Wojna formatów - Blockbuster za Blu-ray

przeczytasz w 0 min.

Niewiele korporacji ma taki wpływ na przemysł filmowy jak Blockbuster Inc.
Potencjał tkwiący w wypożyczaniu płyt ma dodatkowo wpłynąć na wojnę formatów wysokich rozdzielczości. Jak wynika z oświadczenia, firma Blockbuster opowiada się za jedną ze stron i będzie wypożyczała od przyszłego miesiąca w 1450 sklepach tylko i wyłącznie płyty Blu-ray, donosi Associated Press.

Wiadomość ta jest poważnym ciosem dla standardu HD DVD, który toczy zaciętą walkę z dyskami Blu-ray o dominację na rynku. Blockbuster wypożycza od zeszłego roku oba formaty o wysokiej rozdzielczości w ponad 250 sklepach na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Firma twierdzi, że dyski Blu-ray były wypożyczane w 70 procentach przypadków.

Dyski Blu-ray wyprzedzają HD DVD w statystykach dotyczących sprzedaży od początku 2007 roku. Niektórzy przypisują tę przewagę nie faktowi, że któryś z formatów jest bardziej popularny od drugiego, ale raczej temu, że w tym roku pojawiło się więcej tytułów na Blu-ray. Szeroka dostępność wielu tytułów na dyskach Blu-ray spowodowała, że firma Blackbuster zdecydowała się postawić na tylko jeden format przyszłości.

Północnoamerykańska Grupa Promowania HD DVD odbiera posunięcie firmy Blockbuster jako krótkowzroczne i wypaczone przez początkowy sukces standardu Blu-ray, który spowodowany jest większą liczbą premierowych tytułów.

"Wydaje nam się, że podejmowanie decyzji co do wyboru jednego formatu po tak krótkim czasie nie oddaje tak naprawdę tego co myślą klienci," powiedział Den Graffeo, jeden z prezesów grupy.

Firma Blockbuster podała, że nadal będzie wypożyczać tytuły HD DVD w swoich 250 pilotowych sklepach z filmami wysokiej jakości, jednak nie jest pewna czy będzie zaopatrywać się w nowe tytuły.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!