Systemy operacyjne

Windows 8.1 Blue oferuje obsługę drukarek 3D

przeczytasz w 2 min.

Microsoft poinformował, że system Windows 8.1 Blue w wersji Preview oferuje natywną obsługę drukarek 3D.

windows 8.1 blue preview obsługa drukarki 3d

Drukowanie 3D z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność i oprócz instytucji i naukowców przyciąga do siebie także zwykłych zjadaczy chleba. Nie dziwi więc fakt, że w ostatnim czasie coraz więcej programów dodaje obsługę i dostarcza narzędzia do obsługi tej technologii. Jedną z firm, które postawiły na druk 3D, jest Microsoft, która w systemie Windows 8.1 Blue Preview umieściła obsługę drukarek 3D.

Podglądowa wersja Windows 8.1 Blue, która zadebiutowała podczas konferencji Microsoft Build, wprowadziła wiele nowości, których do dzisiaj testerom z całego świata nie udało się jeszcze zliczyć i wychwycić wszystkich. Co jakiś czas dostajemy informacje o kolejnej nowości, która pojawiła się w wersji Preview.

Pamiętajmy jednak, że nie samymi nowościami człowiek żyje, oraz że system Windows 8.1 Blue Preview jest wciąż jedną z testowych kompilacji systemu i może zawierać liczne błędy, a także sprawiać kłopoty w działaniu. Jego instalację zaleca się jedynie zaawansowanym użytkownikom. Przykładem takiego stanu rzeczy jest z całą pewnością ostatni problem z pakietem językowym language tool i układami Intel Atom, które na razie uniemożliwiają instalację Windows 8.1 Blue.

windows 8.1 blue obsługa drukowanie 3d

Wracając jednak do głównego tematu, system Windows 8.1 Blue w wersji Preview oprócz wielu nowości, poprawek w interfejsie, usprawnień funkcjonalności, aktualizacji aplikacji wprowadza także liczne nowe funkcje. Do jednej z nich z całą stanowczością można zaliczyć obsługę drukarek 3D.

Tworzenie obiektu 3D na komputerze będzie tak łatwe, jak pisanie dokumentu w programie Word i wysyłanie go do druku.” - powiedział Shanen Boettcher, dyrektor generalny w Microsoft Startup Biznes Gropu.

windows 8.1 drukarka 3d

Do współpracy z Microsoftem przyłączyły się już firmy zajmujące się na co dzień tematyką druku 3D, są to m.in.: AutoDesk, Netfabb, 3D Systems, Afinia czy też Maker Bot. Microsoft uważa, że druk 3D jest już na tyle dojrzałą technologią, że można już ją natywnie wdrożyć do nadchodzącej wersji systemu operacyjnego. Taki zabieg pozwoli na działanie najpopularniejszych drukarek 3D dostępnych na rynku konsumenckim w systemie Windows 8.1 Blue bez dodatkowych komponentów, bez konieczności instalowania ociężałych i często powodujących problemy oraz konflikty sterowników firm trzecich.

windows 8.1 materiał 3d dukowanie

Od teraz, aby cieszyć się drukiem 3D, należy jedynie przygotować trójwymiarowy model w specjalistycznym programie – np. w darmowym Blender (ostatnia wersja wprowadza obsługę druku 3D), lub wykorzystać gotowy projekt, a następnie niczym w dokumencie tekstowym wybrać z menu pozycję „drukuj”. Całą resztą zaś zajmie się już system operacyjny i drukarka.

drukowanie 3d windows 8.1

Warto dodać, że w niektórych punktach sprzedaży Microsoftu pojawiły się już pierwsze drukarki 3D, obsługiwane przez Windows 8.1. Dodatkowo na stronie pomocy technicznej Microsoft, pojawiły się materiały pomocne w przygotowywaniu druku i opisujące całą procedurę.

Czy druk 3D jest już na tyle popularny, aby go wdrażać do systemu Windows?

Źródło: Microsoft, NeoWIn, digitaltrends, webpronews, itwn.wordpres

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Ten Windows 8.1 prosi o podanie maila, po to aby PRISM, CIA i Obama czytali wasze maile.
  • avatar
   Qpers
   5
   Kupiliście mnie, Microsoft - przechodzę na Windows 8! Na taką innowację czekałem :)
   • avatar
    still23
    3
    Po MS tego się nie spodziewałem - wsparcie dla terrorystów ze sprzętem drukowanym przez drukarki 3D NSA nie będzie zadowolone.
    • avatar
     Next_Gen_1987
     2
     Windows 8.1 to, Windows 8.1 tamto...

     Mam już dość newsów o tym gó***e! ;-)
     • avatar
      erystr
      1
      Mam na kompie projekt tej broni co można sobie wydrukować z plastiku (ten co został zbanowany). Jeszcze tylko potrzebuję drukarki 3D ;D
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       No fajnie, ale nadal ma niechciane kafelki i brak chcianego menu start.
       • avatar
        0
        To teraz będą same bluescreen'y :)
        • avatar
         Konto usunięte
         -2
         „Tworzenie obiektu 3D na komputerze będzie tak łatwe, jak pisanie dokumentu w programie Word i wysyłanie go do druku.” - powiedział Shanen Boettcher.

         Chyba gość zajarał sobie mocny towar przed wspomnianą wypowiedzią albo to tylko fragment wyrwany w szerszego kontekstu. Sam proces tworzenia dobrej jakości zamkniętych brył(confined volumes), które nadają się do drukowania 3d, to conajmniej kilka miesięcy solidnej nauki, a zazwyczaj nawet dłużej.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Już widze jak w przyszłości piraci będą nie tylko śćągać nielegalnie gry ale też drukować sobie myszki, klawiatury, obudowy itd. ;D