Internet

Unia Europejska pozwala odsprzedawać gry ze Steam, Origin i innych platform

przeczytasz w 1 min.

Gracze się ucieszą

Niezwykle ciekawe orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości, stanowczo rozróżniając prawną sytuację platform takich jak Steam, Origin czy GOG od zasad ich funkcjonowania na przykład w Stanach Zjednoczonych.

W orzeczeniu Trybunały Sprawiedliwości czytamy, że wielcy wydawcy nie mają prawa blokować możliwości odsprzedaży dystrybuowanych cyfrowo gier. Do tej pory wszyscy takich praktyk zakazywali. Zdaniem TS licencja na dyktowanie warunków transakcji wygasa wraz ze sprzedażą tytułu określonemu użytkownikowi. W dalszej kolejności może on programem dysponować wedle własnego uznania.

EA Origin Trybunał Sprawiedliwości UsedSoft crysis 3 gra fps

Osoba odsprzedająca taką licencję musi jednak pamiętać, by swojej kopii programu możliwie prędko się pozbyć. W przeciwnym wypadku mielibyśmy do czynienia z powielaniem oprogramowania, a w konsekwencji piractwem.

Wyrok został wydany w sprawie niezwiązanej z rynkiem gier, pojedynku niemieckiego UsedSoft oraz Oracle, jednak ma naturalne konsekwencje dla wszystkich platform dystrybucji elektronicznej, takich jak Steam czy Origin.

trybunał sprawiedliwości res iudicata

Mało prawdopodobne wydaje się natomiast żeby Valve czy Electronic Arts szczególnie przejęły się nowymi zasadami funkcjonowania w Unii Europejskiej. Prawdopodobnie niemożność odsprzedaży ściągniętego oprogramowania tłumaczyć będą kwestiami technicznymi.
 

Więcej o grach:

Źródło: UE

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Terrorek
  12
  Brawo dla Trybunału :)
  • avatar
   cyberant
   10
   W zasadzie logiczne - skoro coś kupiłeś to możesz to sprzedać, takie są prawa rynku. Producenci oprogramowania od lat próbują wszystkim wmówić, że program komputerowy to taki sam produkt jak samochód, a skopiowanie go to kradzież. (chociaż kopia nie uszkadza oryginału). Z drugiej strony próbują wprowadzać ograniczenia w odsprzedawaniu. Czyli producent samochodu zakazywał by odsprzedawania go dalej...

   To nielogiczne i niesprawiedliwe! Niech wydawnictwa jeszcze zakażą pożyczania/odsprzedaży książki... szczególnie wydawnictwa szkolne. Przecież tam są takie same prawa autorskie jak do gry/programu?
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Fajnie by było, jest już trochę gier w które już pewnie więcej nie zagram.
    • avatar
     Nalovp
     5
     Też mi utrudnienia techniczne.
     Sprzedajemy klucz na allegro i wystarczy dodać opcję-usuń z biblioteki grę i tyle.
     • avatar
      Skaza
      5

      Jeszcze dojdzie do tego, że chcąc pograć wraz z przyjaciółmi na swojej konsoli, trzeba będzie dopłacić... Prawo nie jest sprawiedliwe i ogólnie służy ochronie interesów jednej grupy oraz ograniczaniu innej. Dowodem jest sama Unia Europejska :

      (..)
      Strach pomyśleć co przyniesie nam przyszłość...


      • avatar
       radelgar
       4
       Producenci samochodów też chcieli zakazać odsprzedaży używanych samochodów. A to, że nie idzie odsprzedać legalnie kupionej gry to w mojej opinii to jest jakaś patologia i zwykła chciwość. A później się dziwią, że skala piractwa jest taka duża.
       • avatar
        manioor
        4
        co nie zmienia faktu że unia to gówno nastawione na lobby !
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         ...i miedzy innymi dlatego USA chca rozbic UE.
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          Byłoby super, ale pewnie trzeba czekać, aż ktoś w europie zaskarży np. Steam, że mu nie umożliwia odsprzedanie gry. Ja sam bym sprzedał większość gdyby się dało...
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           EU to chwiejace sie urzedniczokomisaryczne bagno, ktore gospodarczo jest trupem, produkujacym tylko dlug i rzesze bezrobotnych mlodych, a pkb tylko trzymaja helmuty i importowane chinskie dobra.
           • avatar
            QraJr
            0
            Czy może ktoś wrzucić link do tego orzeczenia ?


            lolskizz

            Tłumaczyć to się oni mogą. Jeżeli coś nie spełnia takich wymogów to platforma steam (oraz wszystkie inne które takiej funkcji nie posiadają) powinny zostać zablokowane na terenie całej Unii. Domyślam się że wtedy dość szybko by się udało.
            • avatar
             hideo
             0
             no jak dla mnie powyższy news kandydat na najlepszą wiadomość roku :D czasem Unia się na coś przydaje :) fakt, że firmy mogą znaleźć sposób by to obejść ale w wielu przypadkach jednak nie obejdą a dla użytkowników to wyjdzie na plusik :)
             • avatar
              Konto usunięte
              -2
              Ten trybunał to jedyna sensowna organizacja, jaka powstała w tym kołchozie.
              • avatar
               projectdarkstar
               -3
               Ludzie już sobie dawno z tym poradzili - 1 konto 1 gra. Sprzedajesz całe konto i spokój.
               • avatar
                pomidor
                0
                To żaden problem dla Steam czy Origin. Wprowadzą konieczność bezpłatnego przedłużania licencji po upływie np. miesiąca, ale tylko przez użytkownika który pierwszy kupił licencję.
                • avatar
                 Fourth Illusion
                 0
                 Zawsze swoich praw mozna dochodzic w sadzie, i mozliwe ze wartosc odszkodowania po takim wyroku trybunalu przekraczac bedzie wartosc takiego MW3 ktorego z checia bym sie pozbyl
                 • avatar
                  ALEKS_D_RAVEN
                  0
                  Jeśli trybunał orzekł że użytkownik może zrobić z kopia co chce tzn że to zgoda na piractwo. A jakie środki przedsięwziąć żeby dopilnować by po odsprzedaniu kopii użytkownik pozbył się jej z dysku twardego??
                  • avatar
                   parys1969
                   0
                   Własnie zostało mi zbanowane konto za próbe sprzedaży konto na steami warframe gdzie moge to zgłosić i jak z tym walczyć?bo nie zamierzam sie poddać