• benchmark.pl
 • Komputery
 • ZUS modernizuje system informatyczny o platformę IBM - podpisano umowę na 70,5 mln zł
Komputery

ZUS modernizuje system informatyczny o platformę IBM - podpisano umowę na 70,5 mln zł

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
34 komentarze Dyskutuj z nami

Nowe rozwiązanie ma zapewnić większą efektywność działania oraz poprawić bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Cały system ZUS-u obsługuje około 24 milionów obywateli naszego państwa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to potężna instytucja, która obsługuje dziesiątki milionów obywateli naszego kraju. Urząd podjął zatem decyzję o modernizacji Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI), który jest sercem systemu emerytalnego w Polsce – za nową podstawę systemu informatycznego wybrano platformę IBM Z, która ma zapewnić nie tylko większą efektywność działania, ale również większe bezpieczeństwo przetwarzanych danych.

KSI ZUS należy do dziesięciu największych na świecie systemów IT - obsługuje około 24 milionów obywateli, przetwarza 900 mln dokumentów w skali roku i operuje na 140 TB danych. Aby pomóc chronić dane klientów i zapewnić zgodność z nowymi regulacjami, w tym RODO, ZUS wybrał system IBM z14, który oferuje pełne szyfrowanie danych i może przetwarzać 850 milionów w pełni szyfrowanych transakcji dziennie.

Warto dodać, że system IBM Z bazuje na możliwościach najpotężniejszego silnika transakcyjnego na świecie. Rozwiązania amerykańskiego koncernu wspierają najróżniejsze międzynarodowe operacje handlowe, w tym:

 • 87% wszystkich transakcji kartą kredytową i płatności o wartości prawie 8 bln dolarów rocznie
 • 29 mld transakcji bankomatowych rocznie o wartości prawie 5 mld dolarów dziennie
 • 4 mld lotów pasażerskich rocznie
 • Ponad 30 mld transakcji dziennie - więcej niż dzienna liczba zapytań w wyszukiwarce Google
 • 68% światowej produkcyjnej mocy obliczeniowej przy nakładach stanowiących zaledwie 6% łącznych kosztów IT.

ZUS w grudniu ubiegłego roku zawarł czteroletnią umową o wartości 70,5 mln złotych, która pozwoli zagwarantować dalszy rozwój systemu w ramach strategii ZUS na lata 2016-2020, której celem jest m.in. usprawnienie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

„Priorytetami są dla nas zarówno wiarygodność, stabilność i bezpieczeństwo systemu ZUS jak również akceptowalny poziom kosztowy. Dzięki umowie wiążącej oba podmioty w ciągu kolejnych czterech lat możliwa będzie dalsza efektywna współpraca z IBM, jak również rozbudowa systemu” – podkreśla Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. informatycznych.

„W ciągu ostatnich dwóch dekad wyzwania związane ze sprawnym funkcjonowaniem systemu informatycznego w ZUS znacznie się zmieniły. Wzrosła ilość danych ubezpieczonych i płatników, zapotrzebowanie na moce obliczeniowe oraz zmieniły się standardy ochrony danych przed atakami. Jednak pomimo upływu lat niezmiennie priorytetami są dla nas wiarygodność, stabilność i bezpieczeństwo, które powierzamy najnowszej technologii IBM Z” – dodaje Krzysztof Dyki.

IBM z14

Zakup przez ZUS najnowszej wersji platformy IBM Z to istotne wzmocnienie dla obecnego  systemu emerytalnego w Polsce. Dzięki nowej inwestycji KSI staje się nowocześniejszy oraz poprawia się jakość obsługi klientów. Oparty na platformie IBM Z system KSI korzysta na co dzień z 300 aplikacji, a najnowsza wersja platformy IBM z14 wyróżnia się 35% większą zdolnością przetwarzania danych i trzykrotnie większą pamięcią niż poprzednie jej generacje.

„Cieszymy się z dalszej współpracy z ZUS w obszarze optymalizacji i uproszczenia działań operacyjnych. IBM Z oferuje obecnie najwyższy dostępny poziom bezpieczeństwa, pełne szyfrowanie i efektywność kosztową. Efektywność kosztowa tego rozwiązania polega na tym, że jego koszt przy zastosowaniu zbliżonych obciążeń to zaledwie 6% wydatków na podobne systemy szyfrujące” – mówi Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Źródło: IBM

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dariozata
  Caly system ZUS powienien sie opirac na Open Source i Linuksie!!!
  To za oszczedziloby miliard zlotych!!!
  13
 • avatar
  portals
  Biorąc pod uwagę że za systemu odpowiada Comarch i Asseco i tak nie będzie dobrze.
 • avatar
  chrisplbw
  na emerytury nie ma, ale 70 mln na system jest, no i oczywiście 283 mln na nagrody w 2018 :) Brawo WY
 • avatar
  Kenjiro
  Czy ZUS wreszcie otrzyma kody źródłowe napisanych aplikacji?
  Jeśli będzie tak jak do tej pory, czyli nie dostaną, to dla mnie jako obywatela, jest to kolejna wtopa, którą trzeba będzie spłacać latami, do kolejnego "wielkiego zakupu".
 • avatar
  Premek1804
  Owoc żywota twego Je Zus...
 • avatar
  xxx.514
  No, to pasjans teraz ruszy na 60 fps. A tak poza śmieszkowaniem, ktoś w ogóle tam u nich będzie potrafił to obsłużyć i w pełni wykorzystać?
 • avatar
  kitamo
  Chwila ale po co ZUS ma dostawac nowe komputery skoro dziura jest tak duża ze musieli przetopić moje pieniądze jakis czas temu??
  Za nasze kupujo a emerytury i tak nie dostaniemy.

 • avatar
  owatanka
  Na emerytury zus nie ma kasy ale na gmachy i infrastrukture do ktorej nawet nie maja dostepu juz maja szmal , sugeruja wam wszystkim wybawic sie zawczasu bo jak pojdziecie na emeryture to nawet na waciki nie bedzie.
 • avatar
  BariGT
  Ja sie z tej piramidy wypisałem juz wiele lat temu ale ostatniąwizytę jaka pamietam to ok 2005 to kobita tak ok 50ki pisała cos czając sie po 20-30 sekund na każda literke na klawiaturze bo akurat komputry dostali XD
 • avatar
  saser
  Ok. Jak już śmieszkujemy to:

  Jak się tłumaczy skrót ZUS?
  Złodzieje U Steru

  Czy ZUS można nazwać organizacją przestępczą?
  Być może, ale na pewno nie zorganizowaną.

  P.S. To nie 'mowa nienawiści' tylko takie żarty :)
 • avatar
  BrumBrumBrum
  ddt xx
  -1
 • avatar
  mutissj
  Komputery zajmą miejsce pracowników,

  pytanie czy zwolnienia będą z tego powodu?
  -11
 • avatar
  rahl_r
  Oby nie skończyło się jak przy pierwszej komputeryzacji ZUS.
 • avatar
  Warmonger
  Na nowoczesnych technologiach da się zarobić - nawet, jeśli klient okaże się niewypłacalny :v
 • avatar
  miedzianek
  'KSI ZUS należy do dziesięciu największych na świecie systemów IT - obsługuje około 24 milionów obywateli, przetwarza 900 mln dokumentów w skali roku i operuje na 140 TB danych'

  A żeby coś załatwić to trzeba czasami po kilka razy się tam udać, wystać w kolejkach i wytłumaczyć pani w okienku o co chodzi, bo one są niekumate :)
 • avatar
  klosz007
  Mainframe (czyli IBM z-Series) i efektywność kosztowa :-) To jakiś oksymoron. To platforma w której się płaci abonament za używanie czasu każdego procesora, Adobe Creative Cloud to przy tym pesteczka :-)
  Mainframe'y są nadal używane (niektórych) w dużych firmach tylko dlatego że ktoś kiedyś napisał na nie aplikacje (w przypadku ZUS mówimy o końcu lat 90-tych) które później z tej platformy bardzo trudno jest przemigrować na inne "otwarte" i dużo tańsze platformy.
 • avatar
  mazzo
  Boroki z ZUSU, kartka papieru i długopis wam wystarczy!
 • avatar
  Michał 06
  legalna organizacja przestępcza tfu!