Ciekawostki

Windows Mixed Reality - co to takiego?

przeczytasz w 2 min.

Czym jest mieszana rzeczywistość Microsoftu? Co Windows Mixed Reality ma wspólnego z Windows 10? Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Microsoft zapowiada Windows Mixed Reality jako wielką rewolucję – zwiastuje zupełnie nową metodę wchodzenia w interakcję ze środowiskiem komputerowym. To sposób na wrzucenie użytkownika w sam środek systemu Windows 10. Czy rzeczywiście powinniśmy być podekscytowani? Czym tak naprawdę jest to rozwiązanie?

Windows Mixed Reality, czyli… co?

Tak naprawdę nie ma jednej konkretnej definicji. Ogólnie jednak najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest to technologia, która łączy rzeczywistość wirtualną (VR, czyli przenoszenie użytkownika w całkowicie inny świat) oraz rzeczywistość rozszerzoną (AR, czyli nakładanie dodatkowych elementów wizualnych na rzeczywisty świat).

A więc to taka VR, a może AR? 

Rzecz w tym, że i jedno, i drugie. Jest to rzeczywistość wirtualna, ponieważ użytkownik trafia, do całkowicie wirtualnego środowiska. Jest to jednak także rzeczywistość rozszerzona, bo ograniczenia rzeczywistego świata mają wpływ na bariery w świecie Mixed Reality). Najprościej więc będzie przyjąć, że jest to zupełnie nowy rodzaj doświadczenia, łączący kluczowe cechy dwóch popularniejszych rozwiązań (dopiero co przedstawialiśmy pokaz możliwości).

Dlaczego Mixed Reality jest wyjątkowe?

Przede wszystkim dlatego, że zamiast koncentrować się na jakichś konkretnych zastosowaniach (czy to rozrywka, jak w przypadku VR, czy też biznes, jak w AR), Mixed Reality pozwala przenieść się w wirtualne środowisko systemu Windows 10. Można by więc powiedzieć, że Microsoft dokonuje próby zastąpienia monitora goglami. I to nie byle jakimi… 


Ten film wyjaśnia wszystko, ale trzeba mieć dużo czasu.

Gogle to podstawa WMR

Wszystkie gogle kompatybilne z Windows Mixed Reality (których Microsoft sam nie tworzy) obsługują wewnętrzne śledzenie, czyli nie wymagają zewnętrznych czujników do określania pozycji użytkownika. Istotnym atutem jest też ich niewygórowana cena – przeważnie w okolicach 300-400 dolarów. Tyle przynajmniej życzą sobie HP, Acer, Lenovo i Dell. 3 października poznaliśmy jednak kolejnego dostawcę – Samsunga.

Samsung Odyssey, czyli gogle MR z wyższej półki

Samsung Odyssey to jak dotąd najbardziej zaawansowane gogle do obsługi rzeczywistości mieszanej Windows. Gadżet został wyposażony w dwa 3,5-calowe wyświetlacze AMOLED (o rozdzielczości 1440x1600 pikseli), ma zintegrowane słuchawki AKG i mikrofon. Cena jest jednak odpowiednio wyższa i wynosi 499 dolarów.

Samsung Odyssey

A jaki komputer to uciągnie?

Dużym plusem Windows Mixed Reality mają być też stosunkowo niskie wymagania. Według opublikowanych przez Microsoft specyfikacji, wystarczy komputer z dwurdzeniowym procesorem Intel Core i5 7200U, 8 GB pamięci RAM i zintegrowanym układem graficznym pokroju Intel HD Graphics 620. Oczywiście do uzyskania lepszych efektów będzie potrzebny mocniejszy pecet.

WMR wymagania

Kiedy premiera Windows Mixed Reality?

Same gogle można zamawiać już teraz. Pełna obsługa Mixed Reality trafi natomiast do systemu Windows 10 wraz z aktualizacją Fall Creators Update, a więc już 17 października

Źródło: Microsoft, Mashable, Samsung, Digital Trends, TechSpot, Engadget, inf. własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Radical
  4
  Może już po prostu stary jestem ale te wszystkie gogle vr w takiej postaci w jakiej to prezentują zupełnie do mnie nie przemawiają. Miałem gogle vr na głowie i bawiłem się różnymi demkami i rzeczywiście fajne doświadczenie ale problemem dla mnie jest to że to są tylko zabawne gadżety na kilkanaście minut i nic więcej. Nic do tej pory nie przekonało mnie na tyle że chciałbym to mieć w domu. Przypomina mi to kontrolery ruchowe z nintendo wii. Na początku wow, rewelacja, nowa jakość a po kilku dniach rozczarowanie że to już wszystko co to potrafi?
  • avatar
   korki45
   0
   Znając życie każda firma wypuści coś takiego a MS dalej będzie nad tym pracował :P