Foto

360-stopniowe, interaktywne filmiki debiutują na YouTube

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
17 komentarzy Dyskutuj z nami

W ubiegłym tygodniu platforma YouTube doczekała się nowej, interesującej opcji.

YouTube 360

W ubiegłym tygodniu platforma YouTube doczekała się nowej, interesującej opcji. Wprowadzona została obsługa 360-stopniowych, interaktywnych filmików. To nie tylko następne ciekawe narzędzie w serwisie, ale też kolejny poważny ukłon firmy Google w stronę technologii rzeczywistości wirtualnej, która już wkrótce może odgrywać niezwykle ważną rolę w świecie rozrywki.

360-stopniowe filmiki oferują widzom ciekawe doświadczenia. To użytkownik decyduje bowiem na czym konkretnie chce się w danym momencie skoncentrować i nie jest on ograniczony do wizji operatora. Wprowadzenie ich obsługi w najpopularniejszej obecnie platformie wideo to bez wątpienia zatem dobra wiadomość.

Właściciele platformy YouTube zalecają oglądanie 360-stopniowych filmików na przeglądarce Google Chrome lub w aplikacji YouTube na smartfonach i tabletach z systemem Android. Niemniej działają one również na konkurencyjnym oprogramowaniu.

Do „rozglądania się” podczas oglądania wideo możemy wykorzystać jedną  trzech metod: użyć przycisków kierunkowych w lewym górnym rogu filmiku, przeciągać kursor myszki po całym oknie odtwarzacza lub posługując się klawiszami W, S, A i D.

Poniżej możecie zobaczyć niektóre spośród pierwszych interaktywnych filmików na YouTube:

Trzeba przyznać, że narzędzie działa całkiem sprawnie. Niestety, przynajmniej na razie, jakość samych nagrań pozostawia wiele do życzenia. Z czasem jednak pewnie się to zmieni. 

Firma Google opublikowała również listę kamer kompatybilnych z nową opcją na platformie YouTube. Jeżeli chcesz opublikować swój 360-stopniowy filmik, powinieneś nagrać go za pośrednictwem: Bublcam, Giroptic 360cam, IC Real Tech Allie, Kodak SP360 lub Ricoh Theta. Wkrótce lista ta ma zostać poszerzona.

Co o tym wszystkim sądzicie?

Źródło: PetaPixel, YouTube, SlashGear

Komentarze

17
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  240p here we are again
 • avatar
  A opcji "powtarzaj ciągiem" to po ~10 latach nadal nie ma... potem się dziwią że ludzie ściągaja piosenki na kompa..
 • avatar
  Mówcie co chcecie, ale ciekawa opcja którą z chęcią zobaczyłbym i w późniejszym stadium rozwoju ;)
 • avatar
  Ciekawe jak będzie z filmikami z gier :)
 • avatar
  Nie za bardzo rozumiem co w tym fajnego. Obejrzałem kilka powyższych filmów i jedynie co mogę stwierdzić to że prawie nic nie widać.
 • avatar
  Te filmiki byłyby lepsze gdyby można oglądać je w taki sposób:
  http://www.mercedesamgf1.com/en/car/f1-w05-360-video/
 • avatar
  Mówta co chceta gimbuchy , to jest zajebista sprawa. Juz wam się w dupach poprzewracało od tej jakości . Czekam na rozwój tych filmów.
 • avatar
  Jakość poniżej krytyki, wymagania większe niż w Wiedźminie 3
  -9
 • avatar
  Wszystko fajnie, tylko nie ta jakość.
 • avatar
  Lepsza jakość + oculus rift = Yeahh!