Internet

UE: 30 Mb/s wam się należy

przeczytasz w 1 min.

Komisja Europejska zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami podjęła kroki w kierunku zapewnienia wszystkim obywatelom UE dostępu do internetu, szybkiego internetu.

Unia przyrównała państwa członkowskie do najlepiej rozwiniętych rynków Azji Wschodniej, gdzie błyskawicznym tempem pracy sieci cieszy się spory odsetek ludności - na terenie Wspólnoty jest ich ledwie 1%. Taki stan rzeczy ma ulec zmianie do 2020 roku.

W końcu udostępniona została Agenda Cyfrowa przedstawiająca podstawowe założenia polityki unijnej w temacie rozwoju technologii cyfrowych. Agenda zakłada bardzo ciekawe zalecenia odnośnie powstania ogólnoeuropejskich serwisów o charakterze kulturalnym (i nie tylko). Unia dość mocno ubolewa na tym, że takie potęgi jak Facebook, eBay czy Google skupione są w rękach Amerykanów, a nie Europejczyków i namawia do propagowania internetowej przedsiębiorczości.

Ponadto w agendzie można znaleźć informacje na temat zacieśnionej współpracy organów administracji państwowej z prywatnymi korporacjami w kwestii umożliwienia możliwie powszechnego dostępu do szybkiego internetu.

Źródło: Komisja Europejska

 

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Szkoda, że w artykule nie ma w ogóle nawiązania do rzucającego się w oczy tytułu newsa.
  • avatar
   Gonzo
   0
   Przypuszczam, ze do 2020 te 30mb/s będzie bardzo wąskim gardłem :)
   • avatar
    bchrubas
    0
    Szybki to on będzie jak będzie miał 30 MB/s.
    Panowie, oficjalne newsy na portalu bądź co bądź technologicznym i przepuszczacie takie rzeczy?

    Co do samej wiadomości: jedne wielkie bzdury, jakieś urzędniczyny "stwierdziły" że będzie lepiej, takie coś przerabialiśmy już 50 lat po wojnie :/
    Na Dalekim Wschodzie i w USA są do przodu bo tam nie wisi (w USA nie wisiała ale zaczyna wisieć) cała banda biurokratycznych nierobów wymyślających "agendy cyfrowe"
    • avatar
     flash44
     0
     'błyskawiczne tempo pracy sieci'? Języka polska trudna, podobnie przedrostki jednostek - mb/s to, zdaje się, milibity na sekundę?
     Pan Jakub zapewne miał na myśli tabelę przedstawiającą porównanie nasycenia rynku łączami światłowodowymi FTTH (Fibre to the Home): dla Europy (1%), USA (2%), Japonii (12%) oraz Korei (15%).

     Co do tytułu natomiast - prawdopodobnie nie będzie przełomu na miarę narzucenia na TPSA obowiązku świadczenia określonego poziomu usług a przynajmniej nie w tym roku ;) W dokumencie Agendy powtórzono jedynie założenia zawarte w Strategii dla Europy 2020:

     - możliwość szerokopasmowego dostępu do Internetu dla wszystkich Europejczyków do 2013 roku,
     - określenie, że w 2020 Europejczycy powinni mieć możliwość skorzystania z usług dostępu do Internetu z przepustowością 30Mb/s lub większą,
     - w 2020 co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z łączy o przepustowości powyżej 100Mb/s.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mowa o 30Mb/s.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Taaa a ja nawet 1mb/s nie mogę mieć bo jak to oni powiedzieli: "nie ma możliwości technicznych" :[
       • avatar
        zielarz
        0
        Unio odwal się od internautów.. mamy szybki internet i będziemy mieć szybszy dzięki wolnemu rynkowi i postępowi, a nie, że jakiś darmozjad biurokrata tak sobie ustali.
        • avatar
         Gasek
         0
         Nawet darmowego w całej Polsce nie ma, a tu już o prędkościach.
         • avatar
          kerry_sd
          0
          ogólnie rzecz biorąc benchmark od jakiegoś czasu prezentuje coraz niższą formę - jakość na poziomie szkolnego e-zinu a nie profesjonalnego portalu, słabe artykuły, newsy kopiowane z innych portali, ilustracje na poziomie "google grafika"... ale tak to jest jak się dopuszcza dzieci do publikacji newsów

          • avatar
           Konto usunięte
           0
           I po nam szybki Internet jak zabronia nam P2P :(
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Nie podoba mi się ta cała "Unia" Nie głosowałem na to ścierwo. Takie założenia niech sobie w dupę wsadzą. Wciskają się tam gdzie nie powinni i interesuje ich tylko kasa.
            • avatar
             kubbak
             0
             Za 10 lat to podejrzewam, że 1Gbps będzie mało a co dopiero 30Mbps (to już dzisiaj szału nie robi).
             • avatar
              force
              0
              no a niby kto za to będzie płacił?? Zakładam się o 20zł, że my i to więcej niż normalnie.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Czyli jednym słowem Unia zachęca do piractwa... :) bo przeciętnemu użytkownikowi wystarczy łącze 1-4 MB a takie w polsce mamy, a jezeli firmie zależy na szybkim łączu to dzierżawi od TP szybkie łącza światłowodowe.. (telekompromitackji polskiej (paradoks bo przeciez juz nie polska);> )
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                "Gasek--Nawet darmowego w całej Polsce nie ma, a tu już o prędkościach."


                Ja mam darmowy dostęp internetowy i mieszkam koło Terespola.Prędkość no może nie szybka ale darmowy to darmowy :) tylko max 256 Kb/s.
                Do przegladania stron www wystarczy,ale do ogladnia filmików na You Tube tragedia.
                • avatar
                 Lord_NeReVaR
                 0
                 10 lat aby tpsa na wsiach zrobiła światłowody? Nie wierze ^^
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Unia może sobie uchwalać.... ale czy pomyślano o środkach finansowych na nowe łącza i sieć szkieletową?. Skąd wziąć pieniądze, kto ma je otrzymać i na jakich zasadach. Bo samo stwierdzenie 30 Mb/s dla każdego to zalatuje populizmem, jak się uprzeć to i przepustowość 1 Gb/s da się wykorzystać. Wg mnie biurokraci mają niewielki wpływ na sytuację, mogą zebrać garść pobożnych życzeń i nazwać to szumnie "strategią jakąś tam". A jeśli w jakimś zacofanym państewku jedna firma ma monopol i ma w nosie inwestowanie w infrastrukturę bo to nieopłacalne, to sytuacja szybko nie ulegnie zmianie, jak tą firmę zmusić to i owszem zaoferuje te 30 Mb/s ale przy braku unowocześnionej sieci szkieletowej i dużej liczbie użytkowników to będzie jedynie maksymalna szybkość teoretyczna, którą mało kto będzie widział na oczy.
                  • avatar
                   Hakuren
                   0
                   W Japonii standardowo montuje sie (domy) przewaznie 100Mb/s i to jest czesto za malo nawet dla domowego zastosowania. Zupelny kosmos jesli ktos wczesniej tylko z Europa mial do czynienia. Stany Zjednoczone sa mocno w tyle, a UE jako calosc to sredniowiecze internetowe dla domowych uzytkownikow.

                   Lechu Walesa mowil, ze zbudouje nam tu druga Japonie. Dalej panie Lechu, czas sie wywiazac z obietnicy! :D