Internet

Unia Europejska pozwala odsprzedawać gry ze Steam, Origin i innych platform

z dnia
Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
51 komentarzy Dyskutuj z nami

Gracze się ucieszą

Niezwykle ciekawe orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości, stanowczo rozróżniając prawną sytuację platform takich jak Steam, Origin czy GOG od zasad ich funkcjonowania na przykład w Stanach Zjednoczonych.

W orzeczeniu Trybunały Sprawiedliwości czytamy, że wielcy wydawcy nie mają prawa blokować możliwości odsprzedaży dystrybuowanych cyfrowo gier. Do tej pory wszyscy takich praktyk zakazywali. Zdaniem TS licencja na dyktowanie warunków transakcji wygasa wraz ze sprzedażą tytułu określonemu użytkownikowi. W dalszej kolejności może on programem dysponować wedle własnego uznania.

EA Origin Trybunał Sprawiedliwości UsedSoft crysis 3 gra fps

Osoba odsprzedająca taką licencję musi jednak pamiętać, by swojej kopii programu możliwie prędko się pozbyć. W przeciwnym wypadku mielibyśmy do czynienia z powielaniem oprogramowania, a w konsekwencji piractwem.

Wyrok został wydany w sprawie niezwiązanej z rynkiem gier, pojedynku niemieckiego UsedSoft oraz Oracle, jednak ma naturalne konsekwencje dla wszystkich platform dystrybucji elektronicznej, takich jak Steam czy Origin.

trybunał sprawiedliwości res iudicata

Mało prawdopodobne wydaje się natomiast żeby Valve czy Electronic Arts szczególnie przejęły się nowymi zasadami funkcjonowania w Unii Europejskiej. Prawdopodobnie niemożność odsprzedaży ściągniętego oprogramowania tłumaczyć będą kwestiami technicznymi.
 

Więcej o grach:

Źródło: UE

Komentarze

51
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Brawo dla Trybunału :)
  12
 • avatar
  W zasadzie logiczne - skoro coś kupiłeś to możesz to sprzedać, takie są prawa rynku. Producenci oprogramowania od lat próbują wszystkim wmówić, że program komputerowy to taki sam produkt jak samochód, a skopiowanie go to kradzież. (chociaż kopia nie uszkadza oryginału). Z drugiej strony próbują wprowadzać ograniczenia w odsprzedawaniu. Czyli producent samochodu zakazywał by odsprzedawania go dalej...

  To nielogiczne i niesprawiedliwe! Niech wydawnictwa jeszcze zakażą pożyczania/odsprzedaży książki... szczególnie wydawnictwa szkolne. Przecież tam są takie same prawa autorskie jak do gry/programu?
  10
 • avatar
  Fajnie by było, jest już trochę gier w które już pewnie więcej nie zagram.
 • avatar
  Też mi utrudnienia techniczne.
  Sprzedajemy klucz na allegro i wystarczy dodać opcję-usuń z biblioteki grę i tyle.
 • avatar

  Jeszcze dojdzie do tego, że chcąc pograć wraz z przyjaciółmi na swojej konsoli, trzeba będzie dopłacić... Prawo nie jest sprawiedliwe i ogólnie służy ochronie interesów jednej grupy oraz ograniczaniu innej. Dowodem jest sama Unia Europejska :

  (..)
  Strach pomyśleć co przyniesie nam przyszłość...


 • avatar
  Producenci samochodów też chcieli zakazać odsprzedaży używanych samochodów. A to, że nie idzie odsprzedać legalnie kupionej gry to w mojej opinii to jest jakaś patologia i zwykła chciwość. A później się dziwią, że skala piractwa jest taka duża.
 • avatar
  co nie zmienia faktu że unia to gówno nastawione na lobby !
 • avatar
  ...i miedzy innymi dlatego USA chca rozbic UE.
 • avatar
  Byłoby super, ale pewnie trzeba czekać, aż ktoś w europie zaskarży np. Steam, że mu nie umożliwia odsprzedanie gry. Ja sam bym sprzedał większość gdyby się dało...
 • avatar
  EU to chwiejace sie urzedniczokomisaryczne bagno, ktore gospodarczo jest trupem, produkujacym tylko dlug i rzesze bezrobotnych mlodych, a pkb tylko trzymaja helmuty i importowane chinskie dobra.
 • avatar
  Czy może ktoś wrzucić link do tego orzeczenia ?


  lolskizz

  Tłumaczyć to się oni mogą. Jeżeli coś nie spełnia takich wymogów to platforma steam (oraz wszystkie inne które takiej funkcji nie posiadają) powinny zostać zablokowane na terenie całej Unii. Domyślam się że wtedy dość szybko by się udało.
 • avatar
  no jak dla mnie powyższy news kandydat na najlepszą wiadomość roku :D czasem Unia się na coś przydaje :) fakt, że firmy mogą znaleźć sposób by to obejść ale w wielu przypadkach jednak nie obejdą a dla użytkowników to wyjdzie na plusik :)
 • avatar
  Ten trybunał to jedyna sensowna organizacja, jaka powstała w tym kołchozie.
  -2
 • avatar
  Ludzie już sobie dawno z tym poradzili - 1 konto 1 gra. Sprzedajesz całe konto i spokój.
  -3
 • avatar
  To żaden problem dla Steam czy Origin. Wprowadzą konieczność bezpłatnego przedłużania licencji po upływie np. miesiąca, ale tylko przez użytkownika który pierwszy kupił licencję.
 • avatar
  Zawsze swoich praw mozna dochodzic w sadzie, i mozliwe ze wartosc odszkodowania po takim wyroku trybunalu przekraczac bedzie wartosc takiego MW3 ktorego z checia bym sie pozbyl
 • avatar
  Jeśli trybunał orzekł że użytkownik może zrobić z kopia co chce tzn że to zgoda na piractwo. A jakie środki przedsięwziąć żeby dopilnować by po odsprzedaniu kopii użytkownik pozbył się jej z dysku twardego??
 • avatar
  Własnie zostało mi zbanowane konto za próbe sprzedaży konto na steami warframe gdzie moge to zgłosić i jak z tym walczyć?bo nie zamierzam sie poddać