BusinessWeek podaje, że wyprodukowanie jednego odtwarzacza iPod Shuffle kosztuje koncern Apple 22 dol. Cena detaliczna dla końcowego klienta to z kolei 79 dol. Co oczywiste, każda firma chce mieć zysk ze sprzedawanego produktu, ale zdaniem krytyków Apple wyraźnie przesadza. Na każdym odtwarzaczu producent zarabia niemal 60 dol. Coraz więcej internautów dochodzi także do wniosku, że postępowanie Apple po prostu jest nie do zaakceptowania.
BusinessWeek zlecił przygotowanie odpowiednich analiz renomowanej firmie iSuppli. Dokładny koszt produkcji jednego Shuffle'a, włącznie ze słuchawkami, wszystkimi komponentami i opakowaniem, wynosi 21,77 dol. Jest to dobitne potwierdzenie tego, co wiemy już od dawna - produkty Apple'a są drogie i bardzo dużo trzeba płacić za samą markę.
Dodatkowym przykładem jest multimedialny odtwarzacz iPod Touch - koszt produkcji to 147 dol., podczas gdy końcowa cena oscyluje w granicach 290-310 dol.
Źródło: Inf. własna