Systemy operacyjne

Ważny element Windows 11 znów się zmieni

przeczytasz w 1 min.

Microsoft przygotowuje kolejną dużą zmianę w obrębie jednego z kluczowych elementów systemu Windows 11. Eksplorator plików – bo o nim mowa – otrzyma kolejne modyfikacje zaledwie kilka miesięcy po tym, jak dodane zostały w nim karty.

Eksplorator plików w Windows 11 znów na warsztacie 

Ciemny motyw, a następnie karty w Eksploratorze plików bez wątpienia były wielkimi zmianami. Microsoft wcale jednak nie zamierza na nich kończyć. Jak informuje Zac Bowden z Windows Central, ta jedna z kluczowych aplikacji w Windows 11 zostanie niebawem wzbogacona o kilka istotnych nowinek: podpowiedzi, historię aktywności i więcej szczegółów wewnątrz samego interfejsu. 

Tak będzie wyglądać nowy Eksplorator plików

Jako pierwsza w oczy rzuca się sekcja podpowiedzi na ekranie głównym. Będą się w niej wyświetlać duże miniaturki prowadzące do „polecanych” plików: ostatnio pobranych, niedawno edytowanych, dopiero co nam udostępnionych czy też tych, w których inni użytkownicy dodali swoje komentarze. 

Windows 11 Eksplorator polecane

Pliki w tej sekcji będą pochodzić z usług Microsoft 365, OneDrive oraz SharePoint. Klikając ich miniaturki dowiemy się też więcej na ich temat: podejrzymy ostatnią aktywność, poznamy szczegóły na temat ich udostępnienia, a nawet sprawdzimy powiązane dokumenty. 

Windows 11 Eksplorator szczegóły

Zresztą panel szczegółów w ogóle doczeka się odświeżenia i rozbudowania (co widać na powyższym screenie). A na tym wcale nie kończą się kwestie estetyczne, bo pasek nawigacyjny trafi tuż pod pasek tytułu, pasek adresu będzie wtopiony w tło, a pasek narzędzi zostanie umieszczony niżej – dzięki temu tworzenie nowego folderu czy wykonywanie rozmaitych operacji na katalogach ma być szybsze i wygodniejsze. 

Windows 11 Eksplorator paski

Zac Bowden wspomina również o nowym widokiem Galerii ułatwiającym przeglądanie zdjęć oraz o dodaniu tagów do plików, co ma ułatwić ich organizowanie i wyszukiwanie. Jak ci się podobają te zmiany? A może uważasz, że Microsoft powinien raczej zająć się funkcjonalnością, a nie kolejnymi modyfikacjami wizualnymi?

Źródło i screeny: Windows Central, XDA-devlopers

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  20
  Sposób na natrętny spam i reklamy pod pretekstem "sugestii", "rekomendacji" czy innych "polecanych".
  • avatar
   KENJI512
   10
   Reklamy w eksploratorze?

   BLEE.
   • avatar
    SerwusX
    4
    Od dekad mamy norton/total commandera, a oni w 2023 roku biorą się za dodawanie kart do eksploatora plików...
    • avatar
     bankaigoku
     3
     Według mnie te zmiany wizualne to krok w tył. Pasek adresu w sugerowanej nowej wersji nie ma oddzielonego tła, przez co jest mniej widoczny i ścieżka adresu jest gorzej czytelna. Natomiast jestem pewien, że pasek nawigacyjny zacznie się zmywać z kolumnami wyboru w trybie wyświetlania "szczegóły", a także jego nowe usytuowanie zbyt miesza się z resztą.
     • avatar
      LubieBigos
      2
      Ja tam wole swój Windows 7.
      • avatar
       ocw1987
       2
       I będzie śmieciowisko :)
       • avatar
        prawy łoś
        0
        I dalej brną w głupie nikomu niepotrzebne gadżety,W 7 i foldery i eksplorator plików i menu start dobrze wyglądało i było wygodne w pracy , ale Microsoftowi przeszkadzało, bo "ono"wie lepiej . Kiedy firma zapyta ludzi ,czego chcą?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Więcej Ramu, poza tym tylko dla płatnych subskrypcji microsoftu jak onedrive,co tak naprawdę nie przynosi żadnych korzyści. Lepiej jakby pracowali nad optymalizacją niż nad nowymi całkowicie zbędnymi opcjami.
         • avatar
          KingLee
          0
          A juz myślałem że chodzi o Notatnik :D
          • avatar
           HD4870
           0
           Czyli kolejny krok do wprowadzenia reklam, krok po kroczku...
           • avatar
            Gadon
            0
            A już liczyłem na wygodną opcje wyświetlania dwóch kart obok siebie w jednym oknie .. coś jak total commander czy far manager.
            • avatar
             piterk2006
             0
             Dalsze zidiocanie interfejsu trwa.
             • avatar
              xmexme
              0
              Polityka korpo małymi kroczkami szykuje pole aby zmusić lemingi do przejścia w swoje chmury.
              A dla bardziej świadomych eksplorator dodajemy do listy dodatków i usług do odinstalowania, blokowania i zastąpienia czymś bardziej użytecznym.
              • avatar
               niezadowolony
               0
               Kolejny powód by tego ścierwa nie aktualizować