Technologie i Firma

Uważajcie na fałszywe „wezwanie do zawarcia ugody” - to sztuczka

przeczytasz w 1 min.

Jak informuje Zaufana Trzecia Strona, w Internecie pojawiło się nowe zagrożenie, którego autorzy wykazali się sprytem.

„Witam serdecznie. Działając w imieniu mojego mocodawcy. W załączeniu przesyłam przedsądowe wezwanie do zawarcia ugody”, podpisano: adwokat Wojciech Wilgierz. Takie wiadomości mogą trafiać (i trafiają) przede wszystkim na firmowe skrzynki pocztowe. Uważajcie – nadawca nie jest tym, za kogo się podaje, a wiadomość to tylko kolejna próba wyłudzenia pieniędzy od nieświadomych zagrożeń ofiar.

Podobnych akcji było już mnóstwo, ale wspominamy o tej konkretnej, bo tym razem cyberprzestępcy postarali się o nową „broń”. Zwykle bowiem fałszywy załącznik można rozpoznać od razu, np. po nieprawidłowym formacie, a tym razem nic nie wskazuje na to, że dołączony dokument nie jest PDF-em – nic poza tym, że… tak naprawdę nie ma żadnego załącznika.

Ci, którzy przygotowali tego maila, dodali do niego obrazek, który udaje załącznik, a prowadzi do strony, na której rozpoczyna się proces pobierania „wezwania”, będącego w rzeczywistości plikiem JS, który to pobiera kolejny plik, będący szkodnikiem typu ransomware. Takie oprogramowanie żąda okupu w zamian za odblokowanie zaszyfrowanych wcześniej plików na komputerze ofiary. Nie dajcie się nabrać.

Źródło i screen: Zaufana Trzecia Strona

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krzychopata
  4
  Ja bym mu odpisał tak! Panie Wojciechu. Prokuratura rejonowa w Katowicach już została zawiadomiona. Mój kuzyn podkomisarz Marian Kapiś osobiście się z panem skontaktuje więc proszę o przysłanie pańskich danych osobowych i kancelarii którą pan reprezentuje!
  • avatar
   gormar
   1
   To chyba zadziała jedynie na użytkowników MS Outlooka lub poczty przez WWW. I to raczej jedynie w Piątek wieczór ;). Przecież przy temacie wiadomości powinien być wskaźnik załącznika (spinacz). Ale i tak pewnie ktoś się na to nabierze :(.
   • avatar
    PITUCH1
    0
    Miliardy na walke z cyber przestępstwem :)
    i upsss , 24H i już ktoś powinien siedzieć :)
    ale co tam :)
    oskubmy polaków
    sądy zarobią :P