Telewizory

UHD Alliance zadecyduje o przyszłości TV

przeczytasz w 2 min.

Jak będzie ona wyglądać? I czy telewizory Ultra HD zasłużą wreszcie na swoją nazwę?

UHD Alliance
foto: Samsung

Telewizory Ultra HD są obecne na rynku od dobrych kilkunastu miesięcy. Nie da się jednak ukryć, że przepaść pomiędzy tanim UHD a drogim jest naprawdę ogromna. Aby wszystko to ujednolicić giganci, tacy jak Samsung, Netflix, Technicolor czy Disney połączyli siły, czego wynikiem jest grupa UHD Alliance. Wspólnie zajmować będą się oni ustanawianiem standardów – zarówno dla kamer rejestrujących obraz, jak i urządzeń, na których ekranach możemy go oglądać. 

UHD Alliance to nie ekipa samozwańczych specjalistów, lecz grupa, do której przyłączyli się branżowi giganci. Należą do niej przede wszystkim firmy Samsung, Sharp, Sony, LG, Panasonic, Disney, Twentieth Century Fox, Warner Bros., Dolby Vision, Technicolor, DirecTV oraz Netflix.

Przejdźmy jednak do konkretów. Obecnie podstawy Ultra HD są już znane – chodzi o to, że na ekranie wyświetlany jest obraz o czterokrotnie wyższej rozdzielczości niż Full HD: 3840x2160 pikseli, co przekłada się na większą szczegółowość. Grupa UHD Alliance chce jednak, by Ultra HD nie oznaczało tylko większej liczby pikseli, ale też lepszą jakość. Dlatego też należy się teraz skoncentrować między innymi na kontraście i odwzorowaniu kolorów.

Mark Turner, wiceprezes ds. rozwoju i partnerstwa w Technicolor zauważa, że widzimy w życiu kolory, których dzisiejsze telewizory nie są w stanie przedstawić. Wymienia między innymi czerwień samochodów Ferrari oraz londyńskich budek telefonicznych i autobusów, a także zieleń znaków drogowych w Los Angeles. – „One istnieją, ale nie mieszczą się w standardzie Rec, 709. Jakkolwiek byłyby one pokazane na telewizorze, nie widzimy ich poprawnie”.

UHD kolory
foto: Dolby

Turner zwraca uwagę na interesującą kwestię. Jeśli producenci chcą, by obraz na ekranie był bardziej realistyczny, nie wystarczy zwiększyć liczby pikseli, trzeba też poprawić reprodukcję barw i rozszerzyć spektrum kolorów. 

Kolejnym ważnym elementem sprawiającym, że telewizja wygląda niemal jak rzeczywistość, jest HDR (high dynamic range, wysoka rozpiętość tonalna obrazu), które zapewnia wysoki kontrast i dużą szczegółowość – wszystko to za sprawą „uwydatnienia” detali zarówno z najciemniejszych, jak i najjaśniejszych części obrazu. Jedyne pytanie brzmi: jak jasna może być jasność i jak ciemna może być ciemność na ekranie?

„Możemy rozszerzyć zakres, ale należy kierować się logiką – mówi Turner. – Jeśli dasz bardzo jasne słońce, ludzie będą się odsuwać od ekranu. Ale gdy wprowadzisz zbyt ciemną scenerię, widzowie nic nie zobaczą. Są filmy, takie jak trylogia Mroczny Rycerz, w których jest dużo czerni i dużo cieni, których widzowie jednak nigdy nie są w stanie dostrzec. Jeśli telewizor będzie mógł zaoferować absolutną czerń, producent będzie mógł zastosować kilka odcieni szarości, dzięki czemu widz zobaczy dodatkowe, dotąd niewidziane szczegóły”.

UHD HDR
foto: Rich Shibley/Digital Trends

Najlepiej z odwzorowaniem czerni radzą sobie obecnie panele OLED. Dolby Vision twierdzi jednak, że jasność jest równie istotna. Obecnie telewizory mają jasność na poziomie 100 nitów. Dolby Vision chce zobaczyć skok, dzięki któremu parametr osiągnie 4000 nitów. 

Jest jeden haczyk – tego wszystkiego (czyt. polepszenia jakości obrazu) nie może dokonać sam tylko telewizor. Do tego potrzebne są też odpowiednio przygotowane treści. I tak, UHD Alliance będzie miało także standard dla materiałów.

Gdy kręcenie filmu dobiega końca, ogromna ekipa pracuje nad jego „dopieszczeniem”. Następnie jedna wersja trafia do kina, a druga do użytkowników domowych. Jest tak, ponieważ kina mają większe możliwości (np. w kwestii reprodukcji barw), a jednocześnie nie potrafią zapewnić takiej jasności jak telewizory. UHD Alliance chce, by powstawała też trzecia wersja, specjalnie na telewizory UHD, które zarówno przewyższą swoich starszych braci pod względem jasności, jak i kina w kwestii reprodukcji.

Wygląda więc na to, że UHD Alliance chce, by standard wreszcie zasłużył sobie na słowo „Ultra” w nazwie. A my? Cóż, możemy tylko trzymać kciuki.

Źródło: Digital Trends, Samsung, Dolby, inf. własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  4000 cd/m² — będzie się można opalać bez wychodzenia z domu…
  • avatar
   kabat
   4
   Na tych zdjęciach przedstawiających różnicę widziałem jedynie włączony tryb "eco" z jednej strony a wyłączony z drugiej.
   • avatar
    AndreoKomp
    2
    Kieruje się logiką panie Turner i widzę, że próbujecie znowu wcisnąć ludziom bajeczkę. Po pierwsze jak można zamieszczać screen (porównujący obecny standard i ten który ma być), w którym już na zwykłych ekranach widać kolosalną różnice?! Ta różnica może być widoczna tylko na odpowiednim ekranie. Tylko w takim przypadku można za symulować, że połowę ekranu przedstawia obraz nowej technologii, a druga połowa pokazuje jak by to wyglądało na obecnych ekranach. To jest jedna strona medalu, druga jeśli mówią prawdę, to w takim razie mój monitor spełnia wymagania kolorystyczne nowego standardu UHD Alliance, bo ja różnice widzę.
    Druga sprawa, jeśli mój ekran z podświetleniem LED wyświetla obraz o jasności 100 nitów, a ja go ustawiam maksymalnie na 60% jasności, to TV z 4000 nitów jest chyba przeznaczony do oglądania TV na dworze pod słońce.
    Ręce opadają, zamiast dać ludziom porządny TV OLED Full HD bez wodotrysków i wtedy w normalnej cenie, to na siłę próbują wycisnąć każdą kropelkę soku z przestarzałej technologii LCD. Najgorsze jest to, że ludzie będą się nabierać na to wszystko. Tak jak teraz TV w marketach są wyżyłowane na maksa z nienaturalnym obrazem, tak potem włączą na nich ustawienia standardowe i nowe ekrany reklamowane logiem UHD Alliance będą się pięknie wyróżniać.
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Tu raczej chodzi o to, żeby czerń była doskonała przez właśnie symulację reakcji termojądrowych w naszych domowych TV w celu uzyskania mocnego źródła światła.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      heh napisałem posta, że plakaty, które ma pan szanowny rudy grubas Nowaj mi się nie podobają, to spaślak sie o mało nie popłakał i zbanował mi konto ZA NIC :) dorosły chłop a się zachowuje jak dzieciak
      naprawdę świetna i dojrzała moderacja na forum benchmark
      DNO I WODOROSTY
      http://i.imgur.com/A5le1Ko.png