Laptopy

Zamienniki Intel Atomów w 4 kwartale

przeczytasz w 1 min.

Procesory o roboczej nazwie Pineview, czyli kolejne Atomy dla netbooków i nettopów, trafią na rynek w 4 kwartale br. Sprzedaż gotowych komputerów rozpocznie się na początku roku 2010.

Intel oficjalnie poinformował na IDF w San Francisco, że nowe jednostki centralne zastąpią dotychczasowe układy Atom, jakie znajdziemy w większości sprzedawanych netbookach. Nowości trafią do producentów komputerów w 4 kwartale, więc gotowe netbooki i nettopy powinny zadebiutować w 1 kwartale 2010 r.

Netbooki to małe i niedrogie komputery przenośne, które nadają się do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie internetu czy praca z niewymagającymi aplikacjami. Pierwsze procesory Atom trafiły na rynek w ubiegłym roku i obecnie większość netbooków jest weń wyposażona.

Kilka miesięcy temu Intel informował, że zamierza zaktualizować procesory Atom za pomocą układów o roboczej nazwie Pineview. Nowości mają być szybsze i oferować dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Procesory Pineview są też częścią platformy Pine Trail.

Co ważne, w procesorze znajdziemy zintegrowaną grafikę i kontroler pamięci, dzięki czemu zmniejszy się wielkość całej platformy o 70 proc. w porównaniu do obecnej generacji układów Atom. Intel chce, aby producenci mogli opracowywać cieńsze netbooki. Zintegrowane układy dodatkowo zmniejszą pobór energii elektrycznej.

Kontroler pamięci umieszczony w procesorze przyspieszy komunikację pomiędzy tymi elementami, natomiast zintegrowana grafika zapewni większą wydajność multimediom, zwalniając przy tym przepustowość dla procesora, aby ten mógł komunikować się z innymi komponentami.

Zintegrowanie układów zmniejszy też koszta produkcji CPU, co przekłada się na niższe końcowe ceny urządzeń.

Ciekawe tylko, jaką wydajność zapewni układ graficzny Intela. Użytkownicy domagają się bowiem dobrej grafiki, oferującej podobne możliwości do tej z platformy NVIDIA ION. 

Źródło:PC Advisor.co.uk

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  hehehe "Netbooki to małe i niedrogie komputery przenośne, które nadają się do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie internetu czy praca z niewymagającymi aplikacjami""

  Uśmiałem się jak to czytałem lol !

  Procesor i grafika, jeśli ta cudowna zintegrowana grafika od intela nie będzie co najmniej tak wydajna jak ION to zastanawiam się jakim sensem będzie produkcja takich hybryd?? Po cholerę intel zaczyna wszędzie pakować swoje cudowne układy graficzne...? Obym się myliła a ten układ był zdolny do projekcji FHD na 30" :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   No właśnie to wygląda tak jakby intel czekał na graficznego zbawiciela podczas gdy pakuje swoje małowydajne układy. Nie czepiam się tej technologi, bo ma ona za zadanie być energooszczędna ale cóż ION jednak bądź co bądź to kompromis i wart tych pieniędzy.
   • avatar
    szadok
    0
    Eh, właśnie miałem kupić sobie netbooka. A teraz nie wiem, czekać, czy nie czekać na to całe Pine?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     P.S. Ja kompletnie nie rozumiem tego ze wiara chce by netbook mial Core 2 Duo w nim, Geforce 260, i 4GB RAM!! - Owszem zrozumialbym gdyby technologia BATERII (ew. sprzety) byla na poziomie takim by byla zachowana wielkosc i waga netbook - a na takiej mocnej konfiguracji netbook dzialal MINIMUM 5h - WTEDY bym to rozumial

     NETBOOK jest tworzony jako ULTRAMOBILNY SPRZET!!! - filmik, youtube, WWW, edytor tekstu - NIE DO "ZAAWANSOWANYCH" GIER i obrobki np. video!!!!!!

     AMEN
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jeśli to wszystko co piszą jest prawdą to zapowiada się naprawdę ciekawy końcowy produkt.
      A tak nawiasem nie wiecie przypadkiem co w temacie następcy platformy AMD Puma? Bo już chyba czas na jakieś większą kampanie reklamową a tu cisza...
      • avatar
       Gothar
       0
       "Użytkownicy domagają się bowiem dobrej grafiki, oferującej podobne możliwości do tej z platformy NVIDIA ION. "

       Inaczej byc nie może, a jak będzie słabsze to do telefonów komórkowych mogą to pchać.

       Komputer musi udźwignąć Full HD bez połyku.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        no cóz netbook to netbook - przenośna zabawka do edytra teksu czy internetu po za tym niestety wiele na czyms takim sie nei osiągnie :/