Procesory

Procesor Intela z grafiką AMD przyłapany na zdjęciu [AKT.]

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

Nowy, kooperacyjny procesor rzeczywiście istnieje! Na pierwsze urządzenia z nową jednostką jednak będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Pamiętacie, niedawno pisaliśmy o nowym procesorze Intela, który został wyposażony w układ graficzny AMD i pamięć HBM2. Dotarliśmy do pierwszego zdjęcia nowej konstrukcji!

Zaprezentowana jednostka wykorzystuje procesor Intel Core 8-ej generacji, układ graficzny oparty na architekturze AMD Vega oraz pamięć HBM2 – wszystko to połączono za pomocą mostka Embedded Multi-Die Interconnect Bridge (EMIB).

Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego? Nowa konstrukcja łączy kilka układów na tym samym laminacie, co pozwoli na zmniejszenie płyty głównej. Tym samym nowe, miniaturowe komputery i laptopy powinny zaoferować jeszcze wyższą wydajność (do tej pory niedostępną dla urządzeń tej klasy).

Procesor Intel z grafiką AMD i pamięcią HBM2

Co prawda pierwsze komputery i laptopy wyposażone w „kooperacyjny” procesor mają pojawić się dopiero w pierwszym kwartale 2018 roku, ale serwis Bits and Chips opublikował zdjęcie nowej jednostki (najprawdopodobniej mamy tutaj do czynienia z konstrukcją inżynieryjną). Warto zwrócić uwagę na stosunkowo niewielkie rozmiary układu (mamy tutaj nie tylko CPU, ale też GPU z pamięcią VRAM). Ciekawostką jest również rozbudowana sekcja zasilania.

 

Aktualizacja 10.11.2017 9:30

Intel NUC

Dotarliśmy do zdjęcia całej konstrukcji z nowym procesorem - nie wykluczone, że jest to płyta główna jednego z nadchodzących komputerków NUC (Next Unit of Computing).

Źródło: Bits and Chips, ChipHell

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  Widziałem już wszystko mogę w spokoju umierać
  8
 • avatar
  Vites
  EMIB jest tylko pomiędzy GPU a HBM2 (EMIB nie jest używane między CPU a GPU ze względu dużą odległość między chipami). Nie jest dokładnie potwierdzone z jakim GPU od AMD mamy tu doczynienia.
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Zaiste w ciekawych czasach żyjemy.
  1
 • avatar
  xprzemcio
  WOW!
  1
 • avatar
  Geralt
  Jestem ciekawy czy to po prostu biznesowe uzgodnienia w tej jednej sprawie (prawdopodobnie tak, ale dziwne to wyglada jesli AMD jeszcze zgodzilo sie na takie przejscie - moze Intel cos obiecal w zamian?), czy jednak zapowiedz jakichs konsolidacji miedzy intelem i AMD (albo kawalkiem AMD i intelem). Natomiast trudno mi uwierzyc w fuzje dzialu CPU obu firm, bo wtedy mogliby miec problemy z prawem antymonopolowym (jesli chodzi o rynek PC, bo jednak na rynku mobilnym sa tez inne firmy). Z drugiej strony nie znam jednak prawa antymonopolowego w USA. Dodatkowo mam nadzieje, ze do takiej fuzji nie dojdzie, bo nie byloby juz zadnej konkurencji jesli chodzi o procesory na rynku = wysokie ceny.
  1
 • avatar
  Gatts-25
  Fajnie to wygląda ,może nie tak elegancko ale w końcu na jednej płytce nie co wydłużonej mieszczą się chipy dwóch różnych producentów nie mających się ku sobie a wystarczy ,że ważna osoba opuszcza szeregi AMD i przechodząc do firmy konkurującej zmienia podejście do tego temu bo staje się szefem od GPU ale w znacznie większej firmie.
 • avatar
  Kwarkon
  hmmh ciekawe. Pionowy ram więc laptop to raczej nie jest... czyżby NUCo podobne rozwiązanie ?
 • avatar
  CrisPL
  Lata czekałem na takie rozwiązanie. Oby rzeczywiście było to rewolucyjne w komputerach ITX, NUC itp.

  A tablet 10 cali z takim chipem? Kosmos.