Oprogramowanie

Weekendowe załamanie Windows Genuine Advantage

przeczytasz w 0 min.

Wielu użytkowników oprogramowania Microsoftu przeżyło w ten weekend duży szok, kiedy okazało się, że nie są w stanie dokonać aktywacji swoich Windows XP, Windows Vista oraz Microsoft Office. Koncern z Redmond twierdzi, że jego serwery Windows Genuine Advantage zawiesiły się w ten weekend, co sprawiło, że użytkownicy otrzymywali nieprawidłowy sygnał, że ich oprogramowanie nie jest legalne.

Według bloga prowadzonego przez twórców WGA, problem z serwerami wystąpił w piątkową noc, ale od tamtego czasu został rozwiązany i aktywacje odbywają się już bez problemów.

Użytkownicy Windows XP, których kopie zostały uznane za nielegalne nie mieli wielkiego problemu – system ten wyświetla po prostu stosowną informację, nie przeszkadzając w żaden sposób w pracy. Gorzej wygląda sprawa w przypadku Windows Vista – nie przejście weryfikacji WGA powoduje w nim wyłączenie Aero oraz konieczność restartowania systemu co godzinę.

Microsoft zaleca użytkownikom ponowną walidację swoich kopii na stronie http://www.microsoft.com/genuine aby odtworzyć poprawny stan aktywacji systemu. Po rewalidacji należy zrestartować komputer.

Wygląda na to, że czarne przewidywania analityków, którzy ostrzegali przed potencjalnymi globalnymi problemami, jakie czekają oprogramowanie z zaimplementowaną koniecznością aktywacji, po części się spełniły. Niestety nic nie wskazuje na to, aby Microsoft miał zrezygnować z tego systemu zabezpieczania swoich produktów przed piractwem.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!