Laptopy

Obraz i dźwięk, oprogramowanie, bateria

przeczytasz w 3 min.

Ekran jest dość cienki, co zawdzięcza m.in. podświetlaniu LED. Nie dajmy się jednak zwieść: podświetlanie LED jest typu Edge (krawędziowe), co w rezultacie sprawia, że można uzyskać cienki panel, ale nie wzrasta jakość obrazu. Na pewno zaletą jest, że wyświetlacz uzyskuje pełną jaskrawość zaraz po włączeniu. Nie ma czegoś takiego jak stopniowe "wybudzanie się" kolorów, jak ma to miejsce w zwykłych LCD. Diody LED w laptopie warto docenić, ale nie można ich przeceniać - jeśli jakiś sprzedawca w sklepie będzie ci tłumaczył, że LED-y zapewniają lepszą jakość obrazu, spytaj o wersję podświetlania (czy jest krawędziowe, czy RGB).

Jakość obrazu ekranu, jak na laptopa, jest bardzo dobra. Kolory nie są mleczne, a jasność na tyle wysoka, że można komfortowo pracować w ciągu dnia. Oczywiście mamy na myśli pracę w zamkniętych pomieszczeniach, bo ze względu na błyszczącą powłokę glare laptop nie nadaje się do pracy na powietrzu, chyba że wieczorem. Nie jest to jednak duża wada w komputerze multimedialnym - ten sprzęt jest typowo dla użytkownika domowego.

Ekran pracuje w rozdzielczości 1600 x 900 i ma przekątną 17,3 cala. Dzięki temu powierzchnia robocza jest duża, a elementy widoczne na wyświetlaczu (np. czcionki) nie są za małe. Takie połączenie oceniamy bardzo dobrze, bo niektórzy producenci mają tendencję do tego, aby na ekranie 17,3" oferować rozdzielczość Full HD (1920 x 1080), mimo że wówczas wiele osób musi siedzieć z nosem wlepionym w ekran.

  • krzywa charakterystyki kolorów, czyli jakość kolorów generowanych przez matrycę: dobra, standardowa dla matryc stosowanych w notebookach
  • przestrzeń barw, zakres kolorów oferowanych przez matrycę: dobra
  • temperatura barw: 6900K - dobra
  • luminancja ekranu, czyli jasność: 197 cd/m2, w pełni zadowalająca

Kąty widzenia

Zdjęcia zostały wykonane w pomieszczeniu i przy świetle dziennym, czyli w takich warunkach, w jakich pracuje większość użytkowników domowych. Kąty widzenia w poziomie są dobre, choć wtedy w ekranie odbija się otoczenie - ma to związek z zastosowaniem błyszczącej powłoki glare. Z kolei kąty w pionie to tragedia, ale to typowy wynik matrycy z laptopa - w innych komputerach jest podobnie. Trzeba po prostu zdawać sobie sprawę, że ekrany stosowane w notebookach korzystają z matryc TN. Zobacz pełną charakterystykę matrycy TN.

A teraz trochę o dźwięku. Zastosowane w notebooku głośniki są lepsze niż w przeciętnych i tańszych komputerach, ale na pewno nie można uznać ich za rewelacyjne. Dźwięk jest nieco płaski i brakuje niskich tonów. Głośniki są dobre do filmów oglądanych online (np. z YouTube) czy odtwarzania dźwięków systemowych. Do poważniejszych zadań, jak gry i filmy DVD, polecamy zewnętrzne zestawy głośnikowe lub dobre słuchawki. Głośniki z notebooka można jeszcze pochwalić za wysoki poziom głośności, zwłaszcza że nie charczą nawet przy maksymalnej głośności.

Oprogramowanie i temperatura

Acer oferuje oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Aplikacja jest dostępna w języku polskim i cechuje ją łatwość obsługi.

Dodatkowo znajdziemy pakiet biurowy Office 2007 Home and Student w wersji 60-dniowej i również w próbnej wersji pakiet McAfee Internet Security. Z naszego porównania pakietów zabezpieczających wynika, że nie należy do najlepszych aplikacji tego typu, dlatego po zakupie laptopa radzimy go najzwyczajniej odinstalować i wybrać inne oprogramowanie. Zdecydowanie lepszy będzie Norton czy Kaspersky.

Poniżej widać temperatury, kiedy notebook był w stanie spoczynku i w obciążeniu 3D:

Stan spoczynku


Obciążenie 3D

Notebook nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Pisząc na klawiaturze nie odczujesz, że zaczynają ci się pocić palce. Jedynie pod klawiszami od [A] do [G] i od [Z] do [B] czuć ciepło, ale jest niewielkie i nie powinno przeszkadzać. Jeśli chodzi o temperatury, Acera Aspire 7740G oceniamy bardzo pozytywnie.

Bateria i pobór prądu

Bateria to prawdziwa pięta achillesowa tego modelu. Potwierdza to tylko, że notebook jest z segmentu multimedialnego i jest adresowany do użytkowników domowych.

 


 
Pobór prąduAcer Aspire 7740G
Podłączony zasilacz i laptop wyłączony4 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Oszczędzanie energii
jasność ekranu 70%
41 W
Laptop pracuje w systemie Windows 7
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
52 W
Gry 3D
plan Wysoka wydajność
jasność ekranu 100%
62 W

Pobór prądu nie jest zbyt duży, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to notebook z segmentu multimedialnego i ma 17,3-calowy ekran oraz wydajne komponenty. W grach zużycie energii dochodzi do 62 W, ale nawet to nie jest złym wynikiem - przykładowo laptop dla gracza, Asus G60J, pobierał w tym teście aż 109 W.