Systemy operacyjne

Windows 10 z funkcją WUDO, czyli jak Microsoft sprytnie odciążył swoje serwery

przeczytasz w 1 min.

Opcja ciekawa, szkoda tylko, że producent nic o niej nie wspomina.

Windows 10 z funkcją WUDO

Na system Windows 10 przesiadło się już zapewne wielu z was. Sprawdzenie wszystkich jego funkcji zajmie trochę czasu, ale być może natknęliście się już na WUDO - narzędzie, dzięki któremu Microsoft sprytnie odciążył swoje serwery.

W rozwinięciu skrótu otrzymujemy Windows Update Delivery Optimization. Jest to funkcja, której celem jest przyśpieszenie procesu aktualizacji systemu, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W jaki sposób działa?

„Wudo najłatwiej wytłumaczyć przez podobieństwo do sieci peer-to-peer (P2P), jak Bittorrent. Twój komputer łączy się z Microsoftem i pobiera zaufaną listę plików, których potrzebuje do wykonania aktualizacji. Następnie pyta innych użytkowników sieci w pobliżu, czy mają pliki, których potrzebujesz.” – Chester Wisniewski, Sophos Senior Security Advisor

Komputer może zatem ściągnąć pliki z serwerów Microsoftu lub z innego komputera w sieci domowej lub lokalnej, który update ma już za sobą. Dzięki temu mając do zaktualizowania przykładowo 3 komputery, wystarczy, że jeden z nich pobierze potrzebne pliki, a reszta będzie mogła skorzystać z jego zasobów, ściągając update zwykle od 10 do 100 razy szybciej.

Zastosowana przez Microsoft funkcja wydaje się być naprawdę dobrym rozwiązaniem i nie wypada mieć o nią pretensji. Trochę szkoda jednak, że sam producent nie pokusił się o jej przybliżenie i wiele osób musiało na własną rękę szukać odpowiedzi na pytanie, czym WUDO tak naprawdę jest.

Funkcja jest domyślenie aktywna, ale nic nie stoi na przeszkodzie do jej wyłączenia, zwłaszcza a trosce o własne łącze internetowe (Ustawienia -> Uaktualnienia i bezpieczeństwo -> Windows Update – Ustawienia zaawansowane -> Wybierz sposób instalowania aktualizacji -> Wybierz sposób dostarczania aktualizacji). Do wyboru są 3 opcje.

 • WUDO wyłączone. Twój komputer pobierze aktualizacje tylko z serwerów Microsoftu.
 • Komputery w sieci lokalnej. WUDO będzie wymieniać pliki tylko wewnątrz sieci lokalnej.
 • Komputery w sieci lokalnej i w Internecie. WUDO będzie potencjalnie wymieniać pliki z komputerami spoza sieci lokalnej.

Źródło: CluePR, ibtimes.co.uk

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  8

  W przyszłości może pojawić się zagrożenie, którego źródłem będą komputery wysyłające odpowiednio spreparowane pliki aktualizacyjne, a pozwalające na np. przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem...

  • avatar
   Konto usunięte
   4
   W PL może generować problemy związane z zazwyczaj niskim uploadem. Większa paczka aktualizacji może zapchać łącze.
   Nie wspomnę już o ludziach siedzących na łączach mobilnych. Gdzie do limitu liczy się upload+download. Jak pierwszy w okolicy pobierze, bo będzie na LTE pod nadajnikiem, a potem zacznie rozsyłać do 100 odbiorców, bo ma wysoki upload na LTE to się może włąściciel zdziwić, że nic nie robił, a duży pakiet 20GB pooooszedł.
   • avatar
    Stashqo
    3
    Warto by zrobić jakiś dokładniejszy przegląd domyślnie włączonych opcji w Win10, które niekoniecznie spodobać się mogą jego nieświadomym użytkownikom. Grzebiąc w ustawieniach w ciągu godziny znalazłem kilka potencjalnych zagrożeń dla prywatności użytkownika lub wydajności komputera. Może by tak jakiś artykuł/poradnik od redakcji benchmark?
    • avatar
     Daniel303
     1
     Zamiast tego:

     Ustawienia -> Uaktualnienia i bezpieczeństwo -> Windows Update [..]

     Powinno być:
     Ustawienia -> AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA -> Windows Update [..]

     Na WP.PL też jest taki błąd... Czemu nikt nie weryfikuje informacji przed upowszechnieniem??
     • avatar
      darkowal
      1
      Tak racja mam LTE i wsio wyłączony jest mechanizm P2P
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Czyli nie można tego wyłączyć całkowicie, żeby w ogóle nie pobierał aktualizacji?
       • avatar
        michauowsky
        0
        Nie dostałem jeszcze informacji o mozliwosci pobrania 10, a zrobiłem rezerwację na samym początku. Coś się pokopało czy to normalne i trzeba poczekać?