Bezpieczeństwo

Dane 20 milionów użytkowników Aptoide dostępne na forum hakerskim

Marta Andronik | Redaktor serwisu benchmark.pl
7 komentarzy Dyskutuj z nami

Aptoide to zewnętrzny sklep z aplikacjami na Androida, będący dobrą alternatywą dla Google Play. Jednak dane jego użytkowników wyciekły i znalazły się na jednym z forów hakerskich.

Wycieki danych zdarzają się coraz częściej, a my w sumie już się do tego przyzwyczajamy. Ofiarami najczęściej padają duże firmy, takie jak Facebook.

Prowadząc firmę warto zadbać o bezpieczeństwo IT. Należy również pamiętać, aby nieświadomie nie przyczyniać się do zwiększenia możliwości wycieku danych, np. podczas pracy zdalnej.

Dane 20 milionów użytkowników Aptoide

Włamanie na Aptoide miało miejsce na początku kwietnia. Paczkę z danymi 20 milionów użytkowników opublikowano na jednym z forów, a haker odpowiedzialny za wykradzenie danych twierdzi, że posiada jeszcze 19 milionów rekordów, które zostaną ujawnione w przyszłości. Według analizy naukowców, udostępniony pakiet danych dotyczy rejestracji użytkowników Aptoide, które miały miejsce między 21 lipca 2016 roku a 28 stycznia 2018 roku. Możliwe, że kolejne dane będą udostępnione na sprzedaż.

dane użytkowników Aptoide
fragment pakietu wykradzionych danych, źródło: ZDNet

Wykradzione informacje obejmują imię i nazwisko użytkownika, adres e-mail, datę urodzenia, hashowane hasło, datę rejestracji, adres IP oraz dane urządzenia. Dodatkowo w paczce danych znajdują się dane techniczne o statusie konta czy tokenach rejestracji i programisty.

Źródło: ZDNet, Aptoide

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DrMjut
  "Byłeś kiedyś ofiarą wycieku danych?"
  na tę chwile 33% odpowiedziało że "Nie, nigdy mi się to nie przydarzyło"
  te osoby które zaznaczyły tą odpowiedź Internet mają chyba od wczoraj XD
  4
 • avatar
  saser
  Każdy może sprawdzić czy jego dane kiedykolwiek wyciekły
  np. tutaj: https://haveibeenpwned.com/
  1
 • avatar
  maziarzek
  google zwalcza konkurencję
 • avatar
  jozek23
  Kto normalny podaje swoje dane w takich serwisach ? ?
 • avatar
  Gatts-25
  To sporo osób dowiedziało się , że coś takiego istnieje.Tak jak jeden z użytkowników zaznaczył do Aptoide nie trzeba zakładać konta ale ściągając z niego aplikacje , które normalnie są płatne na Sklep Play po uruchomieniu takiej aplikacji pojawia się informacja , że musisz najpierw zakupić pełną wersję żeby z tego korzystać.