Akcesoria do Ultrabooków

Akcesoria do Ultrabooków

przeczytasz w 6 min.

Ultrabooki to świetny sprzęt, ale z racji swej mobilności czasem pozbawiony pełnego wyposażenia. Jego brak z powodzeniem uzupełnią przydatne akcesoria.

Ultrabooki coraz większym szturmem zdobywają rynek. Co jest jednak wart nawet najlepszy komputer, jeśli jest pozbawiony przeznaczonych do niego akcesoriów. W przypadku Ultrabooków jest to o tyle istotne, że mają one mnóstwo ciekawych funkcji, których nie sposób wykorzystać bez posiadania odpowiedniego osprzętu.

Wśród proponowanych przez nas akcesoriów znalazły się zarówno typowe, dotychczas używane urządzenia, takie jak zewnętrzny dysk twardy czy torba na laptopa, ale nie zabrakło również znacznie ciekawszych elementów w postaci adaptera umożliwiającego bezprzewodowe przesyłanie obrazu czy… głośnika, który zamieni pudełko po pizzy w kempingowy zestaw muzyczny. Z całą pewnością każdy posiadacz komputera przenośnego, a zwłaszcza Ultrabooka, znajdzie tu coś dla siebie.

Western Digital MyPassport

Kupując Ultrabooka wiele osób decyduje się na model z dyskiem SSD. Mają one jedną ogromną zaletę nad standardowymi dyskami talerzowymi – są od nich o wiele wydajniejsze, dzięki czemu uruchamianie komputera i wielu programów jest o wiele szybsze, a co za tym idzie, praca z maszyną jest przyjemniejsza. Jednak nie ma róży bez kolców – dyski SSD są droższe do swoich konwencjonalnych odpowiedników. To z kolei bezpośrednio przekłada się na pojemność w takich dysków. Dlatego w większości Ultrabooków można znaleźć dyski SSD o pojemności zaledwie 128 GB. To znacznie mniej niż pojemność talerzowych dysków, która obecnie zaczyna się od 500 GB.

Western Digital MyPassport

Jak więc poradzić sobie z niedoborem miejsca na dysku twardym Ultrabooka? Najlepiej jest dokupić mały, zewnętrzny dysk twardy. Bez problemu zmieści się on w plecaku, torbie, czy nawet kieszeni marynarki lub spodni (choć w ostatnim przypadku będzie to wyglądać niezbyt estetycznie), co ułatwia jego przenoszenie. Oprócz tego ważne jest, że pojemność takiego dysku może być znacznie większa nawet niż w przypadku dysków stosowanych w wielu komputerów stacjonarnych i wynosić nawet 2 Gigabajty. Kupując takie urządzenie, warto zwrócić uwagę na to, by obsługiwało ono interfejs USB 3.0. Dyski obsługujące ten interfejs są ponad dwa razy wydajniejsze od urządzeń wyposażonych w starszą, drugą wersję USB. Wśród wszystkich dysków twardych bardzo spodobał się nam dyski Western Digital MyPassport, które spełniają wszystkie wymienione tu wymagania, a dodatkowo są zapakowane w bardzo wytrzymałą, metalową obudowę.

Western Digital MyPassport

Podkładka chłodząca Zalman ZMNC3500 Plus

Ultrabooki są wyposażone w bardzo cienkie obudowy i wydajne podzespoły, takie jak procesory Intel Core i5 oraz Intel Core i7. W obudowie takiego komputera jest niewiele miejsca, co w połączeniu z dużym poziomem wydzielania ciepła może niekiedy powodować przegrzewanie się maszyny. W tej sytuacji konieczne jest kupienie odpowiedniej podkładki chłodzące, na przykład Zalman ZM-NC3500 Plus.

Podkładka chłodząca Zalman ZMNC3500 Plus

Jest to cooler z segmentu premium i cechuje się zastosowaniem bardzo dobrych, wytrzymałych części. Podkładka chłodząca Zalmana cechuje się zastosowaniem dużego (220 mm średnicy), wolnoobrotowego (620-720 RPM o płynnej regulacji) wentylatora. Odprowadzanie ciepła i cyrkulację wspomaga wzmaga perforowana, stalowa siatka. Oprócz tego zastosowano tu HUB USB, dwukanałową kartę dźwiękową oraz dwa głośniki o mocy 3W i średnicy membran równej 40 mm. Nie zabrakło też przycisków sterujących audio (zmiana głośności, wyciszanie, włącznik). Wymiary podstawki to 415 x 363 x 56 mm, zaś jej waga to 1,35 kg. Podkładka nadaje się nie tylko do chłodzenia Ultrabooków, ale też większych laptopów o przekątnej ekranu nie większej niż 17”.

Podkładka chłodząca Zalman ZMNC3500 Plus

Podkładka chłodząca Pentagram Crystal Pad

Kolejna podkładka chłodząca w tej galerii nie jest wyposażona w ani jeden wentylator, ale mimo to sprawuje się bardzo dobrze. Wykorzystuje ona technologię fizycznej przemiany kryształów w ciecz pod wpływem ciepła, przy czym zmiana stanu skupienia następuje w temperaturze 25°C. Proces ten jest całkowicie odwracalny, ponieważ jest to reakcja fizyczna, a nie chemiczna, co oznacza, że podkładka nie zużywa się po kilku użyciach i może być wykorzystywana dowolną liczbę razy. Niewątpliwą zaletą tej podkładki jest bezgłośność i możliwość używania jej jako etui na komputer. Wyjątkowo ważne, o ile nie najważniejsze, jest też to, że jest ona miękka i bezproblemowo dopasowuje się do ciała, dzięki czemu może być używana podczas trzymania laptopa na kolanach i absorbować ciepło z Ultrabooka. Jest to wyjątkowo istotne dla mężczyzn, którzy przez zbytnie przegrzanie niektórych części ciała mogą stać się bezpłodni. W ten gadżet warto zainwestować głównie ze względu na zdrowie swoje lub swojego mężczyzny. Jedyną wadą tego typu podkładki jest jej wydajność, która jest o wiele mniejsza niż w przypadku tradycyjnych podkładek wyposażonych w wentylator.

Podkładka chłodząca Pentagram Crystal Pad

Adapter WiDi

Adapter WiDi

Ultrabooki to bardzo ciekawe urządzenia, które cechują się nie tylko bardzo wydajnymi podzespołami, ale też ciekawymi rozwiązaniami programowymi i sprzętowymi. Jednym z nich jest Intel Wireless Display (WiDi), które umożliwia na bezprzewodowe przesyłanie obrazu w taki sam sposób, jak przesyłany jest Internet za pomocą technologii WiFi. Do działania tego rozwiązania trzeba mieć Ultrabooka oraz telewizor z odbiornikiem sygnału WiDi. Na razie istnieje bardzo mało tego typu urządzeń, więc pojawiły się dodatkowe przystawki obsługujące Wireless Display. Akcesoria takie produkuje między innymi firma Belkin. Jej model ScreenCast jest najczęściej przedstawiany w mediach. Inne ciekawe rozwiązania to Netgear Push2TV oraz D-Link DHD131. Ich ceny zaczynają się od 395 zł, niekiedy są też bezpłatnie dodawane do niektórych modeli Ultrabooków. Urządzenie takie wyjątkowo zwiększa możliwości multimedialne mobilnych komputerów i odzwyczaja użytkowników od korzystania z kabla HDMI.

Napęd zewnętrzny Samsung SE-208DB

Znaczne zmniejszenie grubości Ultrabooków względem zwykłych laptopów sprawiło, że konieczne było możliwie największe zaoszczędzenie miejsca wewnątrz komputera. Z tego powodu na jednej płytce drukowanej często integruje się nie tylko płytę główną, procesor i kartę, graficzną, ale także pamięć RAM i dysk SSD. To jednak było za mało. Do zachowania odpowiedniej smukłości wielu Ultrabooków było konieczne zrezygnowanie z instalowania w nich napędów optycznych.

Napęd zewnętrzny Samsung SE-208DB

Co prawda z każdym dniem na rynku pojawia się coraz więcej materiałów sprzedawanych w formie cyfrowej, ściąganej z Internetu, ale mimo to ciężko jest całkowicie uwolnić się od różnego rodzaju płyt. Dlatego użytkownik Ultrabooka powinien koniecznie kupić zewnętrzny napęd optyczny, na przykład polecany przez nas model Samsunga. Umożliwia on odczytywanie i nagrywanie płyt CD i DVD. Oprócz tego działa on na bardzo szybkim interfejsie USB 3.0 oraz, jak przystało na akcesorium używane z designerskim komputerem, cechuje się bardzo ładną obudową. Jedyną wadą tego modelu jest fakt, iż nie obsługuje on płyt Blu-Ray, ale ze względu na niską cenę wynoszącą jedyne 100 zł można mu to wybaczyć. Zresztą nie jest to zbyt duży problem, gdyż płyty Blu-Ray jak na razie nie mogą wyprzeć z rynku mniej zaawansowanych technicznie płyt DVD.

Głośnik zewnętrzny Vibe SnaB

Ultrabook to urządzenie mobilne, więc powinno być używane nie tylko w domu, ale też poza nim. Jednak żaden Ultrabook ani laptop nie nada się do puszczania muzyki z niego podczas pikniku czy wypadu za miasto, gdyż ma za słabe i zbyt ciche głośniki. Właśnie dlatego warto zakupić miniaturowy głośnik wibracyjny Vibe SnaB. To niepozorne urządzenie w kształcie kapsułki mieści się w kieszeni i może pomóc uzyskać całkiem przyzwoity dźwięk jak na warunki polowe. Głośnik Vibe SnaB może być zasilane przez port USB lub z dwóch baterii AAA. Najlepszą jakość dźwięku uzyskuje się po przylepieniu jednej części głośnika do zamiennika pudła rezonansowego, np. pudełka po pizzy. Da się wtedy wyczuć solidne niskie tony, basy. Dodatkowe zalety głośnika to rozsądna cena wynosząca zaledwie 129 zł.

Głośnik zewnętrzny Vibe SnaB

Słuchawki Creative Aurvana Live!

Ultrabook to urządzenie mobilne, ale o wymiarach zacznie większych niż smartfon, tablet czy odtwarzacz MP3. Warto też pamiętać, że o ile w terenie używa się laptopa do przeglądania Internetu i pisania, to w domu, w bardziej komfortowych warunkach nadaje się idealnie do oglądania filmów oraz słuchania muzyki. Ostatnia czynność nie będzie możliwe do wykonania bez dobrych słuchawek. Jeśli nie chcemy do końca nadwyrężać kieszeni, idealnym wyborem będzie zakupienie zestawu słuchawkowego Creative Aurvana Live!.

Słuchawki Creative Aurvana Live!

Kosztuje on mniej niż 200 zł, zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku, pięknie wygląda i… pozwala na znaczne ulepszenie go. Wszystko dzięki temu, że Creative stworzył bardzo dobry zestaw słuchawkowy, ale chciał zaoszczędzić na kablu. Dzięki temu każdy majsterkowicz może znaleźć w Internecie poradnik pokazujący, jak zmienić kabel i w ten sposób uzyskać jeszcze lepsze słuchawki minimalnym nakładem finansowym.

Microsoft Touch Mouse

Ultrabook, jak każdy laptop jest wyposażony w gładzik. Jednak trzeba przyznać, że nie jest to najwygodniejszy sposób używania komputera. O wiele wygodniejsza jest mysz, zwłaszcza mysz przystosowana do współpracy z systemem Windows 8, taka jak Microsoft Touch Mouse. Jest to urządzenie inne niż zwykłe, bo pozbawione klawiszy. Zamiast tego zostało ono wyposażone w płytkę dotykową, która pełni nie tylko funkcję dwóch standardowych klawiszy oraz też rolki do przewijania dokumentów oraz płytki obsługującej gesty wykorzystywane przez system Windows 8.

Microsoft Touch Mouse

Używając jednego palca można zarządzać zawartością komputera, jak przy użyciu gładzika. Korzystanie z myszki dwoma palcami pozwala na przełączenie aplikacji, korzystanie z ich poleceń i zarządzenie kluczowymi przyciskami systemowymi: Szukaj, Udostępnij, Urządzenia, Ustawienia. Trzy palce odpowiadają za powiększanie i zmniejszanie widoku, zaś za pomocą kciuka umożliwia powrót do poprzednio używanej aplikacji lub uruchomienie następnej. Myszka jest oczywiście bezprzewodowa, a jej miniaturowy odbiornik po wetknięciu do komputera nie zepsuje wyglądu żadnego Ultrabooka. Ze względu na brak fizycznych przycisków mysz nie nadaje się do gier, ale do przeglądania Internetu, pracy oraz używania multimediów będzie w sam raz.

Ściereczki do czyszczenia ekranu

Chyba nie ma nic bardziej irytującego niż brudny ekran laptopa. Każdy posiadacz komputera mobilnego powinien zaopatrzyć się w ściereczki z mikrofibry służące do czyszczenia ekranu komputera z kurzu. Takimi szmatkami powinni zainteresować się zwłaszcza posiadacze konwertowalnych Ultrabooków, których wyświetlacze są dotykowe i po krótkim czasie użytkowania mogą być pokryte dużą liczbą odcisków palców. Warto w nie zainwestować, zwłaszcza że wydatek taki nie jest duży i wynosi zaledwie kilkanaście złotych. W końcu Ultrabook to nie tylko sprzęt i narzędzie pracy, ale też wizytówka jego posiadacza. Zdecydowanie warto dbać o jego czystość.

Ściereczki do czyszczenia ekranu

Torba lub plecak

W tym wypadku nie doradzimy Wam konkretnego modelu torby lub plecaka, gdyż jesteśmy świadomi, że wybór tego elementu wyposażenia zależy przede wszystkim od gustu odbiorcy. Chcieliśmy tylko przypomnieć Wam jedną, dosyć ważną rzecz. Pamiętajcie, by wybrana przez was torba lub plecak miała oddzielną kieszeń przeznaczoną na Ultrabooka. Uratuje to Wasz komputer przed resztkami jedzenia lub rozbitymi pojemnikami z płynem, które mogą znajdować się w podróżnym plecaku. No i nie dajcie nabrać się na specjalne, wzmacniane plecaki przeznaczone do laptopów. Pamiętajcie, że nie macie 17-calowej kobyły ważącej 5 kilogramów, a modnego Ultrabooka o wadze i wdzięku małego motylka!

Torba lub plecak

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!