Oprogramowanie

Windows OEM jednak legalny

przeczytasz w 1 min.

Bardzo ciekawe stanowisko prezentuje polski oddział Microsoftu w kwestii wersji OEM systemu Windows - jest ono zupełnie inne niż w przypadku zachodnich filii.

Dziennik Internautów postanowił zbadać sprawę różnic w umowach licencyjnych w kraju i zagranicą. Otóż okazuje się, że od premiery Windows 7 pojawiły się w nich zapisy, zgodnie z którymi osoba montująca sprzęt i preinstalująca na nim oprogramowanie, musi odsprzedawać efekty swoich prac osobom trzecim. Jeśli więc sami sobie złożyliśmy komputer, a następnie zainstalowaliśmy na nim system (OEM), to jest on nielegalny.

Na szczęście tego typu uregulowanie występuje tylko na zachodzie (co zaowocowało sporym oburzeniem w tamtejszej prasie). Polski oddział Microsoftu, po kilku tygodniach milczenia, w końcu przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie:

W sprzedaży (bez komputera i innych dodatków  sprzętowych) jest dostępna wersja OEM System Builder Windows 7. W  rozumieniu Licencji Producenta Systemów OEM Microsoft, wydrukowanej na takim pudełku, użytkownik końcowy, który samodzielnie montuje własny komputer PC, przemontowuje swój komputer lub instaluje oprogramowanie, może zakupić oprogramowanie OEM niezależnie od sprzętu.

Źródło: Dziennik Internautów

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Hmm... kupić może... ale czy może na tym sprzęcie legalnie go używać :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "na zachodzie" też można używać OEM dla siebie jest jest OK.
   • avatar
    0
    Po czym do drzwi przychodzi kontrola i okazuje się że jednak system nie jest legalny, bo urzędas z M$ był "niedoinformowany" o zmianach w licencji i jej poprawnej interpretacji :P
    • avatar
     fifek19
     0
     chyba im zależy, aby kupować jakąkolwiek wersję ;PP lepiej wyjda na tym, gdy sprzedadzą wersję OEM, niż użytkownik miałby ściągnąć pirata z netu, bo cena boxa jest dość wysoka
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Należy przypomnieć, że xp oem do niedawna również w Polsce miała licencję, że tak powiem w kompach tylko na sprzedaż. Dopiero rok albo 2 lata temu zmieniono licencje i osoba składająca sobie sama kompa stawała się w myśl tej licencji producentem. Więc nie dziwi taki zapis w licencji win7. Dobrze, że nie w Polsce:)
      • avatar
       torture
       0
       Prawidłowo.
       • avatar
        JacekM3
        0
        Brawo Microsoft Polska...
        Jest tylko jeden problem na Amazonie Box z Premium 7 (pełny box nie upgrade) kosztuje tyle co u nas OEM. Nie jest związany z komputerem a w pudełku sa dwie wersje 32 i 64 bit do wyboru.
        Przy takim traktowaniu polskich klientów mogą sobie pozwolić na "gest" na polskiem rynku.
        Ja w każdym razie kupiłem sobie siódemkę na przedsprzedaży właśnie na Amazonie i razem z przesyłką wyszło coś koło 330 zł, w Polsce miałbym za to nędzny OEM...