Internet

Trojan Zeus ukryty w wezwaniu do sądu

przeczytasz w 1 min.

Zeus pozywa za naruszenie praw autorskich – nowy sposób cyberprzestępców na uzyskanie informacji bankowych.

Zeus trojan

Zeus to aktualnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych koni trojańskich. To wyspecjalizowanie narzędzie służy cyberprzestępcom przede wszystkim do wykradania informacji bankowych. Jego najnowsza odsłona została przechwycona przez laboratorium antywirusowe firmy Barracuda Networks.

Zeus znajdował się w załącznikach wiadomości e-mail, których treść informowała odbiorcę o konieczności stawienia się na rozprawie sądowej jako pozwany. Rzekomy proces dotyczyć miał naruszenia praw autorskich, a szczegółowe informacje na temat sprawy i oskarżenia, zgodnie z treścią – „znajdują się w załączniku”.

Zamiast szczegółów w załączniku znajduje się wspomniany Zeus. Wystarczy, że użytkownik rozpakuje znajdujące się w załączniku maila archiwum ZIP i koń trojański rozpoczyna swoje działanie. Jakie konkretnie? A no monitoruje działania internauty podczas jego wizyty na stronie internetowej swojego banku. Wszystkie zebrane w ten sposób informacje trafiają następnie do cyberprzestępcy będącego nadawcą wspomnianej już wcześniej wiadomości. W jego rękach w kilka sekund znajdują się więc bardzo ważne dane.

Zeus mail

Jak można się uchronić przed infekcją? Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i unikać otwierać wiadomości oraz załączników pochodzących od nieznanych nam nadawców. Poza tym warto mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe – w najnowszej możliwej wersji.

Źródło: Barracuda Networks, Dagma, Le Monde Informatique

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rlistek
  9
  Tak, bo sądy wezwania wysyłają emailem :|
  • avatar
   Rysiu0192
   8
   Żaden program nie uchroni jak nie myśli co się klika, więc oprócz programu antywirusowego najlepiej pomyśleć co się robi i co klika :)
   • avatar
    nsanee
    5
    "Wystarczy, że użytkownik rozpakuje znajdujące się w załączniku maila archiwum ZIP i koń trojański rozpoczyna swoje działanie."

    Nie wydaje mi się żeby 'wystarczyło rozpakować'. Trzeba by jeszcze uruchomić jakiś plik.
    • avatar
     projectdarkstar
     1
     Jak ktoś wierzy w wezwanie do sądu wysłane emailem to chyba zasługuje na swój los.
     • avatar
      MasterBarti
      1
      Ciekawi mnie tylko, po co na powyższym obrazku została ocenzurowana końcówka maila z którego taki mail przychodzi ?

      Jeśli taki ktoś przesyła taki spam, to chyba dobrze było by wiedzieć dokładnie kto to.
      • avatar
       Fiona
       1
       Mam konto na polskim portalu - z przyzwyczajenia bardziej niż z wygody.
       Ale codziennie z 5-10 wiadomości ląduje bezpośrednio w spamie
       Przeglądam tylko listę i usuń all.

       A co ja za maile już miałam - miliony euro jachty, domy, pracę, kurde jeszcze tylko działki na księzycu nikt mi nie oferował....
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Zeus jest w tym artykule xD
        • avatar
         Rebal
         0
         I tak zwykle wciska się dziubek aby zaznaczył wszystkie wiadomości i do kosza, które zazwyczaj to spam i reklamy i jakieś pseudo wiadomości o nowych kontaktach. Ludzie zapewne się na to uodpornili. Nie spodziewam się czegoś albo nie umawiałem się z kimś to nawet do drzwi dzwoniących nie podchodzę i tak samo do wiadomości na e mialu.