Systemy operacyjne

Aktualizacja Windows 10 zwiększa obciążenie CPU - Microsoft zapowiada poprawkę

przeczytasz w 1 min.

Microsoft potwierdził zgłoszone problemy i zapowiedział wdrożenie odpowiedniej poprawki jeszcze w tym miesiącu.

Pod koniec sierpnia Microsoft wydał aktualizację dla systemu Windows 10, która miała rozwiązywać wiele napotkanych błędów. Jak się okazuje, łatka może powodować kolejne problemy – użytkownicy najnowszych okienek zaczęli się bowiem skarżyć na wysokie obciążenie procesora.

Dokładnie chodzi o poprawkę KB4512941, która naprawiała błędy związane m.in. z pulpitem zdalnym, funkcją Windows Sandbox, dźwiękiem przestrzennym czy pobieraniem treści chronionych zabezpieczeniem DRM.

Problem z poprawką Windows 10 KB4512941

Po wydaniu aktualizacji, w sieci zaczęły pojawiać się doniesienia użytkowników o zbyt wysokim obciążeniu procesora (to miało sięgać nawet 40%). Co ciekawe, problem został już zgłoszony przez testerów biorących udział w programie Windows Insider, ale najwyraźniej został on zignorowany przez producenta.

Microsoft oficjalnie potwierdził występowanie takiego problemu – podobno ma on dotyczyć tylko niewielkiej grupy użytkowników, którzy korzystają z funkcji Windows Desktop Search (proces SearchUI.exe). Producent zapowiedział również, że pracuje nad rozwiązaniem usterki, a odpowiednia poprawka ma zostać udostępniona w połowie września. Miejmy nadzieję, że tym razem obejdzie się bez komplikacji.

Źródło: Microsoft, Guru3D

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marucins
  6
  "Co ciekawe, problem został już zgłoszony przez testerów biorących udział w programie Windows Insider, ale najwyraźniej został on zignorowany przez producenta."
  I tyle są warte te ich wewnętrzne testy.
  Machina do wyciągana danych od frajerów, nic więcej.
  • avatar
   xmexme
   0
   KB4512941 miesza w pulpicie zdalnym, w Windows Sandbox, DRM. całe zło w jednym pliku dzięki dobrze wiedzieć co należy blokować.
   • avatar
    owatanka
    -1
    Wydali poprawke do poprawki ktora nadal ma bledy i znowu trzeba wydac poprawke? ciekawe czy bedzie kiedys jakas poprawka bez dodatkowych poprawek...
    • avatar
     aquarius5
     -1
     Proces Search od zarania katował procesory kolejnych moich komputerów, bez względu na kompilację. Zawsze byłem zmuszony wyłączyć ten proces na stałe, bo wentylator był nie do zniesienia, a bez tego procesu wentylator wcale się nie włącza przy normalnej biurowej pracy. To odwieczny problem, który opisywany jest na forach zagranicznych od lat.
     • avatar
      marianb
      -2
      Dlatego pozostaję przy wersji 1709.
      • avatar
       xxx.514
       -3
       I jeszcze jeden update i jeszcze jedna wtopa. Jakieś wieści o Windows 20?
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        MS ignoruje wiele problemów, i wydaje fixy na siłę, najczęściej przez aktualizacje zbiorcze, aby nie dało się wybrać właściwych fixów, i odrzucić tych wadliwych.

        Sam zgłaszam wiele błędów które lądują prawdopodobnie w koszu, albo też MS nie ma mocy przerobowej by je poprawiać.

        A co do testów wewnętrznych i publicznych w programie insider, to niestety ..... insiderów jest bardzo mało, bo kto kupił komputer z preinstalowanym windowsem, nie będzie tak głupi by robić z tego insidera, z powodu stabilności. w insiderze może się wszystko wydarzyć, tu MS nie może niczego gwarantować bo to jest developerka. Jednocześnie MS nie daje żadnego lepa, aby ludziom wynagrodzić ryzyko utraty danych lub czasowej bezużyteczności komputera, związane z insiderem. A mógłby to być np. bezpłatny Microsoft Office, także w wersji insider. No ale cóż. to są zabawki microsoftu.

        a ja się cieszę że format typu flatpak jest coraz popularniejszy, co powinno się przełożyć na lepszą dostępność softu pod linux, bez względu na dystrybucję czy jej wersję, i do zachęcenia developerów do publikacji jeden raz gotowego swojego softu dla niemal każdego linuxa, bo niestety duże rozdrobnienie w dystrybucjach linux swoje zrobiło, na minus dla linuxa.

        btw. akceleracja 3D też w linux ma coraz lepsze wsparcie, to chyba ostatnia rzecz czysto techniczna, która stawia linuxa w tyle za windowsem.
        • avatar
         pawluto
         -3
         I dlatego u siebie mam wyłączone wszelkie aktualizacje.
         Tak mam na każdym systemie i zero problemów !
         • avatar
          ElFi_
          0
          SearchUI.exe - to nie ten od analizy plików. Przeczesuje każdy plik wgrany na komputer na jakikolwiek dysk, czyta i analizuje czasami po kilka-kilkanaście bajtów. Trwa to dużo czasu i właśnie wzrasta użycie procesora.
          • avatar
           ECRYGIGS
           0
           A co z trybem gry w Windows? Musiałem to wyłączyć, bo regularnie w tym samym czasie wysypywał mi PUBG.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Tu jest rozwiązanie tymczasowe ;-) - Naciśnij klawisze Windows + R na klawiaturze i nowym oknie wpisz ‘regedit’ aby otworzyć Edytor rejestru.
            Poszukaj klucza HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search.
            Znajdź wartość DWORD o nazwie BingSearchEnabled i ustaw ją na 1.