Gry komputerowe

XCOM: Enemy Unknown i polski Deadfall Adventures trafią na systemy Linux

przeczytasz w 3 min.

Według informacji z bazy danych SteamDB gry XCOM Enemy Unknown oraz Deadfall Adventures pojawią się na Linuksie.

xcom enemy unknown deadfall adventures dla linuksa

W ostatnim czasie coraz więcej znanych gier zostało przeniesionych na systemy z rodziny Linux albo też twórcy zapowiedzieli plany wydania takich wersji. Jak się okazuje, dynamiczny rozwój rynku gier na Linuksie przyciąga kolejnych producentów. Wśród nadchodzących tytułów niewykluczone, że zobaczymy wydane niedawno XCOM: Enemy Unknown oraz stworzoną przez polskie studio grę Deadfall Adventures.

Niewątpliwie wzmożone zainteresowanie grami dla Linuksa zarówno wśród graczy, jak i twórcy oraz wydawców gier, to głównie zasługa pojawienia się takich sklepów jak Desura czy też Steam, gdzie twórcy bez większych problemów mogą sprzedawać swoje produkcje. Spora zasługa w tym firmy Valve, która dzięki promocji swojej nowej platformy do gier składającej się z systemu Linux Steam OS, komputerów Steam Machines i kontrolera, przyciąga do Linuksa kolejnych producentów.

Wiemy już, że wiele gier, zarówno tych mniej znanych, jak i głośnych tytułów jest obecnie przenoszona właśnie na Linuksa, co ciekawe niemalże co chwile pojawiają się kolejne zapowiedzi. Tym razem, co prawda nie dysponujemy jeszcze oficjalnymi zapowiedziami, ale można już śmiało stwierdzić, że dwie kolejne znane gry są portowane na Linuksa.

xcom enemy unknown steamdb linux history

Pierwszą z nich jest gra 2K Games, a dokładniej XCOM: Enemy Unknown. Pierwsze doniesienia na ten temat dotarły do nas na początku października, kiedy to sklep Amazon zamieścił w swojej ofercie promocyjną paczkę gier XCOM: Enemy Unknown oraz Civilization V, które docelowo miały być przeznaczone dla systemów Windows i Linux. Wiadomość spotkała się entuzjastycznym przyjęciem, a w dodatku uwiarygodniała ją zapowiedź Steam Machines, gdzie na jednym ze slajdów firma Valve zamieściła właśnie grę Civilization V – co sugerowało, że ta trafi na Linuksa. Po kilku dniach, oferta w sklepie Amazon została jednak zmieniona i z listy obsługiwanych systemów usunięto Linuksa.

xcom linux depots steamdb

Teraz jednak wszystko zaczyna wskazywać, że nie była to pomyłka, otóż w bazie danych SteamDB pojawiły się wpisy świadczące, że gra jest przenoszona na Linuksa, a jej pliki są wgrywane do usługi Steam. Wpisy związane z Linuksem pojawiły się zarówno w historii zmian katalogu gry na Steam oraz utworzono również zawartość z plikami dla Linuksa. Takie praktyki świadczą o tym, że gra powinna być już w ostatniej fazie portowania, a więc niebawem powinna zostać udostępniona na Steam. Co ciekawe na liście pojawiły się również wpisy sugerujące, że taki sam los spotka dodatek XCOM: Enemy Within. Niestety producent nie ujawnił jeszcze, kiedy można spodziewać się premiery gry.

To jednak nie koniec, bowiem kolejną nowością dla posiadaczy Linuksa będzie gra Deadfall Adventures, która niedawno miała swoją premierę. Za jej produkcję odpowiedzialne jest polskie studio The Farm 51, a więc to samo, które przygotowało grę Painkiller: Hell & Damnation oraz przeniosło już ją dla Linuksa.

Przygodowa gra akcji z serii first person shooter zadebiutowała na rynku w ubiegłym tygodniu w wersji dla systemów Windows i zdążyła już zebrać bardzo dobre opinie i recenzje. Użytkownicy Linuksa mając w pamięci, że studio The Farm 51 jest przyjazne tym systemom, postanowili zapytać twórców o plany wydania linuksowej wersji gry. Jak się okazuje, jeden z twórców zabrał głos w sprawie twierdząc, że jest na to duża szansa, ale na ogłoszenie trzeba poczekać jeszcze kilka dni.

deadfall adventures linux depots steamdb

Niecierpliwi fani Linuksa, po raz kolejny postanowili poszukać śladów na obecność Linuksowego portu w bazie danych SteamDB. Jak się okazało, zgodnie z przypuszczeniami odnaleziono tam ślady pingwinich łap w postaci dedykowanej Linuksowi zawartości gry. Można więc śmiało stwierdzić, że już niedługo również Deadfall Adventures w wersji dla Linuksa pojawi się w sklepie Steam. Niestety na razie nic nie wskazuje na to, aby miała powstać również wersja gry na Maca.

Niewykluczone, że portem gry zajmie się ta sama osoba co w przypadku gry Painkiller, a więc Leszek Godlewski. Co prawda, gra Painkiller H&D dla Linuksa jest jeszcze w fazie beta, aczkolwiek jak poinformowali twórcy, w najbliższych dniach pojawi się aktualizacja poprawiająca błędy i nadająca grze status finalnej, być może wówczas pojawi się zapowiedź Deadfall Adventures dla Linuksa, a może nawet wystartują jej beta testy.


Źródło: Gamingonlinux, Steamdb, penguinsgamers

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  15
  X-COM Enemy Unknown + Enemy Within na Pingwinie.
  Same dobre wieści ostatnio napływają, tak dalej! :)
  • avatar
   renholder1987
   7
   Jeszcze niech mi guild wars 2 i tomb raider portną na linuxa i bye bye win7 :)
   • avatar
    Konto usunięte
    -17
    Raczej wątpie, że linuksowcy będą grać w takie gówno jak ten casualowy remake wielkiej strategii
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ja zainstalowałem pod ubuntu metro last light, bardzo słaba optymalizacja gry. Oby twórcy gier lepiej się postarali z optymalizacją swoich produktów przenosząc je na linuksa. Poza tym sterowniki własnościowe praktycznie wydajnością się nie różnią od otwartych. a instalacja najnowszego jadra pomimo pewnych udoskonaleń odnośnie grafiki nic zauważalnego nie wnosi. Póki co windows najlepszą platformą do gier. Mam cichą nadzieję, ze steamOS będzie miał dopracowane sterowniki dla dedykowanego sprzętu. To się po testuję.
     • avatar
      Pepec9124
      0
      Z sterownikami póki co mały problem:
      Nvidia zamknięte: Wyśmienite
      Nvidia otwarte: Zaczną być konkurencyjne gdzieś przy jądrze 3.15
      AMD zamknięte: Niby szybkie ale mają dużo błędów
      AMD otwarte: Wszystko do HD 6000 śmiga, wsparcie GCN w drodze