Procesory

Specyfikacja procesorów Ryzen 8000. AMD szykuje jedną dużą zmianę

przeczytasz w 1 min.

AMD przygotowuje się do premiery procesorów Ryzen 8000. Co prawda do wprowadzenia układów pozostało jeszcze sporo czasu, ale w sieci już pojawiły się pierwsze informacje o specyfikacji jednostek.

Za nami premiera procesorów AMD Ryzen 7000, które przyniosły sporo nowości. Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i przygotowuje się do wprowadzenia kolejnej generacji procesorów - najpewniej chodzi tutaj o modele Ryzen 8000, które będą pojawiać się w nowych komputerach do grania.

Co nowego w procesorach AMD Ryzen 8000?

Serwis PC Games Hardware opublikował wstępne informacje o specyfikacji modeli Ryzen 8000 (nazwa kodowa Granite Ridge), które będą produkowane w litografii N3E lub N3P TSMC.

AMD - plany wydawnicze procesorów

Nadchodzące układy nadal mają oferować od 6 do 16 rdzeni, ale tym razem będą one już oparte o nową architekturę Zen 5. Specyfikacja podobno przewiduje także 16 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2) i 64 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). W planach są też wersje z pamięcią 3D V-Cache (X3D).

Dobra informacja jest taka, że współczynnik TDP nie powinien ulec zmianie – w zależności od modelu ma on wynosić 65 – 170 W (co nie powinno nas dziwić, bo układy nadal będą obsługiwane przez platformę AMD AM5).

Wygląda więc na to, że główna zmiana w procesorach Ryzen 8000 będzie dotyczyć nowej budowy rdzeni. Architektura Zen 5 i niższy proces litograficzny powinny przełożyć się na lepszą wydajność i poprawę efektywności energetycznej, ale na konkretne informacje w tej kwestii przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Kiedy premiera procesorów AMD Ryzen 8000?

Według niemieckich dziennikarzy, premiera procesorów AMD Ryzen 8000 została zaplanowana na drugą połowę 2024 roku.

AMD - plany wydawnicze procesorów

Moore’s Law is Dead dotarł do podobnych informacje. YouTuber sugeruje jednak, że produkcja układów mogłaby się rozpocząć już na początku przyszłego roku.

Źródło: PC Games Hardware, YouTube @ Moore’s Law is Dead

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AMDK11
  2
  A to nie jest tak że od rozpoczęcia produkcji potrzeba około 5-6 miesięcy na uzbieranie odpowiedniej ilości układów?

  Jeśli więc produkcja Zen5 zacznie się w pierwszych miesiącach 2024 roku to premiera w drugiej połowie jest bardzo prawdopodobna.
  • avatar
   Szaquak
   0
   Wygląda, że jakoś po cichu, po cichu pominięto zapowiadane procesory z serii Threadripper 7000. Czyżby jakiś niewypał ?
   • avatar
    fujiyama
    0
    Zen 5 będzie w litografii 4nm bo 3nm wykupiło Apple w całości na kolejny rok. Do tego cena musiałaby pójść w górę 20-30% i nikt by tego nie kupił.
    3nm tylko w wersji serwerowej 16core w chiplecie.
    Spodziewam się premiery na początku przyszłego roku bo Intel będzie wypuszczał 2 linie CPU pod koniec roku.