Internet

Wyszukiwarki torrentów mogą zostać zablokowane w UE

przeczytasz w 1 min.

Europejczyk nie powinien mieć możliwości skorzystania z wyszukiwarki The Pirate Bay i jej podobnych. Tako rzecze Trybunał Sprawiedliwości UE.

Serwisy służące za wyszukiwarki plików w sieci BitTorrent właściwie nie przechowują na serwerach żadnych nielegalnych plików i dlatego też nie są dziś blokowane w Internecie. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł jednak, że biorą one udział w rozpowszechnianiu materiałów chronionych prawem autorskim, ułatwiając ich odnajdywanie. Stąd propozycja, by tego typu serwisy blokować.

W Holandii od dłuższego czasu toczyła się sprawa pomiędzy tamtejszą firmą antypiracką a dwoma operatorami internetowymi. Jako że nie byli oni przekonani czy mają podstawy prawne do tego, by blokować swoim użytkownikom dostęp do serwisów, takich jak The Pirate Bay, poprosili o pomoc Trybunał Sprawiedliwości UE. Ten stwierdził, że do łamania prawa dochodzi i może zostać wprowadzana tego typu blokada.

Blokada dostępu z poziomu dostawców Internetu nie skutkuje absolutnym brakiem możliwości odwiedzenia wyszukiwarki (są sposoby na jej obejście), ale stanowi utrudnienie dla użytkowników. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że byłby to krok w dobrym kierunku, ale ostateczna decyzja będzie należeć do rządzących poszczególnymi państwami.

A czy wy zgadzacie się z opinią, że twórcy i właściciele wyszukiwarek torrentów są współodpowiedzialni za rozpowszechnianie nielegalnych treści? A jeśli tak, to czy blokada z poziomu dostawców jest 1) uzasadniona i 2) potencjalnie skuteczna?

Źródło: Wprost, Gazeta

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  33
  Kolejny sukces socjalizmu! Może także zablokować Google, bo też pomaga w odnajdywaniu chronionych materiałów?
  • avatar
   usuniety_b274873f01f4
   22
   Proponuję zamknąć przeglądarkę google, która nie tylko służy do powyższego ale także do rozpowszechniania dziecięcej pornografii, propagowania nazizmu etc...
   • avatar
    KENJI512
    7
    "Trybunał Sprawiedliwości uznał, że byłby to krok w dobrym kierunku, ale ostateczna decyzja będzie należeć do rządzących poszczególnymi państwami."

    Już widzę, jak ustawa przechodzi i poszczególne państwa mają prawo wyboru...

    Dodatkowa walka z wiatrakami. Wprowadźcie zakaz wysokich cen, to może ludzie zaczną kupować, zamiast ściągać. I do gier przywróćcie dema i zakaz pre-orderów, to dobre produkty zaczną powstawać. Podobnie abonamenty - nakaz przystosowania cen do rynku, czyli nie tak, że VOD za 10usd miesięcznie, niby nic, ale w Polsce już 40zł miesięcznie się robi i mniejsze biblioteki filmowe, blokady regionalne, co to ma być...
    • avatar
     Kłaczkov92
     6
     Firmy oferujace VPN odnotuja wzrost zysków? :)
     • avatar
      carbo888
      5
      https://niebezpiecznik.pl/wp-content/uploads/2016/06/IMG_7907-1-600x450.jpg
      • avatar
       patol1984
       5
       Słabo, torrenty może i pomagają dzieciom ściągać gry i filmy(na które i tak nie mają pieniędzy), ale pomagają odnaleźć różne rzeczy, których nie da się już kupić w sklepie.
       • avatar
        mutissj
        3
        Jak tacy mądrzy są, to może niech najpierw zrobią minimalną stawkę za prace na teranie europy?, najlepiej od 8 euro netto za godzinę.
        • avatar
         supervisor
         3
         Każda taka akcja popycha internet w stronę udoskonalenia innych sposobów powielania pirackich treści. Im więcej krzyczą, im więcej blokują, tym projekty takie jak GNUnet stają się coraz bardziej realne.
         • avatar
          usuniety_b274873f01f4
          2
          do skasowania
          • avatar
           usuniety_b274873f01f4
           2
           do skasowania
           • avatar
            Stashqo
            2
            Do samego piractwa i tego jaką głupotą są siłowe próby jego blokowania nie odniosę się bo szkoda szczępić ryja...

            W Norwegii na przykład istnieje blokada operatorska na thepiratebay i parę innych serwisów, wprowadzenie jej i monitorowanie to koszty, za te fanaberie płacą oczywiście użytkownicy. Nikogo jednak to nie powstrzymało, kto nie ma vpn ten po prostu wchodzi na dowolną z domen/mirrorów TPB typu pirateproxy, które jeszcze nie są blokowane. Zanim układ pokarmowy wymiaru sprawiedliwości wydali kolejne zakazy i blokady, tworzy się 10 następnych mirrorów, taka piracka hydra, na koszt użytkownika i obywatela :)
            • avatar
             Mighn
             2
             Ciekawe jak zablokują dostęp przez TOR :D :D :D :D Już teraz TPB jak normalnie jest off to przez TOR normalnie działa :D
             • avatar
              Konto usunięte
              1
              Zablokują, to spadnie sprzedaż i dopiero będą płakać. Ale wtedy pasożyty antypirackie już swoją kasę zgarniętą będą miały, więc to nie ich problem.
              • avatar
               Barubar24
               1
               No to Google, Bing i inne się doigrali - zamkną je, wszak to też wyszukiwarki torrentów.
               • avatar
                PITUCH1
                1
                straszą straszą , i nic z tego jak zwykle, zaraz im zrobią jakiś cyberataczek, i sprawa ucichnie !
                • avatar
                 wiktorn86
                 0
                 No to tylko czekać co zrobi polski rząd. Choć znając pisowską mentalność waszyngtońskiego pachołka u nas te blokady pojawią się jako pierwsze. Wiadomo, "sojusznicy", ochrona własności podstawą wolnego rynku, itp. itd...
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  -2
                  Proponuję tepic zło u źródeł , zwalczać przyczyny nie skutki - do piractwa prowadzi wydawamie tresci objętych prawem autorskim wiec to powinno być zakazane. Istnienie takich treści zwodzi ludzi na zla drogę wiec na równi z pirarami tepieni powinni byc twórcy.
                  ;)
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   -4
                   Ale ból tyłka się odzywa u wielu. Jakoś innych produktów człowiek za darmo nie ściąga z sieci i wszystko funkcjonuje prawidłowo. Ale przy grach i sofcie jak wyeliminują piractwo to firmy wywindują ceny w kosmos i wyciągną od każdego ostatni grosz i ogólnie wszystko się załamie i krach nad krachy nadejdzie i przybędą jeźdźcy apokalipsy.... pod postacią sfrustowanych dzieciaków na ulicach.
                   • avatar
                    Komendator
                    0
                    Darktorrent i Extratorrent zablokowane;/