Technologie i Firma

Zakupy w sieci bez barier w UE coraz bliżej

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

Wygląda na to, że wkrótce zniesione zostaną granice w cyfrowym handlu na terenie Unii Europejskiej. To, skąd się kupuje, nie będzie miało znaczenia.

Obecnie sklepy internetowe dyskryminują nabywców ze względu na narodowość. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to się to zmieni. A jest na to szansa, ponieważ unijni ministrowie od konkurencyjności uzgodnili w tej sprawie wspólne stanowisko.

Dziś sklepy internetowe mogą zawyżać marże i ograniczać oferty produktowe klientom zza granicy. Nie brakuje jednak opinii, że jest to działanie o charakterze dyskryminacyjnym. Władze Unii Europejskiej postanowiły więc zareagować i doprowadzić do (przynajmniej częściowego) zniesienia ograniczeń regionalnych.

Nowe przepisy zakładają, że klienci będą traktowani tak samo, niezależnie od tego czy mieszkają w tym samym kraju, w którym mieści się sklep internetowy, czy też są zza granicy. Zawyżona marża nie będzie wchodzić w grę, a jedyny powód, dla którego ceny będą mogły się różnić, to inna stawka podatku VAT.

Unijni ministrowie zajmujący się konkurencyjnością uzgodnili już wspólne stanowisko. Przed nami jeszcze obrady w Parlamencie Europejskim oraz Komisji Europejskiej. Te rozmowy zaowocować mają ostatecznym kształtem przepisów.

Źródło: Business Insider

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  Niech usuna bezpodstawne CŁO i bezpodstawny podatek VAT jak sie kupuje cos na aliekspres to pogadamy.
  4
 • avatar
  Rica1
  Różnica mała przy zakupie elektroniki i agd, bo cena zakupu to jedno, a wysyłka na gwarancję to drugie.
  3
 • avatar
  darioz
  Prawda o Unii Jewropejskiej! Mam nadzieje że otworzy to wam oczy że to bandycka organizacja założona przez grupę cwaniaków po to aby powoli niszczyć narody i przejąć nad nimi totalną kontrolę!!!

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/10-unijnego-oszustwa-2014-05
  1
 • avatar
  labik
  Marża w zależności od kraju? Pierwsze słyszę.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak bedzie to przechodzilo przez PayPala, to nie ma sprawy, bo tylko ta forma platnosci zapewnia mi pokrycia, ubezpieczenia i bezpieczenstwo.
  -5
 • avatar
  miedzianek
  Dowalą kosztów przesyłki i wyjdzie na to samo ;)