Procesory

VIA wraca na rynek procesorów x86 - producent chce nawiązać walkę z AMD

przeczytasz w 2 min.

16 nm, kontroler DDR5 i obsługa PCI-Express 4.0. Ambitne plany tajwańskiego producenta. Jak jest w rzeczywistości?

Obecnie na rynku procesorów x86 liczą się dwie firmy – IntelAMD. Nie należy jednak zapominać o trzecim graczu – firmie VIA, która wprawdzie lata świetności ma już za sobą, ale nadal jest obecna w niszowych rozwiązaniach z segmentu systemów wbudowanych. Ostatnio tajwański producent wraz z firmą Zhaoxin ujawnili plany wydawnicze nowych jednostek. W planach jest nawiązanie walki z AMD!

Pierwszym krokiem w kierunku rewolucji ma być generacja KX-5000 – nadal produkowana w 28 nm procesie technologicznym, ale wykorzystująca 7-krotnie więcej tranzystorów (2,1 mld). Producent chwali się przeprojektowaną strukturą SoC i znaczącymi usprawnieniami względem starych jednostek ZX-C+ (KX-4000).

VIA KX-5000 - schemat

Do dyspozycji oddano 4 lub 8 rdzeni o taktowaniu sięgającym 2 GHz, 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400, kontroler magistrali PCI-Express 3.0 oraz układ graficzny pozwalający na obsługę wideo w jakości 4K, a w chipsecie ZX-200 przewidziano również kontrolery USB 2.0, USB 3.1 (Gen. 1), USB 3.1 (Gen. 2) i SATA 6 Gb/s.

Już teraz wiadomo, że jednostka KX-5000 znajdzie zastosowanie w komputerze Lenovo M6200 – jego rynkowa premiera podobno nastąpi w tym roku, ale nic nie wiadomo odnośnie ceny i dostępności urządzenia.

Kolejnym krokiem ma być generacja KX-6000, która będzie produkowana już w 16 nm procesie technologicznym w zakładach TSMC. Przejście na niższą litografię powinno pozwolić osiągnąć wyższe taktowania – te mają sięgać nawet 3 GHz.

Na tym jednak plany się nie kończą, bo zapowiedzi obejmują jeszcze generację KX-7000. Producent planuje tutaj zintegrować kontroler pamięci DDR5 i magistrali PCI-Express 4.0. Nieoficjalnie mówi się również o nawiązaniu walki z firmą AMD.

VIA Zhaoxin - plany wydawnicze procesorów

Czy firma VIA rzeczywiście nawiąże walkę z AMD? Nie da się ukryć, że tajwański producent ma skromniejszy budżet R&D i mniejsze doświadczenie w branży, a co za tym idzie ma mniejsze szanse na odniesienie sukcesu. Dodatkowo jego udział na rynku jest wręcz marginalnie mały. Wszystko to sprawia, że trudno nam uwierzyć w wielki powrót trzeciego gracza, aczkolwiek na pewno nie jest to wykluczone. Taki obrót sprawy mógłby przyczynić się do wzrostu konkurencji (a na tym chyba zależy nam najbardziej).

Źródło: XCN News, SemiAccurate, Golem

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  CrisPL
  12
  Chcą zawalczyć procesorami w procesie 28nm w 2018 roku? Powodzenia.
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Rozumiem że zakupili lub planują zakup licencji x86-64 od AMD?

   W 2018 jechać na 32 bitach, max 4GB RAM i kontrolerach 2x32bit?
   Nawet ARM przeszło już dawno na 64bit (ARMv8) co podwoiło przepustowość podsystemu pamięci (2x64bit LPDDR3/4) oraz umożliwia użycie powyżej 4GB RAM.

   Rywalizować z potworami pokroju ThreadRipper czy Core i9 nie muszą, do pożerania internetu większości społeczeństwa wystarczy CPU niskiej lub średniej klasy, byle był by wysoce efektywny energetycznie, oszczędny.

   Prawdopodobnie Rząd ChRL po to inwestuje w VIA aby się uniezależnić od "Amerykańskich procesorów i Amerykańskich backdoor-ów".
   • avatar
    Himoto
    3
    Są mocno w tyle, na pewno ta [2018] ani raczej następna generacja ich CPU nie znajdzie szerszego odbiorcy, ale jeśli stosunek wydajności do ceny będzie odpowiedni to mają szanse coś ugrać w najniższym segmencie [2c/4t aż do 4c/8t], oczywiście pod warunkiem ze będą odpowiednio wydajne i dobrze wycenione.

    Jeśli cena byłaby odpowiednia i wydajność też to własnie tym KX-7000 mogliby zabrać ten najniższy rynek.

    Problemem może jednak być nie wydajność a sama marka, mało kto kojarzy VIA, a tym bardziej właśnie na rynku x86 gdzie od lat każdy wybiera Intela [albo jak ktoś nie ma oporów] albo cos od AMD [oczywiście jeśli spełnia jego wymagania]. Wbicie się w pomiędzy tych dwóch graczy bez pomocy dużej firmy z zewnątrz [np. Samsung] będzie nierealne do wykonania.
    Dla VIA Samsung mógłby okazać się zbawienny od strony marketingowej jako Brander [dawca Logo].

    Oczywiście pozostaje im ta nisza w okolicach laptopów i tabletów gdzie własna wydajnością i odpowiednim wycenieniem mogą trafić w punkt [choć i tutaj mają spora konkurencje, z jednej strony x86 z drugiej Atomy i inne wynalazki].
    • avatar
     benzene
     1
     Zawsze starałem się omijać wszystko z napisem VIA od czasu kiedy najzwyklejszy dodatkowy kontroler USB 2.0 nie dawał sie rady zainstalować podczas gdy podobny na chipie NECa działał bezproblemowo.
     • avatar
      Gatts-25
      0
      Dziwię się ,że nic nie piszą o INTELU.Czyżby znają realną wydajność ZEN i Niebiescy po prost z obecną architekturą nie mają szans z tym rywalizować?
      Pięknie wieści dla Nas a nie przyjemne dla INTELA bo VIA porównując swoje produkty do RYZEN całkowicie pominęła tego drugiego producenta CPU ,który jeszcze do tej pory jest papierowym liderem ,którego lekkie podmuchy wiatru kołyszą jakby był sztorm.
      • avatar
       Gatts-25
       -1
       Coś czuję ,że przy ujawnianiu luk w CPU INTELA jest VIA zamieszana.Teraz wszyscy wiedzą co i jak mają zrobić a osoby z odpowiednią wiedzą mogą to fajnie wykorzystać.
       Szkoda byłoby stracić ważnego gracza na rynku CPU ,który przez to może mieć nie lada problemy ale jedno jest pewnie jeżeli VIA dopieści swojego KX-7000 to będziemy mieli mocną konkurencję.
       Patrząc na wstępnie wyniki wydajności modelu KX-5000 napawają one optymistycznie bo ta generacja jest aż o 238% szybsza od poprzedniej generacji CPU VIA.
       Kilka testów wiele wyjaśnia - https://zapodaj.net/68cba28a3f978.png.html
       • avatar
        kitamo
        -2
        przynajmniej znają swoje miejsce w szeregu i nie staraja sie bic z intelem o palmę pierwszeństwa :D

        tak czy siak czekam na pierwszych fanbojów VIA :D
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jak czytałem niektóre komentarze to mi ręce opadają, bo ludzie znają tylko intela i AMD, i nic poza tym.
         VIA jest cały czas graczem na rynku, tylko że nie tworzy procesorów ogólnego przeznaczenia, choć 10 lat temu stworzyli rdzeń NANO, niby bardzo prosty, ale świetnie zoptymalizowany i z dużym potencjałem rozwoju - kto się zatknął z FPGA ten musiał o tym słyszeć.
         Dziś wiatr IT wieje wyjątkowo sprzyjająco dla VIA, ponieważ na topie jest IoT, którym ta firma się zajmuje, oraz AI do czego rozwiązania VIA się świetnie nadają.
         Sądzę, że plany wejścia na rynek konsumencki wynikają z dużego rozwoju firmy.

         Powiedzmy sobie szczerze, że dzisiejsze procesory ogólnego przeznaczenia to bardzo skomplikowane jednostki, mogące robić wszystko, a jak coś jest do wszystkiego to jest do sami wiecie czego. Może właśnie VIA stworzy coś co będzie nadawało do użytku domowego/biurowego zoptymalizowanego pod te zadania, wystarczającego i za odpowiednią cenę.

         A może właśnie mają jakiegoś asa w rękawie i zamieszczają na rynku?