Systemy operacyjne

Wielka aktualizacja Windows 11 tuż za rogiem

przeczytasz w 1 min.

Windows 11 już za kilka tygodni doczeka się wielkiej aktualizacji, która wzbogaci system o kilka ciekawych nowości. Paczka o nazwie 22H2 zapowiadana była już wiele miesięcy temu i wygląda na to, że jest już prawie gotowa.

Windows 11 22H2 już we wrześniu

Wielka aktualizacja Windows 11 zadebiutuje 20 września tego roku. Microsoft wprawdzie nie potwierdził jeszcze oficjalnie tej daty, ale liczne źródła bliskie amerykańskiemu gigantowi podają ten właśnie termin. Dla użytkowników „Jedenastki” jest on wyjątkowo ważny, ponieważ wreszcie doczekają się oni wyczekiwanych nowości i zmian. 

Co przyniesie aktualizacja Windows 11 22H2?

Aktualizacja o nazwie Windows 11 22H2 wprowadzi między innymi foldery wewnątrz menu Start, integrację Asystenta skupienia z Centrum powiadomień, obsługę „przeciągnij i upuść” na pasku zadań oraz nowe gesty dotykowe i animacje. Dla osób niedosłyszących pojawią się automatycznie generowane napisy na żywo podczas odtwarzania audio. Na wzmiankę zasługuje także funkcja głosowego dostępu, umożliwiająca wydawanie systemowi poleceń za pomocą głosu. 

Windows 11 foldery w menu start Windows 11 menedżer zadań
Foldery w menu Start (po lewej) i ciemny Menedżer zadań (po prawej).

Kilku usprawnień (w tym ciemnego motywu i specjalnego trybu oszczędnościowego) doczeka się również Menedżer zadań. Microsoft zapowiada także poprawki związane z układami Snap, czyli funkcją wygodnego rozmieszczania okien aplikacji na ekranie. Niestety wygląda też na to, że karty w Eksploratorze plików nie będą gotowe na 20 września i zadebiutują w systemie Windows 11 z lekkim poślizgiem. 

Tylko jedna duża aktualizacja w tym roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem Windows 11 będzie otrzymywać tylko jedną dużą aktualizację na rok. Co więcej – przypomnijmy – całkiem niewykluczony jest scenariusz, według którego w 2024 roku pojawi się Windows 12

Źródło: XDA-developers, The Verge, ZDNet

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wilcze_stado
  22
  O matko, wróci „przeciągnij i upuść” na pasku zadań, wrócą foldery w menu start. To może jeszcze stary pasek zadań przywrócą?
  • avatar
   youkai20
   11
   Jak na „wielką aktualizację” to wygląda to co najwyżej biednie. Wszystkie te funkcje można by wrzucić w mikrołatkach, nawet po jednej „na głowę” podczas kolejnych patch tuesday (i to pomijając fakt, że powinny być od początku).
   • avatar
    spyman
    3
    Dwa tygodnie temu zainwestowałem i złożyłem nowy, dosyć mocny komputer do pracy, zapłaciłem jak za zboże ale zdecydowałem się pozostać jeszcze przy Windows 10. Odczekam pewnie rok albo dłużej i dopiero się zastanowię nad ewentualną aktualizacją do 11.
    • avatar
     antytalent
     3
     No naprawdę rewelacja haha.
     • avatar
      KENJI512
      2
      Czas zrobić kopię zapasową...

      ---

      Żartuję, nigdy w życiu W10 i W11 nie wysypały mi się po aktualizacji... Ale to może przez brak syfu na kompie i porządne podzespoły.
      • avatar
       PerfectDAY
       2
       Tak z ciekawości czy W11 jest lżejszy od W10?
       • avatar
        Przem0l
        1
        Super. Zarowno w win8.1, 10 i 11 uzywam One Commander i Open-Shell (dla menu start z win7). Ciekawe co microsoft wymysli czego nie ma w tych 2 aplikacjach...
        • avatar
         Gadon
         1
         Jakoś mnie trochę irytuje ten nowy sposób rozwoju windowsa... Zamiast robić duże aktualizacje ale naprawdę duże raz na np. 2 lata, które zmieniają faktycznie dużo + drobne usprawnienia po drodze to nie system ciągle w zasadzie jest wersją BETA. Współczuję ludziom mieszkającym na wioskach z wolnym Internetem i ciągłym pobieraniem tych "dużych" aktualizacji.

         Powinni też "uwolnić" część systemu i podzielić na segmenty, które można by było zewnętrznymi aplikacjami podmienić np. Explorer itp. Powinny być oddzielnymi aplikacjami. Chętnie bym zobaczył windowsa z KDE lub Gnome
         • avatar
          Agencja
          1
          Kolejna szkarada MicroShitu.
          Jak by Bill Gates był dalej u sterów to ten kto to wymyślił wyleciał by już w czasach Winszkarady 8.
          • avatar
           pawluto
           -2
           Nie mam win 11 i nie mam zamiaru się przesiadać...
           • avatar
            KupaN
            0
            Wszyscy srają! Choćby nie wiem jakbyście długo się powstrzymywalali sranie was dopadnie wcześniej czy pozniej i będziecie sobie dupy podcierać z gówna!
            Jarosław Kaczyński sra! Ale żebym nie był jakimś antypisowcem to napisze ze Donald Tusk tez sra!
            Wielcy tego świata srają! Królowa Elżbieta sra, książę Karol sra, papież Franciszek sra, Barrack Obama sra, miss świata sra, przewodniczący ONZ sra, Putin sra, Biden sra, Ursula von der Leyen sra, gwiazdy Marwela srają, Batman sra, Joker sra, cala redakcja benxhmarka sra!
            Rozumiecie to? Wszyscy, dosłownie wszyscy sraja! Dla was to nie pojętne bo jest to temat tabu!!! Ale nie uciekniecie przed sraniem!!! Dopadnie was o każdej porze!
            Co to jest za świat ze wszyscy sraja? Nie tak miAlo wygladac Boże stworzenie świata!
            Jeśli Jezus był człowiekiem to tez sral!!! Czaicie to kurwa? Jezus syn Boży!! Maryja, Józef wszyscy srali i podcierali sobie obsrane dupy!!! O co tu chodzi z tym życiem? Czy w niebie tez bedziemy srac? Ja już nie moge wytrzymać!!! Niech ktoś to powstrzyma!!!!
            • avatar
             marianb
             0
             A ja przedwczoraj wróciłem do dziesiątki. Jedenastka miała zauważalnie gorszą kompatybilność z grami retro (2000-2005).
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ciekawe jaką masę rzeczy przy okazji popsują. Ja skoro muszę siedzieć na wspieranej windzie, to siedzę na 10tce do oporu.