Bezpieczeństwo

Znasz numer 799 448 084? Lepiej zapisz go sobie w telefonie

przeczytasz w 1 min.

Baza kontaktów, jakie posiadamy w telefonie nie powinna ograniczać się wyłącznie do numerów członków rodziny, przyjaciół czy znajomych z pracy. Wśród innych pozycji warto uwzględnić numer 799 448 084. Wyjaśniamy dlaczego.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że żyjemy w czasach ogromnej popularności nie tylko smartfonów, ale również towarzyszących im oszustw. Przestępcy starają się wyłudzać pieniądze i dane osobowe na wiele sposobów. Najczęściej trafiają do nas fałszywe SMS-y z niebezpiecznymi linkami, spreparowane wiadomości o nieodebranych paczkach, nieopłaconych rachunkach lub mandatach, nagraniach na poczcie głosowej czy przelewach BLIK. Nie brak też połączeń i podszywania się pod instytucje bankowe, a nawet policję.

Zwłaszcza w przypadku SMS-ów samodzielnie często trudno na pierwszy rzut oka zweryfikować ich autentyczność. Tu dochodzimy do tego, kiedy może przydać się numer 799 448 084.

799 448 084 – co to za numer?

Numer 799 448 084 zapewnia bezpośredni kontakt ze specjalistami z CERT Polska. To zespół powołany do zajmowania się zdarzeniami naruszającymi szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci.

Wspomniany numer pozwala zgłosić podejrzaną wiadomość, która zostanie poddana analizie przed ekspertów. W zależności od jej efektów podejmowane są stosowne kroki, czyli np. wydanie komunikatu o zagrożeniu. Tym samym może okazać się tak, że uchronimy przez niebezpieczeństwem nie tylko siebie, ale też innych.

blik
Przykład fałszywego SMS-a o przelewie BLIK (fot. Niebezpiecznik)

Jak zgłosić podejrzany SMS?

Otrzymaną, podejrzaną wiadomość należy zgłosić w oryginalnej formie. Należy pamiętać, aby nie wycinać z niej nawet fragmentów treści ani tym bardziej załączonych odnośników. Aby zrobić to bezpiecznie najlepiej skorzystać z opcji "przekaż dalej".

Z jednego numeru można dokonać nie więcej niż trzech zgłoszeń w ciągu czterech godzin. Taki limit zakłada oficjalny regulamin. Jednocześnie należy pamiętać, że CERT Polska nie przyjmuje pod omawianym numerem telefonu zgłoszeń dotyczących usług SMS premium.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  maluszek88
  1
  Powinien być cern polska xd ale lepiej się bić w naszym kraju o politykę i rozdawnictwo. Szkoda gadać
  • avatar
   Dexterr
   1
   Wicerzecznik PiS: nie zatrudniamy ekspertów, bo jak zatrudnialiśmy ekspertów to nie chcieli oni realizować naszego programu. Nie bardzo wiem jak partyjne miernoty miałyby dbać o moje bezpieczeństwo jak nawet nie wiedza że jakieś obce rakiety u nas spadają

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login