Nauka

Ujawniają związek między klimatem a ekstremalną pogodą

przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Kanady stworzyli narzędzie, które wyjaśnia, które ekstremalne zjawiska pogodowe są powiązane z zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez działalność człowieka. Ten system działa szybko i jest pierwszym tego typu modelem na świecie.

Obecnie model ten pozwala na znalezienie przyczyn fal upałów, jeżeli są one wynikiem zmian klimatycznych – poinformowało kanadyjskie ministerstwo środowiska na swojej stronie internetowej. "W ciągu tygodnia klimatolodzy mogą oszacować, jak globalne ocieplenie spowodowane przez człowieka wpływa na ryzyko wystąpienia takich zjawisk". Przypomnijmy, że okres od czerwca do sierpnia 2023 r. był najgorętszym w historii pomiarów.

Nowe narzędzie

Model pilotażowy wykorzystuje dwa modele klimatyczne. Pierwszy oparty jest na danych dotyczących klimatu z XIX wieku, czyli okresu przed rewolucją przemysłową. Drugi model odnosi się do współczesnych warunków, emisji gazów cieplarnianych i innych skutków działalności człowieka. Gdy pojawia się fala upałów, naukowcy porównują dane o takich wydarzeniach z obu modeli klimatycznych, aby oszacować wpływ działalności człowieka na prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska – wyjaśniło ministerstwo.

Następnym etapem prac będzie stworzenie podobnych modeli porównawczych dla skrajnie niskich temperatur i dużych opadów.

Publiczny nadawca CBC cytował niemiecką klimatolog Friederike Otto, która specjalizuje się w badaniu powiązań między zjawiskami pogodowymi a zmianami klimatu. Powiedziała, że narzędzie, które mają do dyspozycji kanadyjscy naukowcy, jest pierwszym tego typu systemem na świecie, który działa w praktyce. System ten pozwala również stwierdzić, czy zmiany klimatu nie miały wpływu na skalę danego zjawiska pogodowego.

Temperatury będą wyższe niż średnie z ostatnich lat

W ubiegłym tygodniu kanadyjskie ministerstwo środowiska przedstawiło prognozy na lato. Rządowi meteorolodzy przewidują wyższe niż średnie temperatury dla prawie całej Kanady, z wyjątkiem Kolumbii Brytyjskiej, gdzie temperatury nie przekroczą średnich. Wiosna już przyniosła susze i pożary lasów do Kolumbii Brytyjskiej i Alberty.

Ministerstwo środowiska przewiduje, że niższy niż sezonowy poziom opadów będzie się utrzymywać latem – napisano w komunikacie, podkreślając, że zmiany klimatyczne już mają wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i jakość życia Kanadyjczyków, a skrajne zjawiska, takie jak pożary i wysokie temperatury, będą występować częściej.

źródło: PAP

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DezMond
  4
  a świstak siedzi....
  • avatar
   Marek1981
   2
   Początek prawdziwy "ekstremalne zjawiska pogodowe są powiązane z zmianami klimatycznymi" dalej kłamstwo "spowodowanymi przez działalność człowieka"
   O ile człowiek ma wpływ negatywny na środowisko, zwłaszcza przez działalność sponsorowanych ekologów (np plastik jako tworzywo 100% przetwarzane i przyjazne środowisku), to jest dużo procesów dużo bardziej złożonych. Np dzielenie się Afryki, zmiana biegunów, wzrost masy ziemi, wybuchy wulkanów itd.
   • avatar
    oreonoreon
    -1
    Wysyp ultraprawicowych komentarzy za 3... 2... 1...
    • avatar
     vacotivus
     -2
     Ehe. A potem będzie jak z pożarami w Australii - trąbili, że to przez globalne ocieplenie, a potem wyszło, że ktoś celowo podpalał. Ale tego drugiego już w mainstreamie nie powiedzieli...

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login