Systemy operacyjne

Zmiana numeru jądra Windows 10 - wniesie dużo zamieszania?

przeczytasz w 1 min.

Według najnowszego przecieku wersja jądra Windows 10 zmieni się z 6.4 na 10.0 - jakie będzie mieć to znaczenie?

Windows 10 to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier najbliższych miesięcy. Użytkownicy już teraz jednak chcą dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów na temat nowego systemu operacyjnego Microsoftu, który zapowiada się naprawdę nieźle. Kilka dni temu testerzy wychwycili kolejny przeciek ukryty w Windows 10 Technical Preview.

Mowa tu o wzmiance na temat jądra systemu. Do tej pory mieliśmy do czynienia z wersją 6.4. Teraz dowiedzieliśmy się, że programiści z Redmond postanowili zmienić ją na nowy kernel – 10.0. Jest to spora zmiana dla firmy i starszych aplikacji. Może mieć w jakimś stopniu wpływ na oprogramowanie.

Ten spory skok w numerze wersji jest najprawdopodobniej związany z masową renowacją podzespołów bazowych systemu operacyjnego. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak wpłynie to na kompatybilność starszego oprogramowania z najnowszym OS-em. Wygląda jednak na to, że skoro Microsoft mógł pozwolić sobie na skok w nazwie „Okienek”, nagła zmiana numeru wersji również nie wpłynie znacząco na działanie aplikacji.

Microsoft potwierdził zmianę nazwy na stronie supportu IE, chcąc oszczędzić programistom ewentualnego trudu.

„Deweloperzy programujący aplikacje na system Windows 10 powinni mieć na uwadze, że numer jądra systemu zmieni się z 6.4 na 10.0 wraz z nową wersją. Jeśli programujesz kod bazujący na numerze wersji, radzimy zaktualizować go i przystosować do nowej wartości.”

Mamy nadzieję, że wkrótce przy najbliższej okazji Microsoft powie nieco więcej na ten temat.

Źródło: Microsoft, neowin

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Gdyby sam numerek był jedynym "poważnym" problemem w przypadku W10, to żaden problem.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   O kurde numerek zmienili, sensacja roku normalnie...
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Podobno nowe jądro oraz funkcje W10 ma przyspieszyć pracę na dyskach SSD o 230%, oraz wykorzystywać wszystkie najnowsze instrukcje z procków intela czyli haswella i przyszłych generacji.
    • avatar
     danieloslaw1
     0
     jeszcze nie ma :(