• benchmark.pl
 • RTV
 • Każdy z nas może być piratem: ZAiKS chce dodatkowych opłat od elektroniki na rzecz artystów
RTV

Każdy z nas może być piratem: ZAiKS chce dodatkowych opłat od elektroniki na rzecz artystów

przeczytasz w 2 min.

Planowane dodatkowe opłaty za kupowane telewizory, smartfony czy aparaty fotograficzne mają rekompensować straty z tytułu piractwa.

Zakupy market elektroniczny

„Strach prowadzi do cierpienia”. Tak powiedział kiedyś i daleko stąd pewien zielony ludek. A strach przed utratą kontroli nad interesami twórców, który manifestuje się w ciągle narzucanych opłatach na końcowych użytkowników, prowadzi do ich cierpienia. Bo jak inaczej nazwać stale rosnące opłaty za elektronikę, które są niewspółmierne do dochodów większości społeczeństwa. ZAiKS, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, złożył w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt ustawy, która nałożyłaby dodatkowe opłaty na sprzęt elektroniczny. Niektórzy mają wątpliwości co do istnienia takiego dokumentu, ale coś musi być na rzeczy.

Z perspektywy ustawy, która ma działać niejako na korzyść artystów i twórców poprzez organizacje zbiorowego zarządzania, to nowe, wcześniej nie wprowadzone podatki lub podniesione stawki dla już istniejących. Musimy powołać się na doniesienia Dziennika Gazeta Prawna, gdyż treść ustawy nie jest oficjalnie dostępna. Wynika z nich, że wcielenie ustawy wymusi zwiększenie cen telewizorów, kamer, aparatów fotograficznych, komputerów i smartfonów nawet o 3 %. Te dodatkowe koszty, które poniesie końcowy klient, miałby rekompensować twórcom jego niecne działania, czyli piractwo. Nietrudno się domyślić, że twórcom ustawy przyświecała myśl: kupujesz coś, co pozwoli ci piracić, to na pewno to zrobisz. Twórcy projektu ustawy jako argument przytaczają bardzo niskie, opłaty za treści autorskie, które obowiązują w Polsce, co utrudnia rekompensowanie autorom i wydawcom strat wynikłych z działań piratów.

Sytuacja na pewno rozwinie się i nabierze rumieńców, ale już teraz propozycja spotyka się ze sprzeciwem. Wiadomo, gdyby stawką nie były duże pieniądze, to sprawy by nie było. Jednak z szacunków Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego Branży RTV i IT (ZIPSEE) wynika, że dodatkowe daniny zwiększą wpływy z opłat od urządzeń i nośników z dotychczasowych 27 do 320 milionów złotych.

Market elektroniczny klienci
Ceny sprzętu elektronicznego podlegają wahaniom. Nierzadko poziom tych zmian wcale nie ma pokrycia w rzeczywistości. Jest wynikiem spekulacji, sezonowego popytu. Takie radosne widoczki w marketach elektronicznych ustępują miejsca widokowi klientów snujących się w poszukiwaniu najciekawszych cenowo ofert.

Pod projektem zmian w przepisach, które wystosował ZAiKS, podpisują się Związek Producentów Audio-Video (ZPAV), Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP), a być może dołączą do nich również instytucje reprezentujące wydawców i autorów książek.

Piractwo istnieje, to fakt, ale czy piratami są jedynie końcowi użytkownicy? Czy duże instytucje czasem nie łamią praw autorskich tylko dlatego, że mają moc czynienia publicznego dobra? I w końcu czy pieniądze, które trafią do ZAiKSu i pokrewnych mu instytucji, dotrą kiedykolwiek do osób, których interesy są przez te instytucje chronione? Dopóki wykorzystanie treści wiąże się z wzajemnym zaufaniem i chęcią pomocy, nie ma o co kruszyć kopii, jak czyni to ZAiKS. Jednak w wielu przypadkach za wykorzystanie treści twórcy nie otrzymują choćby najmniejszej gratyfikacji.


Proponowane przez ZAiKS stawki w procentach dla opłat reprograficznych czyli tak zwanego podatku od piractwa (ang. Copyright Levies). źródło: DGP

Jeden lub trzy procent w przeliczeniu na złotówki daje wzrost cen sprzętu ze dolno-średniej półki cenowej o kilkadziesiąt złotych. Im wyższy segment cenowy, tym większy byłby wzrost cen, który sprzedawcy uzasadnialiby pośrednimi kosztami dystrybucji, czyli wspomnianym podatkiem. Czy są to kwoty, które faktycznie powinny nas przerażać? Telewizor czy aparat cyfrowy, który kosztuje 6000 złotych, zdrożałby o około 180 złotych. A przecież różnice cen pomiędzy różnymi sklepami potrafią być większe. Czasem kupujemy jedno taniej, by dopłacić za inne drożej, a w końcu i tak zapominamy o innych opłatach, które trzeba ponieść.

Tu jednak nie chodzi jedynie o pieniądze, choć sumarycznie są to spore kwoty, ale o zasadę, że nie można konsumenta szufladkować jako potencjalnego pirata tylko dlatego, że chce korzystać z nowoczesnych technologii. Na pocieszenie zostaje nam fakt iż wspomniany dokument jest tylko projektem i nie ma pewności, że jego założenia zostaną wcielone w życie.

Źródło: Inf, własna, Dziennik Gazeta Prawna, fot: Media-Saturn Holding GmBH/flickr

Komentarze

83
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  25
  W Polsce nie ma już artystów.
  • avatar
   jkbrenna
   23
   wiekszosc tych pseudo artystpw i tych co z nich chca dobrze zyc, nie zdaje sobie sprawy, ze to wlasnie dziekujac tym mediom, oni zycie dostaczne maja, Mozart nie majac do dyspozycji srodkow komunikacji( Z Wiednia do Pragi sie dostac musial tydzien podrozowac) i mediow , nawet noty nikt nie wydawal, umarl w niedostatku...mam nadzieje ,ze ta ustawa nie przejdzie, bo za dzwizdanie, zaniedlugo bedziemy tez placic..
   • avatar
    moorell
    14
    Projekt ustawy obywatelskiej: 100% tych pieniędzy ma trafić do artystów.
    • avatar
     projectdarkstar
     14
     Nie no, świetny pomysł. Podnośmy podatki. Zaiks widać pozazdrościł ZUSowi i też chce mieć szklane gmachy.
     O, wiem. Jak już dołożymy te 3% podatku to potem dołóżmy kolejne 3 na każdego dystrybutora elektroniki. A potem na tych paru producentów, którzy jeszcze zostali.

     Niewielkim pocieszeniem jest, że pomysły ZAIKS to przy pomysłach RIAA i tam małe piwo.
     • avatar
      Konto usunięte
      13
      ZAIKSy i inne tego typu sekty to szajki, ktorych jakims cudem ludzie jeszcze nie obalili. Pomijajac juz fakt, ze artysci by ani grosza z tych pieniedzy nie uczkneli, pytam sie: czy oni malo zarabiaja? Reklamy, koncerty... Zwykly czlowiek za ciezka prace zarobi moze maly promil tego co wielu pseudo-artystow.
      • avatar
       Konto usunięte
       13
       A co ZAiKSowi do kamer? Jak nagrywam swoje własne skąpo owłosione przyrodzenie to też jestem piratem? Jak mam 100 włosków, jeden muszę oddać im? Niech mi ktoś powie co ma wspólnego byle jaki albo i najintratniejszy artysta z moimi filmami?
       • avatar
        Konto usunięte
        12
        I ludzie się dziwią czemu ściągam ze stanów Delle Alienware'y i Precisiony zamiast kupić w polsce ;)
        Nie dziwota... że z takimi podatkami najtańszy konfig Precelka kosztuje u nas 12 000zł a tam... 6500zł. + ok. 60zł na wysyłkę i VAT (który odliczam w urzędzie celnym na fakturę).

        Nie ma cła na elektronikę - przynajmniej jeszcze..............
        • avatar
         mjwhite
         11
         a potem będzie płacz że sprzedaż spadła i ci "źli" konsumenci nie chcą kupować a przecież nasze gadżety są takie fajne
         • avatar
          Konto usunięte
          11
          No proszę, mafia zaproponowała nową ustawę, żeby legalnie ściągać jeszcze większy haracz...
          Pewien gość mieszkający w NZ chciał zrobić coś dla twórców pomijając wytwórnie, żeby mogli wreszcie zarabiać na swojej twórczości i w demokratycznym świecie, nasłali na niego oddział antyterrorystyczny - szkoda, że nie wojsko z czołgami.
          Podobnie jest z korporacjami farmaceutycznymi, naftowymi itd.
          Wierze, że dożyje momentu, gdy ludzie wreszcie przebudzą się z tego letargu i rozpirzą siatkę mafijną (rządy/korporacje). Pewnie będzie wojna, znów zgina setki - ale w efekcie, może wyjdzie z tego coś dobrego.
          Matrix no nie tylko dobre kino S.F - to przesłanie, które mówi nam, że obecnie w takim właśnie świecie żyjemy. W świecie fikcji, kontrolowanym, narzucanym, zniewolonym...
          • avatar
           tomciog14
           8
           A ja powiem tak: Psioczył na nich nie będę, bo to i tak nic nie da... W zamian, gdy ta ustawa przejdzie, to jeśli tylko się da (a w 99% przypadków się da) będę po prostu piracił ile tylko wlezie - w końcu będę płacił za możliwość pobrania, pod postacią dodatkowego podatku od urządzeń elektronicznych, więc pośrednio artystom zapłaciłem za ich twórczość, a co za tym idzie mogę z niej korzystać. NIKT nie powinien mieć skrupułów - bo oni też nie mają i na każdym kroku nas po prostu rabują, z tą różnicą, że dostosowują prawo pod siebie, a zwykły obywatel tego nie może, więc musi sobie radzić.
           • avatar
            felislynx.silae
            7
            Zaiks blokuje nam dostęp do normalnych mediów (chociażby Google Play Music). Nie opłaca się im pójść do przodu tylko lepiej się trzymać modelu który działał przy kasetach i winylach.
            Trzeba popatrzeć jak na piractwo w sieci zareagowały dwa studia filmowe (TOR i KADR), założyli darmowe kanały na youtube z filmami w HD które teraz każdy może sobie obejrzeć.
            Otrzymują oni pieniądze z reklam bezpośrednio od google bez pośredników.
            Artysta który sprzedawałby swoją muzykę w podobny sposób również miałby pieniądze bezpośrednio od firmy hostingowej bez całej rzeszy hien.
            Płyty CD/DVD/Blue-Ray są już przeżytkiem. Teraz w dobie szybkiego internetu dużo lepszą alternatywą jest pobranie mediów na żądanie. Minimalizuje to koszta produktu (czyli każdy przeciętny kowalski będzie mógł sobie na to pozwolić nie rezygnując z obiadu dla swojej rodziny) bo pieniądze dostają tylko dwie strony. Firma hostingowa i artysta (w przypadku filmów będzie to wytwórnia filmowa).
            W naszym kraju rośnie poziom absurdu z dnia na dzień. Jak Ci ludzie się nie opamiętają (i zarazem my) to nie będzie dało się żyć tutaj. Mamy bardzo drogą elektronikę, muzykę, filmy i książki. A potem płaczą, że jesteśmy krajem mało zapoznanym z kulturą.
            • avatar
             Konto usunięte
             7
             Kiedyś myślałem, ze artyści w dobie internetu mogliby założyć związek-stowarzyszenie który założył by serwis internetowy, w którym sprzedawano by płyty bezpośrednio oddając jakąś cześć artystom niszowym (np z muzyki klasycznej) lub doświadczonym losowo np wypadkiem czy po prostu starym już nie występującym a do których szacunek jest niekwestionowany. Całe to stowarzyszenie zebrało by daleko więcej pieniędzy niż cały ten ZAIKS na zarobek dla artysty. Do tego mało kto widząc transparentność działania takiego serwisu miałby opory przed płaceniem za dobrą muzykę zwłaszcza że omijane byłyby koszta tłoczenia płyt a muza ściągana z netu.

             No, ale potem wkroczyłem w dorosłość i dotarło do mnie ile jest cwaniaczków i plecaków żyjących głownie z pracy innych. I takiej rzeczy w PL się nie da. Bo na jednego pracującego przypada z 9 złodziei żerujących na jego twórczości czy pracy - i nie chodzi tu o nas jak potencjalnych piratów, ale o ich menadżerów, producentów, przedstawicieli praw i organizacji tzw hien które żyją kosztem innych wpadając na co raz to nowe pomysły jak tu jeszcze dobrać się do innej kieszeni itp itd.
             Niestety u nas wielu, bardzo wielu ludzi próbuje za wszelką cenę powstrzymać postęp bo wiążę się on z ominięciem tych wszystkich cwaniaczków i dystrybucja towaru i pieniądza na drodze bezpośredniej artysta-klient. I widać to nie tylko wśród artystów i twórczości kulturalnej ale także w większości dziedzin życia gdzie kilku cwaniaków robi pieniążki na publicznych interesach a których niektórzy prokuratorzy i sędziowie nazywają "Zorganizowaną Grupą Przestępczą"
             • avatar
              Flynn
              7
              To ja proponuję tak:
              - podatek od posiadania samochodu na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach - narzędzie - opłata
              - podatek od bycia mężczyzną i kobietą (też bywa) na rzecz ofiar gwałtu - narzędzie - opłata
              - podatek od posiadania rąk na rzecz właścicieli sklepów (można nimi kraść) - narzędzie - opłata
              - podatek od posiadania okien w domu na rzecz (a jak!) ZAiKSu (można przez okno nielegalnie podejrzeć co sąsiad ogląda - narzędzie - opłata
              - podatek od posiadania scyzoryka na rzecz osób poszkodowanych w napadach - narzędzie - opłata
              - podatek od posiadania wanny na rzecz rodzin osób, które się utopiły w wodzie - narzędzie - opłata
              - podatek od posiadania telefonu na rzecz ZAiKSu - można coś... zaraz... byli szybsi

              Ktoś da w łapę, ktoś inny to przegłosuje. ZAiKS to złodziejska instytucja przez którą to artyści dostają niewielki procent swoich zarobków. Od razu widać gdzie w tym kraju leży władza - w pieniądzach.
              • avatar
               alb3rt
               5
               Skoro mamy zapłacić więcej bo piracimy to piractwo powinno być legalnie bo zapłaciłem za te ściągnięte kopie kupując drożej sprzęt
               • avatar
                Konto usunięte
                4
                Z tego co wiem to dzięki piraceniu artyści mają większe zyski.
                • avatar
                 Tyskie89
                 4
                 Ludzie przecież to prosta sprawa, cała kasa trafi do kasy związku i żaden nawet poszkodowany grosza nie zobaczy. Beda nowe siedziby, nowe fury etc. To samo jest z ta ******** KRRiT raz zapłaciłes i do końca życia musisz płacić bo radio jest wieczne. Co z tego że TVP ostatnio widziałem w święta a w samochodzie słucham płacić muszę na Lisa ze średnim wykształceniem, żone, te całe zasrane klany. Krew poprostu zalewa człowieka.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  4
                  Gnoje, działają tylko w swoim interesie. Piractwo to jest ich najlepszy argument, aby ściągać od ludzi kasę, która im się nie należy. Artyści nie będą mieć żadnego pożytku z tego a tak poza tym to ZAIKS nie ma nic z nimi wspólnego oprócz nazwy.
                  • avatar
                   vitapy
                   4
                   Żenada. Podatek od domniemanego przestępstwa mamy płacić - to może osoba kupując np. nóż profilaktycznie powinna zostać prawomocnym wyrokiem skazana na 3% z 25lat więzienia za zabójstwo ??

                   Ganiają "piratów", zamykają ludzi i serwery, a przechodząc obok największej mekki piractwa twórców to kłaniają się pas i zachęcają z ich korzystania - mowa tu o Bibliotekach. Tam to dopiero kwitnie piractwo w majestacie prawa, najnowsze wydania utworów chronionych prawami autorskimi można wypożyczyć i jestem za to dobrym obywatelem, ale jak obejrzę film z podobnie działającej biblioteki torrentów, to złodziej i bandyta.

                   Gdzie sens i logika Panie i Panowie z ZAIKS oraz Min. Kultury ??
                   • avatar
                    limera1n
                    3
                    pojab*ło sie od hajsu
                    • avatar
                     Skaza
                     3

                     Chciwość nie zna granic.

                     • avatar
                      Atak-Snajpera
                      3
                      Nie ma szans aby to przeszło. Taki podatek byłby niekonstytucyjny. Nie można ludzi karać opierając się na domniemaniach. Każdy jest niewinny dopóki nie zostanie skazany prawomocnym wyrokiem. Dziwi mnie tylko że prawniczki z zaiksu tego nie widzą ;)

                      Pozatym rząd już raz się spalił na ACTA w tym przypadku byłoby podobnie ponieważ będzie się to tyczyło każdego obywatela kupującego sprzęt elektroniczny.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       3
                       Prosta sprawa. Będę kupował sprzęt tylko za granicą. A darmozjady z ZAIKSu niech żrą trawę.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        3
                        spalić ZAiKS
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         3
                         Można by pójść jeszcze dalej i nałożyć podatek na artystów - przecież tworząc utwór sam podżegam ludzi do popełnienia przestępstwa :-D
                         • avatar
                          xprzemcio
                          2
                          Niech się "chrzanią" (Armoracia). nie mam zamiaru sponsorować "artystów"! ZAiKS to zło ...
                          • avatar
                           michael85
                           1
                           Niech lepiej złodzieje z ZAiKSu zapłacą zaległe podatki. Okradli nas wszystkich na kilka mln zł nie płacąc.
                           ZAiKS to pasożyt.
                           • avatar
                            michael85
                            1
                            P.S.
                            Problemem jest to że jeśli obecny rzad się za to weźmie to sprawa prawdopodobnie jest przegrana. Liczy się lobby z danej dziedziny a nie zwykły obywatel. Obywatel ma płacić tak jak za autostrady, radary etc. KASA.
                            • avatar
                             yendrek
                             1
                             ZAiKS'owi mało że dyma artystów, to teraz napalił się na konsumentów. To już nie chciwość, tylko zboczenie.
                             • avatar
                              yendrek
                              1
                              A tak w ogóle to jeszcze dorzucę 3 grosze. Nie ściągam lewych gier, filmów, od czasu do czasu w Empiku kupię płytę, co najwyżej zgram sobie coś z youtuba, który przecież i tak jest za free. Synowi powtarzam ciągle "nie pirać, artyści żyją z tego co tworzą i sprzedają". Ale on też czyta benchmarka. I co ja mu ku*wa powiem kiedy przeczyta ten artykuł ?
                              • avatar
                               Kropeczka
                               1
                               A ja jestem za 20% opłatą dla artystów.

                               Primo: już teraz opłaca mi się elektronikę kupować za zachodnią granicą. A przy okazji parę ciuszków, które są tak samo markowe jak te w Polsce, ale mają dwie zalety: są tańsze (!!!) i nie rozlecą się po pierwszym praniu - lol
                               Po wprowadzeniu tej ustawy bardziej mi się będzie opłacać..

                               Sekundo: Może jak ten rząd doprowadzi polaków do szewskiej furii i naród nie będzie miał na chleb (w większości szkodliwy, ze śladowymi ilościami mąki - lol) to ludzie się obudzą i zareagują.

                               A sklepy z elektroniką ? A kogo to obchodzi, zresztą polscy to tam są tylko pracownicy, tylko.... lol
                               • avatar
                                Lonnger
                                1
                                Jeżeli chcą wprowadzić ustawę, która będzie mnie traktować jak pirata, to chcę również by wprowadzili ustawę, która mi gwarantuje bezpieczne i prawnie chronione ściąganie filmów i muzyki z internetu przez protokoły http i p2p.

                                Jeśli mam za coś płacić to chcę mieć to w najwyższej jakości. Dodatkowo niech blokowanie protokołu p2p przez dostawców będzie karane. Gromadzenie danych bądź śledztwa w stosunku do osób ściągających takie utwory powinny być karnie zabronione.
                                • avatar
                                 dadulek
                                 1
                                 Czyli rozumiem, że skoro płacę podatek od piractwa, to jak tylko wejdzie ustawa w życie, a ja kupie nowego kompa to mogę piracić do woli. Przecież już zapłaciłem "karę"
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  1
                                  zaiks to mafia. jeszcze utrzymują całą hordę nierobów i pseudoartystów jakby władza się zmieniała to by zaiks trzeba było zniszczyć.
                                  • avatar
                                   Maxdamage
                                   0
                                   Nie ma co sie denerwowac, nie ma szans zeby cos takiego przeszlo nawet przez Polskie siedlisko debili zwane sejmem.

                                   Ale ze wstepem artykulu to sie nie zgodze. Moim zdaniem elektronika tanieje na leb na szyje. Gdzie kilka lat temu dostalbys porzadnego laptopka za 1300 zl? Odpowiedz: nigdzie, chyba ze zlom a'la e-machines. Tablecik "uzywalny" juz za kilkaset zl. A niedlugo wyjada tablety z nowym atomem i za mniej niz tysia masz tablecik z win 8.
                                   Nexusa 4 czyli smartfona z wyzszej polki ( jak masz znajomego w niemczech,bolaczka naszego kraju) dostaniesz za prawie rownego tysia.
                                   Telewizor? 50 cali, z 3d , podswietleniem led, smart tv i innym nieprzydatnym syfem dostaniesz za jakies 2,5 tysia, pare lat temu za taka cene dostawales 10' mniej , a tv mial funkcje wlaczenia i wylaczenia.
                                   • avatar
                                    RafiXll
                                    0
                                    i tak to przepchną tusk przepycha tylko te ustawy co zwykłego obywatela walą w ryj. Oficjalnie uważam że ktoś powinien wykonać dekapitacji wszystkich z rządu... najlepiej publicznie dla przykładu. Hehe co dziś komorowski robi w Bydgoszczy ( PESA ) Pędzel nie ma na co kasy wydawać... a pesa zwalnia docelowo 600 osób... Normalnie kula w łeb za to co robią z ludźmi...
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     0
                                     Ja z checia zaplace za lacze internetowe 350zl za miesiac , jak legalnie bede mogl pobierac pirackie wersje gier i filmow , te co polubie i tak oryginaly kupie ...
                                     • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Banda złodziei i tyle, żerują na głupocie ludzkiej. Pobieranie plików nie jest równoznaczne z tym ze taki pirat by to kupił gdyby nie miał możliwości sciagniecia. Piractwa nie można przeliczać na pieniądze ponieważ jest to nie logiczne (ściagając nic nikomu nie zabieramy tylko wykonujemy kopie, to tak jak by pójść do salonu ferrari, zbudować obok oryginału wierna kopie i nią wyjechać). Za sam projekt ustawy, autor powinien trafić do więzienia (próba kradzieży, nie wirtualnej lecz realnej gotówki). To samo tyczy się reszty podatków które idą na nic. Socjal demokracja... większego gówna świat nie widział.
                                      • avatar
                                       Konto usunięte
                                       -1
                                       Kompletnie bezsensowne. Tyle na temat.
                                       • avatar
                                        Konto usunięte
                                        -3
                                        [email protected] Ty już nie bądz taki mądry, bo to co lewactwo odwala, to wszelką granicę przekracza.A niech te gnoje z ZAIKS, trzymają się z daleka od elektroniki.Może mam jeszcze dawać na ich chore, degenerackie warsztaciki(Gender i inne podobne obrzydliwości)?!
                                        • avatar
                                         Konto usunięte
                                         0
                                         No, skoro mam pokrywać te 3% podatku od piractwa czy jak oni to tam nazywają, to nie widzę przeszkód by piracić, w końcu za to płacę, prawda? Niech się lepiej nie pogrążają...
                                         • avatar
                                          kokos123
                                          0
                                          ZAiKS to darmozjdy, nic nie robić a mieć, bezczelność ludzi nie ma granic !!!
                                          • avatar
                                           ArtHouse
                                           0
                                           https://www.google.pl/search?q=zaiks+zarz%C4%85d&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&gws_rd=cr&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=TbI8UqjiDMmTtQaU-4CYCA#facrc=_&imgdii=_&imgrc=WQ5L6SJGNXEE0M%3A%3BCu4YIRVoVpJQNM%3Bhttp%253A%252F%252Fwolnemedia.net%252Fobrazki%252Fzaiks-zarzad.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwolnemedia.net%252Fedukacja%252Fzaiks-chce-pieniedzy-za-spiewanie-w-niektorych-szkolach%252F%3B600%3B290
                                           tak wygląda zarząd zaiksu młody pełen wigoru i walki o prawa autorskie który bez własnego interesu walczy dla twórców :D
                                           • avatar
                                            miedzianek
                                            0
                                            "27 do 320 milionów złotych"

                                            1-3% to faktycznie taka duza roznica? komus chyba 0 wskoczylo;)


                                            "Jeden lub trzy procent w przeliczeniu na złotówki daje wzrost cen sprzętu ze dolno-średniej półki cenowej o kilkadziesiąt złotych"

                                            W tym zdaniu blad: ZE dolno-srodkowej polki?

                                            Dodatkowo: 1% z 100zl to 1zl,wiec jak cena moze wskoczyc o kilkadziesiat zl przy sprzecie z nizszej polki? Zalezy jeszcze,co autor ma na mysli mowiac dolna polka
                                            • avatar
                                             sebastianzola
                                             0
                                             Dajcie podatek na nowe telewizory bo mam zamiar oglądac pirackie DVBt. Banda idiotów i złodziei co im się we łbach poprzewracało.
                                             • avatar
                                              projectdarkstar
                                              0
                                              Tak mi się jeszcze skojarzyło, że to jest zmiana w prawie polskim.
                                              Kto mnie powstrzyma przez zamówieniem sprzętu w innym kraju EU, gdzie tych kretyńskich praw nie ma?
                                              • avatar
                                               Konto usunięte
                                               0
                                               To w polsce są jacyś artyści? Myślałem, że tylko ci z rządu z panem tuskiem na czele, największym bohaterem czwartej pomrocznej pokolenia internetu, acta i bogatych palantów, którzy teraz pewnie jeszcze chętniej będą płacić za swój i tak kurewsko drogi sprzęt, na którym potem będą oglądać filmy, słuchać muzyki i grać w gry, za które rzecz jasna nie zapłacą ani grosza.
                                               • avatar
                                                jkbrenna
                                                0
                                                a moze tez zaczniemy od tego:
                                                1. praw autorskim nie mozna sprzedac- albo sie utwor opatentuje
                                                2. wygasniencie praw autorskich po 20 latach-jakoby spadkobiercy tworcy hymnu bugarskiego sa od kazdego tego hymnu grania,placeni
                                                3 spadkobiercy jak juz chca kase miec to powinni tez winami sie obciazyc( Micheal pedofil- skadkobiercow ukarac i tez wszystkich potomkow zbrodniarzy wojennych, nie mowiac juz o zonach itd)
                                                4. z smiercia artysty prawa do jego publiczna wartoscia sie staja, on tez z publicznych wartossci korzystal, chyba muzyke on nie wynalazl..
                                                • avatar
                                                 Konto usunięte
                                                 0
                                                 Logikę ZAIKS ma bezbłędną. Profilaktycznie potraktujmy jak złodziei wszystkich ludzi posiadających komputery i w ogóle elektronikę użytkową.
                                                 • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Miejmy nadzieje, ze nawet jezeli powstanie tak glupie prawo, to Trybunal Konstytucyjny posle je gdzie jego miejsce - do kosza.
                                                  • avatar
                                                   KenpachiSC
                                                   0
                                                   W tym kraju, a raczej w całej Europie nie pomoże nic innego, jak tylko rewolucja. Ten system jest już tak przeżarty, że tylko zburzenie i zbudowanie nowego od podstaw da jakieś rezultaty. Niestety wiąże się to z upadkiem gospodarki i ogólnie totalną anarchią, ale coś za coś. Czekam na ten dzień i wydaje mi się, że już bliżej jak dalej.