• benchmark.pl
 • Windows 8
 • Udział Windows 8 w rynku systemów rośnie, spada ogólny udział systemów Windows
Systemy operacyjne

Udział Windows 8 w rynku systemów rośnie, spada ogólny udział systemów Windows

przeczytasz w 2 min.

Wraz z końcem miesiąca doczekaliśmy się pierwszego raportu dotyczącego udziału poszczególnych systemów operacyjnych w rynku.

windows 8 raport netapplication udział systemów w rynku apple mac os x linux

Kolejny miesiąc już za nami, przyszła więc pora na małe podsumowanie sytuacji, jaka miała miejsce na światowym rynku desktopowych systemów operacyjnych. Jak się okazuje, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych miesiącach swój udział w rynku powoli, ale systematycznie zwiększa Windows 8, który już zdołał prześcignąć systemy Apple Mac OS X. Co ciekawe w dalszym ciągu widać trend wzrostu dla Windows 7 i Linuksa oraz spadek udziału Windows XP.

Jak co miesiąc, firma analityczna Net Applications opublikowała raport dotyczący udziału poszczególnych systemów operacyjnych w światowym rynku. Sierpień nie był żadnym przełomowym okresem, jednak w badaniu Netmarketshare doszło do ciekawej zmiany. Chodzi o najnowszy system giganta z Redmond, który mimo bardzo powolnego zdobywania udziałów w rynku zdołał właśnie wyprzedzić systemy Apple Mac OS X, a dwa miesiące wcześniej prześcignął cieszący się nie najlepszą opinią system Windows Vista.

Wchodząc w szczegóły, w dalszym ciągu liderem na rynku systemów operacyjnych w kategorii desktop pozostał Windows 7 z wynikiem 45,63 procent, którego udział zwiększył się o 1,14 puntu procentowego. Za nim z wynikiem 33,66 procent znalazł się nieco już leciwy system Windows XP, który w sierpniu zanotował spadek o 3,53 puntu procentowego. Na najniższym szczeblu podium zameldował się system Windows 8, który w sierpniu wypracował udział w rynku na poziomie 7,41%, co stanowiło wzrost o 2,01 puntu procentowego. Według ekspertów system swój nagły wzrost w ostatnich miesiącach zawdzięcza kampanii marketingowej Microsoftu, który usilnie promował w tym okresie aktualizację Windows 8.1.

Pozwoliło to wyprzedzić w czerwcu system Windows Vista, którego udział ponownie się zmniejszył, dokładnie o 0,13 puntu procentowego osiągając udział na poziomie 4,11%. W


Systemy z rodziny Mac OS X, razem osiągnęły udział na poziomie 7,28 procent, co stanowiło nieznaczny wzrost o 0,09 puntu procentowego - stawiałoby to systemy Apple tuż za podium, z którego spadły na skutek ekspansji Windows 8. Jeżeli jednak rozbijemy udział systemów Mac OS X na poszczególne wersje, to okazuje się, że żaden z nich nie przekroczył 4% udziału. Będąc szczegółowym, OS X 10.8 osiągnął 3,42%, OS X 10.7 odnotował 1,65%, OS X 10.6 wypracował również 1,65%, OS X 10.5 osiągnął 0,39%, OS X 10.4 osiągnął 0.09% zaś OS X 10.9 zaledwie 0,05%.

Nieznaczny wzrost, zaliczyły systemy z rodziny Linux, które wypracowały 1,52% udział w rynku co stanowi wzrost o 0,27 puntu procentowego. Mimo wszystko systemom Windows towarzyszy od kilku miesięcy niewielki trend, w którym z miesiąca na miesiąc z łącznej puli uciekają ułamki procentów, w tym miesiącu było to 0,37 puntu procentowego, którym podzieliły się systemy Linux i OS X.

Warto również zwrócić uwagę, że jest to jedynie jedno z wielu badań i niekoniecznie musi odzwierciedlać rzeczywistość, szczególne, że w poprzednich miesiącach inne analizy prezentowały nieco inne wyniki. Niestety nie dysponujemy jeszcze alternatywnymi wynikami, dlatego z ich zestawieniem musimy jeszcze nieco poczekać.

Źródło: Netmarketshare, techspot

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Zgadzam sie z ostatnim zdaniem, ogolnie jesli chodzi o glowny system operacyjny to mysle ze Linux ma jakies 5%.
  • avatar
   jkbrenna
   1
   cieszy wzrost udzialu Linuxa, a piorAC POD UWAGE, ZE aPPòE mAC JEST WSZEDZIE SPRZEDAWANY UDZIAL lINUXA NIE JEST TAKI MARGINALNY JAK TO SIE WYDAJE..
   • avatar
    deel77
    1
    To tylko statystyka i jest dokładnie taka jaka miała być (tzn. taka jaką ktoś zamówił). Po publikacji przecież można dodatkowo coś jeszcze iterpretować, np. Windows 8 pobił w końcu MacOSX, ale dlaczego MacOSX łącznie? Przecież Win 8 ma 2 razy większy udział niż najliczniejszy MacOSX. Dlaczego Linux jest jeden - powinno być kilka (różniących się szczegółami, ale to przecież szczegóły - np. przycisk START - powoduje że Win 8 jest bee i jest inny niż Win7).
    • avatar
     Vyzygota
     1
     Pan Damian jak widzę komentuje statystykę po raz pierwszy chyba. Ewidentnie brakuje zwrotu "o punktu procentowego".
     Też się kiedyś dziwiłem o co chodzi ale czytając taki tekst wszystko jest jasne.
     "(...) Windows 7 z wynikiem 45,63 procent, którego udział zwiększył się o 1,14%"
     skoro tak to poprzedni wynik to 45,12, a przecież autorowi chodzi o zwiększenie się o 1,14 punktu procentowego, czyli z 44,49 na 45,63.

     I jak sądzę dotyczy to każdej komentowanej tu zmiany.
     • avatar
      yendrek
      1
      Z jednej strony udział W8 rośnie zapewne ze względu na sprzedaż nowych laptopów tylko z tym systemem.
      Z drugiej strony widać wyraźną niechęć użytkowników do W8.
      Z trzeciej strony producenci sprzętu jeszcze przed premierą W8 wyrazili swoje niezadowolenie i zapowiadali szukanie alternatywnych systemów.
      Z czwartej strony M$ zapowiada zmiany w W8.1, może wróci "Start".
      Z piątej strony co zrobią producenci widząc słabszą niż zakładali sprzedaż swojego sprzętu (sory, za leniwy jestem na szukanie aktualnych statystyk), czy 8.1 coś zmieni ?
      Z szóstej strony 8.1 już nie zmieni faktu, że M$ brał udział w PRISM i faktu, że wszyscy o tym wiedzą, a co bardziej istotne - otwarcie mówią że to nie podoba im się i że M$ przegiął pałę.
      Z siódmej strony coraz głośniej mówi się o linuksie i Ubuntu.

      Zaczyna się robić naprawdę ciekawie ;)
      • avatar
       piccardo
       0
       Ooooo win 8 procentowo konkuruje z równie pro systemem a w zasadzie z wszystkimi ostatnimi MAC OS ale zacięta walka... Win 8 to kolejny sys za który microsoft może się wstydzić... A wystarczyło by przecież dodać ten skubany pasek START! Od samego początku i nie było by tragedii a nie zmuszać ludzi do czegoś czego nie chcą...
       • avatar
        VEN1963
        -1
        a co w tym dziwnego że udział 8 rośnie - przecież ludziska kupują nowy sprzęt i niema alternatywy co do systemu ( nie można kupić niczego nowego z 7) ale myślę że jeśli była by alternatywa - że można na nowym lapku mieć albo win7 albo win 8 to te rosnące tendencje mogły by się bardzo wypłaszczyć :-)
        • avatar
         Konto usunięte
         -2
         Co wy macie z tym Linuxem? Miałem go w szkole. Tragedia!
         Windows 7 - najlepszy system w historii!
         • avatar
          Atak-Snajpera
          0
          Gracze również mają wywalone na win8
          http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=pc
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Google powinno intensywniej wprowadzac Androida na PC. Majac tak duzy udzial w systemach mobilnych latwo byloby im skubnac spora czesc PC'towego rynku systemow operacyjnych.