth założyciel firmy Canonical stwierdził, iż kolejnym etapem w rozwoju Ubuntu będzie ekspansja na nowe urządzenia.

logo ubuntuWedług szefa Canonical będą to tablety, smartfony, a nawet odbiorniki telewizyjne - ma to pozwolić spełnić szumne zapowiedzi osiągnięcia 200 mln użytkowników Ubuntu do 2015 roku.

"To, że o multi-platformowym Ubuntu nie było słychać wcale, nie oznacza, że nic się nie działo. To jest naturalna ekspansja idei Ubuntu, jako Linuksa przyjaznego dla ludzi. Przez ostatnie 18 miesięcy, prowadziliśmy rozmowy z partnerami odnośnie planów na przyszłość." - powiedział Mark Shuttleworth.

Fundacja Canonical liczy na zwiększenie popularności systemu Ubuntu, dzięki wejściu na nowe urządzenia. O ile w komputerach stacjonarnych i przenośnych popularność Ubuntu i ogólna Linuksów powoli, aczkolwiek systematycznie rośnie, to nie można tego powiedzieć o smartfonach czy tabletach. Ubuntu wciąż nie jest przygotowane na wejście na ten rynek, gdyż wciąż pozostają pewne kwestie do zrealizowania, jak cho choćby lepsza obsługa ekranów dotykowych i multi-touch.

Jednak Canonical już od dłuższego czasu systematycznie nad tą kwestią pracuje. Krokiem w dobrą stronę było wdrożenie interfejsu Unity, który ma wpłynąć na lepszą pracę z dotykowymi ekranami. Twórcom Ubuntu marzy się taki sukces jaki odniosło Google z Androidem - w końcu Android to też jedna z Linuksowych dystrybucji.

Mark Shuttleworth - założyciel Canonical
Mark Shuttleworth - założyciel Canonical

Shuttleworth uważa, że twórcy smartfonów i tabletów stracili zaufanie do Google po przejęciu części firmy Motorola. Trudno się z tym nie zgodzić, takie zdanie przyświeca wielu producentom którzy coraz częściej rozglądają się za alternatywnymi systemami takimi jak linuksowyTizen.

shuttleworth to również drugi kosmiczny turysta
Mark Shuttleworth to również drugi kosmiczny turysta

Na razie jednak Canonical pragnie się skupić na dopieszczaniu najbliższej "długoterminowej" dystrybucji Ubuntu 12.04 LTS, w której nie uświadczymy wielu nowych funkcjonalności, a główny nacisk zostanie położony na stabilność i bezpieczeństwo. Kiedy system osiągnie należytą stabilność będzie można mówić o przenoszeniu na inne platformy. Wydanie Ubuntu 14.04 ma być już w pełni dojrzałą dystrybucją, przystosowaną do ekranów dotykowych, smartfonów, tabletów i telewizorów celem podjęcia walki na rynku mobilnym.Fragment wystąpienia szefa Canonical na Ubuntu Developer Summit 2011

Tym samym jest szansa aby ziścić plany pozyskania 200 mln użytkowników Ubuntu. Trzeba przyznać, iż Canonical działa bardzo dynamicznie, po zawarciu umowy z Vodafone na wprowadzenie niskobudżetowych notebooków z Ubuntu na rynek afrykański oraz po nawiązaniu współpracy z Dellem. Otóż na mocy podpisanej umowy, firmy ogłosiły wspólny program sprzedażowy komputerów stacjonarnych i notebooków Dell, mających pracować pod kontrolą systemu Ubuntu.

ubuntu w chinach
Ubuntu w Chinach

Akcja na samym początku ma objąć Chiny, gdzie w 220 salonach Dell mają być sprzedawane produkty z Ubuntu. Wszystkie salony otrzymają specjalnie przygotowane materiały firmowe, a wszyscy pracownicy Chińskich placówek Dell przeszli już kompleksowe szkolenie wykonane przez Canonical. Dzięki temu sprzedawcy będę mogli dokładnie scharakteryzować klientom system Ubuntu, przedstawić jego wady i zalety. Wspomniana akcja ma również zostać przeniesiona na inne rynki. Jednak nie wiadomo jeszcze jakie i kiedy to nastąpi.


Więcej o firmie Canonical i jej produktach:

Źródło: ZDnet, Canonical

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  W moim odczuciu to idealny rynek dla tego OS-a.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Mały off-topic, no ale jak się człowiek nazywa, w tłumaczeniu na polski, "Marek Godny Promu", to nie mieli wyboru, musieli go wysłać w kosmos.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Miałem kiedyś Ubuntu na Touch Pro 2 wiec zadna nowosc :P Szczerze watpie zeby to mialo szanse na sukces co widac po telefonach Nokii z Linuksami. Oba to porazki...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A ja polecam zapoznanie sie z reGen2: http://asiotec.org/projects-regen2.html ;) Bo szkoda by dystrybucja bazujaca na Gentoo i w dodatku robiona przez polakow poszla w niepamiec. A Wy ciagle tylko Ubuntu i inne...
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      Gdyby windows7 był na telefony to by było fajnie.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       System na telefon który nie zamula ;D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        a ja wcale bym nie powiedział że telefony noki z linuksem to badziew sam używam nokii E52 i nie narzekam jedyny jaki mnie wkurzał to E50. to jes dopiero zamuł a nie telefon.