Systemy operacyjne

Windows 8: nowe podejście do operacji na plikach

przeczytasz w 2 min.

Microsoft poinformował, że nowa wersja systemu Windows zadebiutuje ze sporymi zmianami, jeżeli chodzi o operacje na plikach. Mowa tutaj o kopiowaniu, przenoszeniu, usuwaniu i zmianie nazwy plików. Jak do tej pory we wszystkich wersjach Windows informacje, jakie podawał nam system podczas wykonywania operacji na plikach były dość uproszczone.

W systemie Windows 7 podczas kopiowania plików jest widoczny jedynie pasek postępu i ilość elementów do skopiowania, a po chwili czas, który pozostał do zakończenia operacji. Oczywiście można też kliknąć opcję "Wiecej szczegółów" i wtedy dodatkowo zobaczymy ilość pozostałych elementów oraz to, z jaką prędkością dane są kopiowane.

Natomiast, jeżeli chodzi o następcę Windows 7, to jest kilka zmian dotyczących operacji na plikach. Pierwszą zmianą jest to, że wszystkie działania będą wykonywane w jednym oknie, niezależnie od ilości równolegle działających operacji kopiowania plików. W podstawowym widoku zobaczymy procentowy pasek postępu z przyciskami wstrzymaj i przerwij. Zdjęcie poniżej.
 

Proces kopiowania plików Windows 8


W Windows 8 będzie możliwość wstrzymania kopiowania, w celu jego późniejszego wznowienia. Dzięki temu przyspieszymy proces kopiowania tego pliku, na którym nam bardziej zależy. Zdjęcie poniżej.
 

Proces kopiowania plików w Windows 8 (2)

 
Jeżeli klikniemy ikonkę "Więcej szczegółów", to zobaczymy między innymi dodatkowo wykresy, przedstawiające średnią prędkość kopiowania plików i czas pozostały do ukończenia operacji. Zdjęcie poniżej.


Szczegóły procesu kopowania plików w Windows 8


Najgorszą i zarazem pochłaniającą najwięcej czasu rzeczą jest likwidacja konfliktów, to znaczy wyszukiwanie kilku plików o tej samej nazwie i rozszerzeniu. Dotychczas system za każdym razem pytał nas, czy zastąpić dany plik innym. W wypadku Windows 8 pokaże się jedno okno, w którym zostaną wyświetlone wszystkie konflikty z miniaturkami danych plików. W razie potrzeby klikając na ikonki będzie można zachować te, na których nam zależy.
 

Konflikty w Windows 8 

Kolejnymi małymi, a zarazem dość ważnymi usprawnieniami są zmiany w wyświetlaniu się komunikatów. Niektóre z nich można uznać za zbędne, dlatego Microsoft postanowił pozbyć się ich. Są to informacje typu "Czy jesteś pewny, że chcesz usunąć ten plik?", „Czy na pewno scalić?", itd.

Gigant z Redmond niechcący ujawnił podczas prezentacji nowy przycisk Start, który pojawi się w systemie Windows 8. W Windows Vista i Windows 7 przycisk ten był zaokrąglony, a w Windows 8 będzie on bez tego obramowania i ma przypominać standardowe logo Windows.
 

Na początku filmu można zobaczyć nowy przycisk menu start w Windows 8.


Więcej o firmie Microsoft i jej produktach:

Źródło: blogs.msdn, winrumors

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  To dobry pomysł.
  • avatar
   NomadDemon
   0
   powtorze sie... w linuxie mamy to od 10 lat
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Naprawdę jest się czym chwalić ... OMG:(
    • avatar
     mszark
     0
     No cóż. Takie usprawnienia powinny być dodawane poprawkami, a nie "nowym" systemem.
     • avatar
      jewgienij
      0
      No niemozliwe!!!! W linuksie mialem to jakies 10 lat temu. Podobnie jak przezroczyste okna.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Windows 8 = DLC to Windows 7
       • avatar
        mgkiler
        0
        Windows 7.1 ten system mial sie zwac. Ale ktos w ms nie rozumial takiego zapisu i myslal ze kropka to dodawanie i napisal 8.
        • avatar
         Nickon
         0
         Nie porównujcie Linuksa do Windowsa. Ten pierwszy jest open source, więc oczywistym jest, że fani pisali różne bajery na ten system, robili jego coraz to bardziej wymyślne kompilacje itd. Tu nie chodzi o to, że Microsoft się chwali, czego to oni nie robią w W8 z plikami. Tu chodzi o pokazanie, że prace idą do przodu (jest to też początkowa mini promocja nowego systemu) oraz że będą udogodnienia, których brakowało we wcześniejszych wersjach. Dlatego śmieszą mnie niektóre wypowiedzi:P
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          i kolejny news na czasie... ;D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           cytat: W systemie Windows Vista i Windows 7 pojawił się przycisk ten był zaokrąglony. Z kolei przycisk w Windows 8 będzie bez okrągłego obramowania jakie znamy chociażby z Visty.

           Jestem pod wrażeniem tej innowacji.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Durni sobie robią z ludzi. Zamiast optymalizować ile się tylko da, to się przyciskami bawią. Później będzie... system zajmuje 50 GB na dysku ale za to przycisk start ma naprawdę piękny.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Nie wiem dlaczego ale mam jakies dziwne wrazenie ze ten system bedzie klapa.
             • avatar
              tomcorek
              0
              Już myślałem że system plików zmienili czy coś więcej zrobili, a tu dodali bajer z wykresem (może i fajnie wygląda ale tylko wygląda). Jak to jest przedsmak "rewolucyjnych" zmian, to naprawdę będzie to tylko podpicowana Vista/7.
              • avatar
               jarekzon
               0
               W innych systemach, takie rzeczy są dostępne od kilku ładnych lat.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Zmiany jak najbardziej na duży plus.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 I tak nie przekonają mnie do odinstalowania totala.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  to prawie jak w Norton Commanderze (czy Total Commanderze) 15 lat temu...
                  no, gonią gonią :)
                  • avatar
                   mutissj
                   0
                   Te same zmiany mogli by bez problemu wrzucić do Windows7, ale według M$ lepiej odświeżyć system nazwać go windows8 i zarobić kase na głupcach, następnie przekupić programistów żeby pisali wyłącznie aplikacje pod najnowszy system

                   i na sam koniec wymyśleć piękną gadkę że dana gra lub film nie pójdzie na windows 7, bo niestety nie obsługuje odpowiednich kolorów w 3D z DX12 bo nie może razem współpracować, dlatego musisz kupić Windows 8 :/
                   • avatar
                    Minimal
                    0
                    Ja mam taka zelazna zasade: Windowsa zmieniam co drugi ! teraz mam win7 wiec spokojnie czekam na win9 :)
                    • avatar
                     pentaggon
                     0
                     Microsoft to przecież zwykła firma w której pracują zwykli pracownicy którzy muszą jakoś zarobić na utrzymanie swoich zwykłych rodzin.
                     Jak każda firma , Microsoft wprowadza od czasu do czasu nowe produkty, aby konsumentom zwiększyć wybór. Nikt przecież nikogo nie zmusza do kupna Windows 7 czy nie będzie zmuszać do zakupu "ósemki".
                     Przecież malkontenci nie muszą kupować nawet komputerów. Bo po co im one. Żeby dalej narzekali? Kiedyś na www.benchmark.pl było więcej komentarzy entuzjastów-komputerowców, a teraz coraz więcej osób tylko narzeka.