Internet

Wzmożona aktywność robaków na Facebooku

przeczytasz w 2 min.

Chociaż facebookowe zagrożenia nie należą do najaktywniejszych, należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Rosną one w zastraszającym tempie i mogą mocno narozrabiać w systemie użytkownika największego portalu społecznościowego.

Warto przeczytać:
Fałszywe bilety na Euro 2012
 W Android Markecie grasuje trojan!
 Microsoft wprowadza Windows Intune

Pierwszym ze wspomnianych zagrożeń jest robak internetowy Win32/Yimfoca.AA, który do rozprzestrzenia się wykorzystuje czat na Facebooku. Za jego pośrednictwem rozsyła do użytkowników wiadomości z linkiem, którego kliknięcie powoduje zainfekowanie danego komputera. Zagrożenie działa niczym dywersant i po zagnieżdżeniu się w systemie pozwala innym złośliwym programom na przenikanie na dysk zainfekowanej maszyny.

Wśród pobranych aplikacji może znaleźć się m.in. fałszywy program antywirusowy, który poinformuje użytkownika o wykrytej infekcji oraz zasugeruje mu zakup pełnej wersji programu w celu usunięcia zagrożenia. Sam robak Yimfoca potrafi zmieniać ustawienia zabezpieczeń danego komputera, w tym wyłączać zaporę osobistą systemu Windows. Poza Facebookiem zagrożenie do rozprzestrzeniania się wykorzystuje także komunikatory Skype, MSN oraz Yahoo Messenger.

Drugim zagrożeniem, które atakuje obecnie użytkowników Facebooka jest Fbphotofake. Celem działania tego robaka internetowego jest uzyskanie pełnego dostępu do wrażliwych danych użytkownika i umożliwienie cyberprzestępcy rozsyłanie spamu za pośrednictwem jego profilu na Facebooku. Zagrożenie rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości publikowanych na tablicy użytkowników Facebooka, w treści których znajduje się link, kierujący do zainfekowanej strony WWW.

Zainteresowanie cyberprzestępców Facebookiem wynika po części z faktu, iż serwis ten pozostawia kwestie bezpieczeństwa samemu użytkownikowi. Domyślnie bowiem prywatne informacje internautów są widoczne dla wszystkich użytkowników portalu. Dopiero po odpowiedniej zmianie ustawień prywatności stają się one dostępne wyłącznie dla określonej grupy osób. Warto sprawdzić ustawienia swojego profilu na Facebooku i zadbać o należytą ochronę swojej prywatności.

Źródło: ESET

Polecamy artykuły:  
Dell Alienware M17x - marzenie gracza z CrossFireX
Razer Spectre, Marauder i Banshee - mysz, klawiatura i słuchawki z serii StarCraft II
VoD Onet, Ipla, tvscreen i spółka - przegląd 7 serwisów 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dawiduser143
  0
  na same szczescie nie korzystam z facebooka
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   O Cebicie , prawie nic nie napisaliście ,a większośc to z Asusa .
   Co prawda nie mówię że pisanie takich newsów jest głupie , ale to że piszecie takie newsy a tych normalnych nie ma .
   • avatar
    StartX_pl
    0
    Tylko czekać na antywirusy do FB....
    • avatar
     kamil330i
     0
     sam jesteś śmieć później będziesz płakał że ci komputer pada