Ciekawostki

UOKiK broni Ubera: jest dobry dla konkurencji

przeczytasz w 1 min.

I dla klientów zresztą też. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zażalenia na działalność Ubera są nieuzasadnione.

Uber rozwija skrzydła w Polsce, wchodząc do kolejnych miast i poprawiając atrakcyjność swojej oferty. Taksówkarze więc protestują, a krakowski rzecznik konsumentów zgłasza zażalenie do tamtejszego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, ale ten ostatni nie widzi problemu. Wręcz przeciwnie.

Jak informuje krakowska Gazeta Wyborcza, rzecznik konsumentów wyraził wątpliwości związane między innymi z niejasnym cennikiem i brakami w tłumaczeniach dokumentów na język polski. Oczywiście wpływ na pojawienie się wniosku ma też ogromne i wciąż rosnące niezadowolenie taksówkarzy z obecności Ubera na rynku. 

Tymczasem UOKiK nie widzi winy u Ubera. Twierdzi, że największym problemem są obecnie przestarzałe przepisy dotyczące przewozów osób. Co więcej, Urząd uważa, że obecność tej usługi jest dobra dla konsumentów i konkurencji – ponieważ daje klientom alternatywny sposób przemieszczania się, a taksówkarzy „motywuje” do przemyślenia cenników.

Odpowiedź Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta może być kontrowersyjna i z pewnością nie przypadnie do gustu taksówkarzom. Z drugiej jednak strony jest ona całkowicie uzasadniona – klienci bowiem nie skarżą się na Ubera, a poza „konkurencją”, to ich właśnie UOKiK ma przecież bronić. Taka decyzja z pewnością jednak nie przybliży nas do zakończenia sporu.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków. Foto: Reuters

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  vegasnight9
  2
  Jest popyt. jest podaż. Zasada stara jak świat. A Wy taksiarze zamiast "płakać" zaoferujcie takie same ceny jak Uber. Klient sam się znajdzie. Proste.
  • avatar
   Kenjiro
   -3
   Jeśli zniosą przepisy przewozowe w zakresie taksówek, to pojawi się tańsza lokalna konkurencja dla Ubera. Gorsza, ale tańsza - wrócą wtedy czasy, gdy trzeba będzie mieć szczęście, by cię ktoś nie "przewiózł" ;).
   • avatar
    Konto usunięte
    -16
    Ta pewnie!!! W UOKiK zasiadają same peowskie świnie a oni zamiast bronić polskich interesów to bronią NIEMIECKICH i zagranicznych korporacji!!!
    Rząd PiS dbający o Polskie interesy już przygotowuje odpowiednią ustawę która ureguluje działalność Ubera i wprowadzi im obowiązek posiadani licencji na przewóz osób!!! Jeśli nie to wypad z Polski!!!
    • avatar
     Fiona
     0
     Amen