Telefony

UKE gani operatorów za brak zasięgu

przeczytasz w 2 min.

UKE i UOKiK to dwa ulubione urzędy czytelników benchmarka. Nic dziwnego - efekty ich pracy są naprawdę zauważalne!

 Warto przeczytać:
 

Google będzie sprzedawać - nawet 70% taniej!

Tym razem Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił zbadać dokładnie sprawę zasięgu operatorów sieci komórkowych. Okazało się, że wielu z nich koncentruje się na dodatkowych atrakcjach (typu zasięg w metrze, który niestety nie działa tak dobrze, jak życzyłby sobie tego Play), a tymczasem na telekomunikacyjnej mapie Polski wciąż widnieją białe plamy.

Na mapie "białych plam" możemy dostrzec szereg mniejszych miejscowości - ale zamieszkanych, choć nie brakuje również skarg ze strony mieszkańców warszawskiego Żoliborza czy Kielc. UKE w rozmowie ze wszystkimi czterema operatorami przyznaje, że sami operatorzy deklarowali zasięg w powyższych miejscowościach, dlatego teraz ich obowiązkiem jest postawienie dodatkowych nadajników lub wzmocnienie sygnału.

Sporem zakończyła się kwestia odpowiedniej infrastruktry sieciowej na szlakach komunikacyjnych - torach kolejowych oraz autostradach. W tym pierwszym przypadku operatorzy chcą zrzucić odpowiedzialność na barki PKP, które samo miałoby zadbać o odpowiednią siłę sygnału. W drugim operatorzy uważają, że montowanie nadajników sieci 3G na autostradach mija się z celem ze względu na znikome zapotrzeowanie.

Źródło: UKE

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wildthink
  0
  A na mapkach operatorów tak fajnie to wygląda - "99% Polaków w zasięgu..."
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Tak samo jest z internetem. Teoretycznie u mnie 6 mb powinno działać, ale praktycznie więcej niż 2 MB nie pójdzie, a niby mieszkam pod "samiuśką warsiawą" :)

   I nie mówcie, że mam wybór - u mnie jest tylko TP, TP, TP, albo coś na liniach TP, tyle, że z Netią kilku znajomych miało takie przeboje, że nie dałem się zahipnotyzować i "trymać oczy na tabliczkach" :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "W drugim operatorzy uważają, że montowanie nadajników sieci 3G na AUTOSTRADACH" NA CZYM :D ??? ahahahhahaahha
    • avatar
     Tomecek
     0
     "znikome zapotrzeowanie." zgubiliście B ;)

     Co to zasięgu, to w mniejszych miejscowościach mam 3G w Play a u siebie w domu, w Gdyni nie :(
     • avatar
      Fourth Illusion
      0
      na autostradach 3g fakt nei ma zbyt wielkiego sensu ale w pociagach juz tak i to jest interes operatorow w koncu to oni sciagaja z nas ciezko zarobione pieniadze za megabajty
      • avatar
       hideo
       0
       a ja wcale nie uważam, że urzędy są takie dobre, owszem są pewne sprawy, w których urząd może i powinien pomóc, ale pomyślcie: macie firmę i jesteście zapracowani i zadowoleni a tu jakiś urząd grom wie z czym Wam się wbija i ma jakieś pretensje i grozi karami, i teraz szef się wkurza a tym samym wkurza i wyładowuje się na pracownikach i w firmie powstają nerwy a być może ktoś traci pracę itd. itd. a przecież to Wasza firma i wcale nie musicie wszystkim ludziom robić dobrze! i nie powinniście musieć wszystkim dogadzać, przecież konkurencję ktoś może założyć na polu, które Was nie interesuje itd. itd. nie sztuką jest mieć pretensje do firm, sztuką jest założyć dobrze działającą firmę która nie oszukuje własnych pracowników! ale przecież firma prywatna nie ma obowiązku robic wszystkim dobrze! to działalność prywatna zarobkowa a nie charytatywna na polecenie urzędu państwowego! za komuny PRLowskiej mieliśmy wszystko państwowe i tak "dobrze" to działało, że się nie utrzymało
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Coraz większe częstotliwości i większe ilości danych fruwają w powietrzu... Nie wiem jak innym, ale mi się to średnio podoba. Według mnie cała polska powinna być w zasięgu GSM, a w bardziej uczęszczanych miejscach jakieś hotspoty o niskiej mocy. Gdyby fale radiowe nie szkodziły to już dawno nad Europą zawisłby wielki satelita pierdzący z wielką mocą w środek Berlina, żeby wszyscy mieli zasięg. 3G i tak jest nieużyteczne, bo sieci blokują przepustowość i stosują ścisłe limity, ponieważ użytkownicy zapychają nadajniki. Jeszcze przez wiele lat internet mobilny będzie służył tylko do sprawdzania poczty i wejściu na fejszbuka.