Konsole do gier

XBOX 360 Jasper - cichszy i z 256 MB dodatkowej pamięci

przeczytasz w 1 min.

Długo oczekiwana nowa wersja konsoli XBOX 360, zawierająca nie tylko procesor, ale również układ graficzny wykonany w procesie technologicznym 65 nm, wreszcie ujrzała światło dzienne. Nazwa kodowa nowej zabawki to Jasper, a jej pierwsze egzemplarze już znalazły się w rękach graczy.

Jakie zmiany wnosi ze sobą Jasper? Po pierwsze, dzięki nowej, 65 nm technologii produkcji procesora graficznego ATI Xenos, zmniejszyło się zużycie prądu. Widać to już podczas rozpakowywania nowej konsoli – do Jaspera dołączony jest 150W zasilacz, który zastępuje stary, 175W model, który towarzyszył XBOX 360 w wersji Falcon. Zmieniono nawet wtyczkę nowego zasilacza, dzięki czemu nie da się przez pomyłkę podłączyć go do starszych wersji konsoli. Co ważne, niższe zużycie energii jest odczuwalne w praktyce – wywiewane z Jaspera powietrze jest chłodniejsze, a wentylatory chłodzące wyraźnie cichsze, niż w przypadku poprzedniczek. Szkoda tylko, że Microsoft nie zmienił nic w kwestii napędu DVD, który, kiedy się rozpędzi, hałasuje równie mocno, co do tej pory.
 
Kolejna nowość to zwiększenie rozmiaru pamięci flash, znajdującej się na płycie głównej konsoli. Dotychczas miała ona zaledwie 16 MB, przez co wielu graczy bez twardego dysku narzekało, że po instalacji aktualizacji NXE na zewnętrznej karcie pamięci pozostaje na niej bardzo niewiele wolnego miejsca. W przypadku Jaspera nic takiego nie ma miejsca – system operacyjny w najnowszej wersji w całości mieści się w wewnętrznej pamięci flash konsoli. Co więcej, pozostałą przestrzeń można będzie wykorzystać do przechowywania własnych danych (po instalacji NXE nie zostanie jej już jednak wiele).

Jeszcze jedną modyfikacją jest zastosowanie nowszej wersji mostka południowego na płycie głównej. Na razie jednak nie wiadomo, co z tego wynika.

Jeśli przymierzacie się w najbliższym czasie do kupna konsoli Microsoftu, postarajcie się, aby był to Jasper. Cichsza praca, mniejsze zużycie energii i dodatkowa pamięć flash to zalety, obok których trudno przejść obojętnie.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  LIIII tam . Ja mam Falcona i smiga elegancko , teraz po instalce NXE i zaisntalowaniu gryn a HDD konsola jest cichutka. Nawet po graniu 5 godzin non stop , konsola jest lekko ciepla tylko.

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login