Ciekawostki

Współtwórca Microsoftu pozywa branżę IT

przeczytasz w 1 min.

Tego się nie spodziewaliśmy. Współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen oskarża gigantów takich jak Apple, Facebook, Yahoo oraz Google i należący doń Yotube o naruszenie patentów sprzed dziesięciu lat. Domaga się wypłaty odszkodowań lub zaprzestania używania najbardziej oczywistych funkcji.

Paul Allen

Złożony pozew odbił sie szerokim echem w całym świecie IT. Lista oskarżonych firm obejmuje również AOL, eBay, Netflix, Office Depot, Officemax oraz Staples.

Liczne patenty dotyczą popularnych (oczywistych, zdawałoby się) rozwiązań z dziedziny wyszukiwania i aktualizacji wiadomości oraz zakupów internetowych. Zostały one zgłoszone w latach 1996-2000 przez nieistniejąca już spółkę Interval Licensing, której Allen był właścicielem. Piątkowa rozprawa, która odbyła się w Seatle, dotyczyła zaledwie czterech spośród trzystu patentów zawartych w akcie oskarżenia. Jeden z nich to "wyszukiwarka przeglądająca informacje i odnajdująca wiadomości na zadany temat".

Co ciekawe, Microsoft nie został pozwany, choć to on obecnie udostępnia Yahoo technologię wyszukiwania.

Rzecznik prasowy Facebooka, Andrew Noyes odpiera te zarzuty: "Uważamy to oskarżenie za całkowicie pozbawione podstaw i zmierzymy się z nim z całą stanowczością". Google wyraziło rozczarowanie postawą organizacji, które zamiast walczyć wedle rynkowych zasad, wybierają drogę sądową. Pozostałe firmy odmówiły komentarza.

 Warto przeczytać:
 

Zdaniem ekspertów, pozew należy jednak potraktować poważnie, choć świadczone przez wymienione spółki usługi nie są bezpośrednio zagrożone. Możemy mieć więc nadzieję, że ani Google ani Youtube nie przestaną nagle działać.

Warto wspomnieć również, że według kwietniowego rankingu magazynu Forbes, Allen zajmuje 37 miejsce wśród najbogatszych ludzi na ziemi, z majątkiem sięgającym 13,5 miliarda dolarów. Być może, zarzucając sieci na licznych konkurentów, chce umocnić swą pozycję.
 

Źródła: Computerworld, ExtremeTech

Polecamy artykuły:  
Klonujemy komputer - maszyny wirtualne 100 porad i sztuczek do Windows 7 Test 4 kart GeForce GTX 460

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wczas se wspomnieli ;/
  • avatar
   Spikeblade
   0
   to jest jakaś paranoja... niech ktoś opatentuje oddychanie ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Skoro i tak w branży it i hardware są spory o patenty, podziękujcie rambus. To on rozpoczął wojnę(chyba). Teraz będą z siebie zdzierać, skoro można!!!
    Możliwe, że to on napisał silnik wyszukiwarki, możliwym też jest, ze ci co pracowali przy tym projekcie, dostaną swoją działkę. No chyba, że jest tak łapczywy,że weźmie wszystko dla siebie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Biegne opatentowac klikniecia myszka :D
     • avatar
      Spichris
      0
      Niestety juz dawno opatentowane :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Krzychu2009 - widać młody jeszcze jesteś, skoro sądzisz że to RAMBUS parę miesięcy temu rozpoczął ten proceder. Otóż historia Trolli patentowych sięga czasów, kiedy jeszcze komputery nie istniały. Winne jest temu beznadziejne prawo patentowe, pozwalające opatentować wszystkim i wszystko, co sobie wymyślą. Swego czasu ktoś pozwał wydawców gier online o użycie opatentowanej "komunikacji między graczami w internecie". Poza tym koncerny typu Sony, Microsoft i inne cały czas walczą z mniejszymi i większymi Trollami, którzy to skupują patenty, a potem pozywają koncerny. Najlepiej parę lat od wprowadzenia na rynek technologii (jakby nie wiedzieli o niej w momencie wprowadzenia na rynek - ale tak na prawdę chodzi tylko o wyciągnięcie kasy "za utracone przez lata dochody"). Na szczęście w "zacofanej" wg Amerykanów Europie jet trochę lepiej w tej sprawie i takie śmierdzące trollki za bardzo się nie wzbogacą.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        film pt. "przebłysk geniuszu" doskonale ilustruje trolli patentowych ;p
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Pewne rzeczy nim znikną - umierają w agonii, myślę że prawo patentowe w obecnej formie dąży już prosto do końca swego żywota. Podziękujmy temu panu! podziękujmy RAMBUS! im więcej takich sytuacji tym bliższy koniec patentu na myślenie
         • avatar
          assistant
          0
          Kretyn się sądzi bo ma 13.5 mld..i mu mało..porąbało go.
          • avatar
           Fourth Illusion
           0
           takie cuda tylko w us ....