Ciekawostki

20 minut z Windows Mixed Reality

przeczytasz w 1 min.

Oto Mixed Reality – tak wygląda wirtualne środowisko systemu Windows 10, którego częścią może stać się użytkownik z goglami VR na oczach.

Windows Mixed Reality to kolejny ogromny projekt firmy Microsoft, która ma nadzieję, że całkowicie odmieni on sposób, w jaki korzystamy z komputerów. Nawet jeśli ostatecznie tak się nie stanie, trudno odmówić gigantowi z Redmond pomysłowości.

Mixed Reality to platforma rzeczywistości mieszanej, a więc łączącej wirtualnąrozszerzoną. W zależności od tego, z jakich gogli się skorzysta, będzie można doświadczać różnych rozwiązań. W każdym przypadku założenia są jednak podobne: chodzi o to, by na określoną rzeczywistość nałożyć elementy wirtualne (a różnica polega na tym, jak wiele w tym wszystkim pozostanie „realu”).

Serwis Windows Central opublikował materiał wideo prezentujący środowisko systemu Windows 10 generowane przez Mixed Reality, widziane przez użytkownika z goglami VR na oczach. Efekt jest taki, że człowiek staje się jakby częścią trójwymiarowego pulpitu, który może zwiedzać, a podczas tego – korzystać z uniwersalnych aplikacji na „Dziesiątkę”. 

Innymi słowy: użytkownik trafia do wirtualnego świata, który z jednej strony jest środowiskiem komputera, a z drugiej pozwala na kreowanie wirtualnych pomieszczeń przyjaznych człowiekowi. Liczba zastosowań jest oczywiście znacznie większa. Na liście odnajdujemy też na przykład rozwiązania tworzone z myślą o goglach HoloLens, w tym HoloTour, czyli możliwość wykonania wirtualnych wycieczek do różnych części świata.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć zarówno ostateczny efekt, jak i proces konfiguracji:

Zostawmy już efektowność i potencjalne zastosowania (zarówno rozrywkowe, jak i mające na celu poprawę komfortu podczas wykonywania rozmaitych zadań) – na opisanie ich przyjdzie jeszcze pora. Już teraz za to warto podkreślić to, że tym razem Microsoft podchodzi do sprawy bardzo rozsądnie.

Po pierwsze jest tak dlatego, że platforma Mixed Reality jest w pełni kompatybilna z systemem operacyjnym Windows 10 (który ma coraz więcej użytkowników). Po drugie – bo współpracuje nawet ze słabszymi komputerami. Wreszcie po trzecie – bo same gogle także nie będą należały do najdroższych – gadżety tworzą zewnętrzni producenci (między innymi Acer, Lenovo i HP), którzy ogłaszają ceny na poziomie 300-400 dolarów.

Co o tym myślicie? Widzicie szansę na sukces?

Źródło: Windows Central, inf. własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jaredj
  1
  Nikogo z teamu projektującego nie wkurzył jeszcze ten drgający, podskakujący, przekrzywiony obraz?
  • avatar
   drcocaina
   0
   Jakbym napisał te słowa dekadę temu to by mnie powiesili za te słowa. Nadzieja i ratunek dla VR-u na komputerach klasy PC to firma M$ bo jak oni tego "tematu" nie rozwiną to na innych nie ma co liczyć bo już pokazali na co "ich nie stać".
   • avatar
    freezoid
    0
    Wszystko spoko tylko szkoda że to MS
    • avatar
     Marek1981
     -1
     Nie wróżę sukcesu. Chyba że zrobią coś bez okularów coś na wzór ulepszonego kinect.
     • avatar
      wdowa94321
      -1
      Wygląda ciekawie. Pełna funkcjonalność systemu w VR to jeden z kroków na jego spopularyzowanie. W dodatku ładne aero z cieniami :D

      Tylko, czy to pójdzie na ultra z youtube w 4k na integrze Intela? :D
      Obawiam się, że nie... Więc los WMR jest przesądzony