Technika wojskowa

Strzał w dziesiątkę. Excalibur w rękach Ukraińców to prawdziwy postrach - zobacz nagranie

przeczytasz w 1 min.

Haubice przekazane Ukrainie przez Stany Zjednoczone już zaliczają pierwsze udane trafienia. Zobacz ostatni ostrzał rosyjskiego wozu bojowego na nagraniu. Precyzja oddanego strzału naprawdę robi wrażenie.

Precyzyjny ostrzał z artylerii. Ukraińcy niszczą kolejny rosyjski pojazd bojowy

Ostrzał artyleryjski często wiąże się z ryzykiem, że pocisk nie trafi w cel wskazany przez operatora haubicy. Nic podobnego na szczęście nie miało miejsca w przypadku ostatnich działań realizowanych przez ukraińską 53. Zmechanizowaną Brygadę, która udostępniła w sieci nagranie, na którym rosyjski wóz bojowy otrzymuje bezpośrednie trafienie od artylerii z wyjątkowo precyzyjnymi pociskami Excalibur.

Spustoszenie wśród Rosjan sieje artyleria M777 z pociskami Excalibur

Przeprowadzony przez 53. Zmechanizowaną Brygadę atak artyleryjski miał miejsce w okolicach obwodu charkowskiego. Za zniszczenia natomiast odpowiada ultralekka haubica M777 wyposażona w pociski M982 Excalibur, którą Ukraińcy otrzymali od Amerykanów.

Haubica M777Haubica M777 wykorzystywana na polu bitwy w Afganistanie (Źródło: Wikipedia)

Połączenie M777 (kaliber 155 mm) z Excalibur pozwala zniszczyć cel oddalony od artylerii nawet o 40 km, a margines błędu wynosi niespełna 5 m. Właśnie dzięki tak precyzyjnym broniom Ukraińcy są w stanie unieszkodliwić cel oddalony o dziesiątki kilometrów od operatorów haubicy, zapewniając sobie jednocześnie bezpieczeństwo podczas wykonywania ostrzału.

Źródło: Ukraine Leaks

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wojt_wro
  21
  I dobrze, niech tłuką kacapów.
  • avatar
   _Ciekawski_
   2
   "Połączenie M777 (kaliber 155 mm) z Excalibur pozwala zniszczyć cel oddalony od artylerii nawet o 40 km, a margines błędu wynosi niespełna 5 m. Właśnie dzięki tak precyzyjnym broniom Ukraińcy są w stanie unieszkodliwić cel oddalony o dziesiątki kilometrów od operatorów haubicy, zapewniając sobie jednocześnie bezpieczeństwo podczas wykonywania ostrzału."

   Jakim cudem zapewniają sobie bezpieczeństwo? Autor słyszał o radarach artyleryjskich? One na podstawie śledzenia trajektorii pocisku są w stanie określić miejsce z którego został wystrzelony. Dzięki temu własna artyleria może bardzo szybko ostrzelać miejsce skąd został oddany strzał przez przeciwnika.
   To się nazywa "pojedynkami artyleryjskimi". Tutaj najważniejsze są 2 czynniki. Wbrew pozorom celność nie jest najważniejsza, bo kilka pocisków o mniejszej celności osiągnie podobną skuteczność. Ponadto wyliczenia balistyczne na podstawie radaru nie są super precyzyjne i lepiej wystrzelić kilka mniej celnych pocisków, niż jeden precyzyjniejszy. Liczą się przede wszystkim zasięg, aby dosięgnąć przeciwnika i zdolność do szybkiej zmiany pozycji ogniowej, aby po oddaniu strzału szybko opuścić to miejsce, które wkrótce zostanie ostrzelane przez przeciwnika. M777 jako system holowany, nie spełnia tego 2 wymogu.
   Rosjanie mają na Ukrainie co najmniej 3 typy wyrzutni, które mogą spokojnie dosięgnąć M777:
   9A53-G - zasięg ~40km
   BM-27 Uragan - zasięg ~90km
   9A52-4 Tornado - zasięg ~90km
   Wszystkie one są samobieżne i mogą po oddaniu salwy szybko zmienić pozycję. 2 ostatnie mogą bezkarnie ostrzeliwać M777 cały czas pozostając poza jej zasięgiem.
   • avatar
    Cienkibolek
    2
    Smród spalonych onuc wyjatkowy
    • avatar
     _Ciekawski_
     1
     Widzę, że na tym portalu nie ma szans na merytoryczną dyskusję o systemach bojowych używanych na tej wojnie. Ja rozumiem emocje i sympatie, ale tutaj nie można porozmawiać nawet o technikaliach, bez wskazywania jakichkolwiek sympatii.
     Fanatyzm straszny tu panuje. Jeśli ktoś nie pieje z zachwytu na temat jedynie słusznej strony, to od razu jest obrażany.
     • avatar
      NiemenCrystal
      1
      Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

      niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
      • avatar
       Gnom_Z_Piany2
       0
       I bardzo dobrze. mam nadzieję że ruskie wtopią na maxa. Szkoda tylko że w senacie USA znalazła się (znalazł się) ruska onuca, kongresmen który jednoosobowo zablokował szybką legislację dla pomocy wojskowej dla Ukrainy. Efekt jest taki, że główna pomoc wojskowa z USA przybędzie później, co niestety zwiększy straty po stronie Ukrainy. Ustawa pomocowa przejdzie standardową, możliwie szybką drogę, która jest niemożliwa do zawetowania przez pojedynczego kongresmena.
       ten typ, republikanin, nazywa się Rand Paul . do znalezienia w necie. mi na myśl przychodzi ruska onuca, zresztą był o to publicznie pytany. putin się pewienie cieszy z jego działalności. wartość pomocy to ok. 60mld usd.
       • avatar
        icogfx
        -2
        Paranoja, nie myślałem, że ten portal zamieni się w kolejny propagandowy ściek jedynej słusznej strony konfliktu...
        • avatar
         slawtad
         -8
         To portal o IT czy o militariach ?
         Gdyby byl tylko jeden artykul to rozumiem ale jest ich kilka.
         Skonczyly wam sie tematy czy jak ?
         • avatar
          SadSam
          -8
          Po co wy to tu piszecie ? Do konca was juz powalilo, co to jest militaria pl ? Piszecie o sprzecie wojskowym i zabijaniu ludzi co to za przekaz ? Napewno nie "dobry" a tymbardziej nie sa to nowinki informatyczne... Jak bede chcial to sobie wejdę na onet
          • avatar
           borizm
           -10
           Mogę się założyć, że M777 nawet z tymi pociskami Excalibur o dokładności 5 m będzie bezskuteczny do zwalczania sprzętu zmechanizowanego, ale na pewno będzie skuteczny w ostrzeliwaniu umocnień, i obawiam się, że także miast, w czym Ukraińcy mają duże doświadczenie (od 2014 roku zabili ~14000 bezbronnych Rosjan w obu autonomicznych republikach). Takim ostrzałem będę prowokować Rosjan do dalszego postępu w głąb Ukrainy, w celu eliminacji zagrożenia dla ludności cywilnej, który to marsz będzie Rosjan mocno wykrwawiał. Strategia skuteczna, ale bestialska. Widziałem na mapach jak artyleria Ukraińska jest rozlokowana - wydaje się walić w pro-rosyjskie miasta, podobnie jak zakazana broń kasetowa (Toczka-U).
           Ta wojna to jakiś absurd, a UK i Polska dolewa oliwy do ognia, zniechęcając Ukrainę do powrotu do pokojowego Protokołu Mińskiego z 2014 roku - Rosja proponuję cały czas, aby tę wojnę zakończyć.
           • avatar
            ch3rub
            -11
            Sorry ale te wszystkie wiadomości, nie boję się nazwać tego z imienia, propagandy Ukrainy na portalu technologicznym są kompletnie nie na miejscu. Chyba właściciel odgórnie dał "prikaz".

            ps. nie nie oznacza to, że w jakikolwiek sposób umniejszam dramat wojny i Ukraińców czy to, że popieram działania wojskowe państwa Rosyjskiego. zdecydowanie je potępiam.
            • avatar
             StaryZgred
             -12
             Ukraińcy dostali rozkaz że nie mogą narzekać na zachodni sprzęt. Tzn miedzy sobą mogą ale nie wolno im publikować żadnych postów na social mediach. A podobno jest tego sporo. Najwięcej narzekania (Ukraińcy wprost mówią że to gó****) jest na Polskie T-72 i Amerykańskie Javelin. Podobno bywa że Rosyjskie czołgi dostają po trzy cztery razy i nic. Czasami wchodzi jak złoto ale jest masę sytuacji gdzie rakieta wybucha a efektu ni ma. Może przedwczesna detonacja albo Rosjanie mają jakąś aktywną obronę. Obsługa jest podobno bardzo skomplikowana. Nie mówili dokładnie co jest nie tak z tymi i czołgami co im przekazaliśmy ale Ukraińcy boją się nimi jeździć. (jeśli remonty robili to złomiarze z Bumar-Łabędy to się nie dziwę) Ogólnie stan uzbrojenia które dostają od NATO pozostawia wiele do życzenia. Przekazujemy im stary sprzęt w przeważającej ilości, takie wietrzenie magazynów. Ta wojna się chyba szybko skończy bo tak na dłuższą metę walczyć się nie da.