Ciekawostki

Zmazywalny papier i2R to prawdziwy e-papier

przeczytasz w 1 min.

Choć o wynalazku tajwańskiej firmy ITRI sami twórcy mówią e-papier, to z punktu widzenia użyteczności bliżej mu do zwykłego papieru, jaki na co dzień stosujemy w drukarkach, niż elektronicznych wyświetlaczy nie wymagających podświetlenia.

Fenomen, jeśli można tak powiedzieć, e-papieru i2R polega na tym, że jego struktura pozwala na zapisanie, a następnie wyczyszczenie zapisu nawet do 260 razy. Czyli w pewnym sensie mamy recycling, tyle że bez recyclingu. Zapis i kasowanie odbywa się za pomocą specjalnej drukarki termicznej. Zadrukowany papier nie wymaga dodatkowego zasilania. Do skasowania obrazu konieczne jest przyłożenie napięcia.

E-papier i2R

E-papier i2R to cienka warstwa sztucznego tworzywa, którą pokryto cholesterycznym ciekłym kryształem (o strukturze podobnej jak cholesterol). Rozdzielczość wydruków może sięgać nawet 300 dpi, czyli zapewniającej pełny komfort czytania. Własności zastosowanej powłoki ciekłokrystalicznej pozwalają na tworzenie różnokolorowych arkuszy. Według inżynierów z ITRI ich wynalazek zasługuje na miano prawdziwego e-papieru.
 


 

Cena jednej kartki e-papieru i2R o rozmiarze A4 szacowana jest na około 2 dolary (6 złotych). Przewidywane zastosowania to drukowanie plakietek identyfikacyjnych, ulotek reklamowych i wszystkich innym materiałów, które są powielane w milionach egzemplarzy, a jednocześnie ich czas przydatności jest ograniczony.

Technologia ma osiągnąć status gotowej do masowej produkcji w ciągu dwóch lat. Czy faktycznie są na to szanse? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy naszym Czytelnikom.
 

Więcej o technologiach e-papieru:

Źródło: Reuters, itri

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  oolloo
  0
  Jeśli otrzymam taką ulotkę i jej "czas przydatności minął", to będzie można ją tej firmie odsprzedać? Ciekawe...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Takie papierowe CD-RW.
   Ciekawe czy waży więcej, niż zwykła kartka papieru w podobnym formacie?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tani jest ten e-papier.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     1)Raczej wolałbym coś jak wyświetlacze z "Red Planet". Wyciągane z rolki.
     2)Poza tym papier, stosuję coraz rzadziej. To nie jest nośnik 21 wieku
     • avatar
      wildthink
      0
      "Przewidywane zastosowania to drukowanie plakietek identyfikacyjnych, ulotek reklamowych i wszystkich innym materiałów, które są powielane w milionach egzemplarzy, a jednocześnie ich czas przydatności jest ograniczony."

      Chyba że wcześniej podzielą los większości ulotek reklamowych - czyli wylądują zmięte w koszu.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       kartka kosztująca 6zł formatu A4, na której da się obecnie drukować na niebiesko miałaby zastąpić wielobarwne reklamy? :)