Systemy operacyjne

Dużo dobrego idzie do Windows 11

przeczytasz w 1 min.

Dla systemu Windows 11 jest to czas dynamicznego rozwoju. Microsoft udostępnił kompilację 22572, w której umożliwia Insiderom testowanie kolejnych nowinek. A jeszcze więcej tego dobrego trafi do użytkowników w niedalekiej przyszłości.

Windows 11 (22572) z dwiema nowymi aplikacjami na pokładzie

W testowej kompilacji Windows 11 (22572) system wzbogacił się o dwie wbudowane aplikacje. Pierwszą z nich jest Microsoft Family, czyli potężne oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej i wygodnej komunikacji w rodzinie. Drugą – Clipchamp, czyli rozbudowane, a przy tym proste i intuicyjne narzędzie do tworzenia i edycji plików wideo. 

Windows 11 Microsoft FamilyWindows 11 Clipchamp

Kilka nowych ikon (w tym informująca o trybie skupienia – możesz ją zobaczyć poniżej), sporo wyeliminowanych problemów i kilka mniejszych nowinek uzupełnia listę zmian wprowadzonych w kompilacji 22572. To między innymi możliwość szybkiego uruchamiania „starego” menu kontekstowego poprzez kliknięcie prawego przycisku myszki z wciśniętym klawiszem Shift.

Windows 11 Tryb skupienia

Ulepszone szukanie w Windows 11. Powraca też temat kart w Eksploratorze

Przy okazji Microsoft zapowiedział, czego możemy spodziewać się w nadchodzących tygodniach. Jedną z największych nowości będzie ulepszone wyszukiwanie w Windows 11. „Search highlights” – bo tak nazywa się ta funkcja – przyspieszy odnajdywanie informacji na gorące aktualnie tematy, trochę jak Doodle w Google. Otwierając okno wyszukiwarki dowiemy się na przykład, że dziś Dzień Ziemi i poznamy zyskujące popularność frazy. Tak to ma wyglądać:

Windows 11 Search highlights

Powraca również temat tak zwanych Sets, czyli kart w Eksploratorze Plików. Microsoft rozpoczął testy tej funkcji w Windows 11 i jesteśmy pełni nadziei, że tym razem rzeczywiście uda się ją wdrożyć.

Źródło: Windows Insider Blog, Softpedia, The Verge, informacja własna

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  Przy zakupie laptopa pełno syfu się instaluje przed producentów, a teraz Microshit robi to samo. Kontrola rodzicielska ok, ale reszta aplikacji? Po ch.. mi tiktok itd.
  • avatar
   youkai20
   4
   Kolejne zapchajdziury w (dawnym, chyba się od tego na szczęście odchodzi) stylu instalowania zbędnych aplikacji na nowych telefonach z Androidem. Tyle, że tam takie aplikacje można wywalić...
   • avatar
    piomiq
    3
    A co z przywróceniem funkcjonalność paska zadań?
    Można go już bezproblemowo przenieść na lewo czy prawo?
    No i co z systemem plików? Wciąż archaiczny NTFS, czy może extFS, nie wymuszający restartu po prawie każdej aktualizacji, nie blokujący plików otwartych w innych programach?
    • avatar
     HardCorak
     1
     Dużo ficzerów które będą w nowej wersji 11 czyli 22h2 to te co były w 10 a w 11 21h2 je usunęli.
     • avatar
      przem188
      -1
      Używasz bo musisz i klniesz i marudzisz. Windows... ten stary, dobry, który robił to co miał robić, czyli zapewniać obsługę programów i sprzętu to Windows 7. Nie angażował użytkownika w obsługę. Windows 11 - ciągle coś, jak nie aktualizacja, to denerwujące powiadomienia. Udziwnienia prawoklika na pulpicie, utrudnienia w wyszukaniu opcji bardziej zaawansowanych jak np. partynocojonowanie dysku. Dobrze, że w domu panuje linux. Ten nie prosi o atencje. On po prostu działa i robi to lepiej, szybciej i zwinniej niż Windows. A do tego wygląda o niebo lepiej - z KDE.
      • avatar
       xxx.514
       0
       A da się wreszcie wyłączyć windows update?
       • avatar
        xmexme
        0
        Więcej śmieci do sprzątania a.d. microsoft.
        Po zainstalowaniu "czystego" Windowsa trzeba poświęcić kilka godzin na odnalezienie sposobu aby wyczyścić system ze śmieciowych i niebezpiecznych dodatków do kontroli użytkowników oraz odblokowywać dostęp do przydatnych funkcji które polityka korporacji poblokowała. Microsoft nie ustępuje w walce z użytkownikami.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         ja nie chcę żadnych nowości. niech naprawią to, co nie działa.