Ciekawostki

Zanim wejdziesz do samolotu, przejdź przez „tunel wideo”

przeczytasz w 1 min.

W Dubaju, a konkretnie na terenie Dubai International Airport zainstalowane zostaną „tunele wideo”, które mają usprawnić „sprawdzanie” pasażerów.

Według szacunków, w 2020 roku przez lotniska w Dubaju przewinie się około 124 mln ludzi. To spore wyzwanie z zakresu bezpieczeństwa, którego nie obawiają się jednak władze portu Dubai International Airport. Zamierzają bowiem wprowadzić ciekawostkę w postaci „tunelu wideo”.

Jak informuje The National, taki tunel będzie wyposażony w 80 kamer z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy i w skanery tęczówki. Jego wnętrze nie będzie jednak przytłaczające – na ścianach będą mogły być wyświetlane różne wizualizacje, na przykład krajobrazowe. 

Autorzy liczą na to, że różnorakie obrazki będą przyciągać wzrok pasażerów, a wtedy ich twarze będą mogły być skutecznie zarejestrowane przez zainstalowane we wnętrzu kamery.

Człowiek więc musi po prostu przejść przez taki tunel, a na jego końcu ujrzy informację, że obsługa życzy mu udanego lotu (lub pobytu w Dubaju) albo też, że powinien się zatrzymać, bo strażnicy już są w drodze, aby wyjaśnić, dlaczego identyfikacja nie przebiegła, tak jak powinna.

„Pracowaliśmy nad tym od jakichś czterech lat” – powiedział Obaid Al Hameeri z Generalnej Dyrekcji Spraw Zagranicznych i Rezydentury. Ujawnił też, że pierwszy „tunel wideo” zostanie zainstalowany w przyszłym roku, a w planach jest ich więcej.

Cele to oczywiście poprawa bezpieczeństwa oraz likwidacja zakłóceń podczas podróży.

Źródło: The National, The Verge. Foto: Satish Kumar / The National

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sora_
  6
  Total recall z Arnoldem (polski tytul "Pamiec Absolutna") w polaczeniu z Minority Report z Tomem Cruisem...

  Teraz paszporty tylko biometryczne, wiec w sumie beda mogli szybciej namierzac ludzi...

  Niby poprawa bezpieczenistwa, ale z drugiej strony strach sie bac jak ktos sie wlamie do takiego systemu...a to niestety tylko kwestia czasu