Ciekawostki

„Zielone” klocki LEGO

przeczytasz w 1 min.

LEGO wyznacza standardy i teraz zamierza pokazać, że możliwe jest tworzenie klocków z materiałów, które są przyjazne dla środowiska. Na początek „zielone” staną się drzewa, krzaki i inne elementy roślinne.

Klocki LEGO to nie tylko zabawa dla dzieci, ale też jedna z ulubionych rozrywek wielu większych chłopców (którzy mogą zbudować na przykład Sokoła Millennium z 7541 elementów). To istniejąca od ponad 80 lat marka, której nikomu nie trzeba przedstawiać i która wyznacza standardy. Tym przyjemniej czyta się wiadomości, że nie tylko te zielone klocki będą jeszcze bardziej „zielone”.

Właściciele duńskiej marki chcą, by była ona kojarzona z ekologią. Dlatego też część nowych klocków będzie tworzona z materiałów pochodzenia roślinnego (a konkretnie z polietylenu na bazie etanolu z trzciny cukrowej). 

Początkowo „zielone” będą klocki przedstawiające roślinność. To 1-2 proc. całości, ale LEGO zapewnia, że jest to „pierwszy krok do naszego ambitnego celu, jakim jest tworzenie klocków z przyjaznych dla środowiska materiałów”, jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie. Pierwsze przykłady trafią na półki sklepowe jeszcze w tym roku.

Eksperci zwracają uwagę na to, że trzcina cukrowa nie jest idealnym źródłem dla bioplastików, ale na pewno lepsze to niż aktualnie wykorzystywany kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy (znany też jako ABS). Dlatego warto docenić te starania i liczyć, że na obietnicach się nie skończy i rzeczywiście do 2030 roku wszystkie główne produkty (wraz z opakowaniami) będą wykonane w stylu „eko”.

Źródło: LEGO, Engadget

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  12
  Ale przecież zawsze roślinność z lego była zielona :D
  • avatar
   Zwis88
   3
   Żeby tylko nie ucierpiała jakość elementów
   • avatar
    benzene
    1
    Zrobią rośliny bo te elementy są nawet teraz elastyczne. Ogólnie pomysł by klocki były "ekologiczne" jest chory. Obecne klocki można poddać procesowi recyklingu bez żadnego problemu.
    • avatar
     topiq
     1
     Oby nie stały się również biodegradalne :/ Do dziś mam zestawy z lat 80-tych w stanie prawie nowym. Może tylko białe nieco zżółkły.
     • avatar
      Silver
      -1
      Mnie ciekawi efekt ekonomiczny takiego zabiegu, bo wszystko co jest eko zwykle wychodzi drożej (nie mówiąc jak z perspektywy 15 lat zdrożały te klocki... to to może byćteż efekt inflacji lecz nie sądzę by był tak silny).