Systemy operacyjne

Systemy mobilne Microsoft Windows Phone z 18 miesiącami wsparcia technicznego

przeczytasz w 1 min.

Microsoft zapowiedział, że systemy z rodziny Windows Phone otrzymają 18 miesięczny okres wsparcia technicznego.

windows phone logo cykl wsparcia technicznego

Microsoft na swoich stronach obsługi opublikował informacje dotyczące cyklu wsparcia technicznego dla mobilnych systemów operacyjnych Windows Phone. Wynika z niego, że posiadacze smartfonów z Windows Phone 8 lub 7.8 mogą liczyć na 18 miesięcy aktywnego wsparcia w postaci aktualizacji.

W przypadku mobilnych wersji systemu gigant z Redmond nieco inaczej podchodzi do kwestii wsparcia technicznego. Nie gwarantuje bowiem kilkuletnich okresów aktualizacyjnych, a jedynie znacznie krótszy okres. W ten sposób każdy mobilny system będzie przez 18 miesięcy objęty wsparciem technicznym, w tym czasie może też otrzymywać aktualizacje.

Jakiś czas temu pojawiały się pierwsze nieoficjalne doniesienia o 18 miesięcznym okresie aktualizacyjnym, jednak dopiero teraz dostaliśmy oficjalne potwierdzenie. Microsoft ma o tyle komfortową sytuację, gdyż w odróżnieniu od innych systemów operacyjnych producenci smartfonów stosują w swoich produktach jedynie zalecane przez niego podzespoły.

windows phone 8 system smartfon nokia

Pozwala to, uniknąć fragmentacji oraz na skuteczne przygotowywanie i dystrybuowanie pakietów aktualizacyjnych, bez konieczności zdawania się na samego producenta, który bardzo często wydaje nowe wersje oprogramowania z ogromnym opóźnieniem lub nie wydaje ich w ogóle.

Wracając do głównego wątku, doszło do pewnego paradoksu, otóż najnowsza wersja systemu Windows Phone 7.8, która należy jeszcze do starszej rodziny 7.X będzie obsługiwana przez Microsoft dłużej niż system Windows Phone 8.

To jednak tylko nieznaczne różnice, gdyż system Windows Phone 8 z racji tego, że debiutował 14 grudnia 2012 roku, będzie otrzymywał podstawą pomoc techniczną do 8 lipca 2014 roku. W przypadku Windows Phone 7.8, który na rynku pojawił się 9 lutego 2013 roku, okres wsparcia wygaśnie dopiero 9 września 2014 roku.

microsoft cykl wsparcia technicznego windows phone 8 7,8

Takie podejście do aktualizacji wydaje się uzasadnione, jeżeli skonfrontujemy je z pierwszymi doniesieniami o przewidywanej dacie premiery Windows Phone 9, który miałby pojawić się na rynku w listopadzie 2014 roku.

Źródło: Microsoft, TechSpot, buccothermliban (foto), doctortipster (foto)

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  "otóż najnowsza wersja systemu Windows Phone 7.8, która należy jeszcze do starszej rodziny 7.X będzie obsługiwana przez Microsoft dłużej niż system Windows Phone 8"

  Wersji nie liczy się "rodzinami", każda wersja jest liczona osobno. Osobne 18 miesięcy ma wersja 7.8, osobne 18 ma wersja 8.0, osobne wsparcie na 18 miesięcy będzie miała wersja 8.1 itd.

  Tak wiec jeżeli ktoś dziś ma telefon z WP8.0 to ma gwarancję do lipca 2014. Ale jeżeli zrobi jesienią aktualizację do WP8.1 (Blue) to mu się okres wsparcia zaczyna od zera. Czyli po aktualizacji jego system będzie miał wsparcie do 2016r

  Tak samo osoby które mają na komputerze np. Windows XP z wsparciem do 2014r mogą zainstalować Windows 7 lub 8 i wydłużyć sobie wsparcie do 2020+
  • avatar
   specjalized
   1
   po co wspierać użytkowników, lepiej niech sobie frajer kupi nowy telefon
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    To i tak dłużej niż wynosi życie kolejnych wersji Androida :) zresztą, i tak telefon wymienia się co dwa lata u operatora, więc nie ma problemu.
    • avatar
     specjalized
     0
     a co jeśli nie wyjdzie aktualizacji do kolejnej wersji ?
     • avatar
      specjalized
      0
      osobiście mało znam ludzi którzy co dwa lata zmieniają telefon